Porto Portugal

Porto – Portugal- 13 kohta kuhu minna Portugalis Portos?

Porto ehk OPORTO on Portugali suuruselt teine linn ja asub Atlandi ookeni ääres. Kuhu minna Portos loe edasi siit blogist? Porto on tuntud oma portveini tööstuse poolest. Linna kuulsaimad ehitised on São Francisco kirik, mis on barokkstiilis interjööriga ning tuntud oma uhkete kullatud nikerduste poolest. Linna teine uhkus on Palácio de Bolsa – see on 19. sajandist pärinev börsihoone – aktsiaturg. Postituse kaanefotol on San Lorenzo kirik, mis oli minu jaoks väliselt üks põnevamaid.

Mina olin Portos maikuus ja siis oli seal juba päris suviselt soe, olin kokku seal nädal aega, ööbisin kesklinnas peatänava ääres ja soovitan ööbimise broneerida kesklinnas, siis on võimalik kõik peamised ajaloolised vaatamisväärsused mõne päevaga ära näha.

Keskaegne linn Porto ehk Oporto

Porto on Portugali suuruselt teine linn ja Pürenee poolsaare suuremaid maakondi. Linn kulgeb Douro jõe suudmes piki jõe kallast. Teise pool jõge asub teine linn nimega Vila Nova de Gaia. Kahte linna ühendavad üle jõe kulgevad mitmed sillad ning köisraudtee. Porto on ka üks vanimaid asustatud paiku Euroopa ning seetõttu huvitava ajalooga. Vanalinn kuulub UNESCO maailampärandisse, sealsed esimesed asulad oli Rooma impeeriumi eelpostiks. Portugali keeles sisaldab linna nimi kindlat artiklit: o Porto, mis tähandab “sadamat”, sealt pärineb linna ingliskeelne nimi “Oporto”.

Kuhu minna Portos? 13 olulist kohta, mida soovitan külastada

Kuigi vanalinn on üsnagi väike, siis tegelikult on seal päris palju ajaloolis kohti, mida vaadata ja külastada. Väikeste jalutuskäikudega jõuate vanalinnas igasse olulisse kohta, kuid arvestage, et siin on künkad ja nõlvad ning jõe äärest tuleb tagasi me osta rühkida. See mäkke minek võtab tegelikult päris võhmale. Seetõttu tegin mina linnas tuure 3 erineval päeval, sest oli päris raske kuumaga mäkke minna.

Viimasel päeval õnnestus mul mööda mingit eriti karmi treppi jõe äärest üles tagasi hosteli suunas liikuda. Uhh, pidin kohe mitu hingamise pausi tegema, kuigi olen suhteliselt treenitud. Muidugi võib võtta bussi tuuri, Tuk-Tuki, paadisõidu jõel või isesesivalt avastamiseks on võimalus on rentida jagratast või ka elektri tõuksi, kuid nende liikumisvahenditega ei pääse enamus kohtadesse ligi, kitsad tänavad ja trepid jäävad nägemata, mis tegelikult on üks Porto võlu.

1. Rua de Santa Catarina – see on keskne kaubanduse ja turismi tänav

Rua de Santa Catarina Porto, Portugal

Sellel tänaval on kõige rohkem kauplusi ja suveniiripoode, kohvikuid, baare. Tänaval mängivad ja laulavad tänavamuusikud ja kunstnikud joonistavad pilte. Seetõttu on see tänav üks linna rahvarohkemaid kohti, see on peamine jalakäiate promenaad ja suurem osa tänavast ongi mõeldud ainult jalakäijatele.

Sellel tänaval asub hostel kus mina Portos olles ööbisin. Selle hosteli läheduses on kohe metroopeatus, kust läheb metroo otse Porto lennujaama. Seetõttu oli see hostel minu jaoks väga mugav koht.

2. Samal Santa Catarina tänaval on väga ilus kohvik – Café Majestic

Seda kohvikut peetakse üheks kaunimaks ja peenemaks kohvikuks maailmas. Tasub sisse piiluda, kuid arvestage, et hinnad on siin keskmisest kõrgemad.

Café Majestic Porto, Portugal

3. Capela das Almase – tõlkes “Hingede kabel”

Porto Capela das Almase

See “hingede kabel” asub samuti samal peamisel jalakäiatele mõeldud Santa Catarina tänaval. Just Bolhão metroopeatuse vastas. Seega, nii nagu ma metroost kesklinnas välja tulin jäi see kabel. See on üks kaunemaid kirikuid Portos, väike ehitis, mille välimised seinad on kaetud siniste glasuurplaatidega, millest on koostatud kaunid pildid ja mustrid. Neid glasuurplaate pidi olema seal üle 15 000.

4. Bolhão turg – market (Mercado do Bolhão)

See on keskne turg kus kaubeldakse peamiselt toiduainetega, ise sinna sisse ei läinud vaatasin ülevalt, kuid kellel huvi kohaliku toidukraami vastu, siis minge kindlasti vaatama-ostma.

5. Avenida dos Aliados – Aliados puiestee, mis on Porto keskkoht

Jalutades edasi jõe suunas siis põigake ka Aliados puiesteele. See on üks laiemaid tänavaid koos keskkel asuva platsiga. Selle puiestee ülaosas on kaunis hoone, mis on Porto raekoda. Veel edasi jõe suunas liikudes astuge sisse São Bento raudteejaama. See on väga kena hoone nii väljast kui seest ning erinevalt paljudest ajaloolistest hoonetest täiesti tasuta. Sama puiestee lähedal, kui olete näoga jõe suunas jääb huvitav raamatupood – Livraria Lello mida tasub uudistama minna.

Edasi liikudes jõuate järgmise huvitava objekti juurde ja see on Clerigose kirik ja torn.

6. Clérigos Torn – Clerigose kirik ja torn (Torre dos Clérigos)

See 76 meetri kõrgune Clérigose torn oli ehitatud aastatel 1754–1763, mis oli siis Portugali kõrgeim hoone ja on siiani riigi kõrgeim torn.

Aastaid töötas see Portosse tulevate laevade tuletornina, kuid praegu on see torn tuntud turismiobjektina Torni saab minna üles ja nautida vaateid linnale, Douro jõele ja Porto katerdaalile. Tavapilet maksab 8€.

8. Porto katedraal – Sé do Porto

Sé do Porto katedraal on roomakatoliku kirik ja asub vanalinnas künka nõlval jõele üsna lähedal. Katedraal on üks linna vanimaid monumente ja üks olulisemaid kohalikke romaani monumente. Katedraali ehitamine algas 12. sajandi alguses, kuid lõppes alles 13. sajandil. Katedraal kindlustati linna kaitsmiseks sissetungijate eest. Aknad on kitsad ja valgust läbib vähe. . Sisemuse uurimine on muidugi tasuline. Kellel huvi saab täpsemalt lugeda siit (inglise keeles).

9. Palácio da Bolsa – Börsiplaee

Palácio da Bolsa – see on endine Börsihoone ehk otsetõlkes Börsipalee. Asukoht on kenas kohas ja kohe jäergmise Porto oluliseima ajaloolise objekti St. Francis kiriku lähedal. Hoone ees on ilus suur muruplats kus inimesed puhkavad ja pikutada nagu ikka soojades maades. Väliselt mulle ei jätnud see Börsipalee hoone tegelikult erilist muljet. Seest on see muidugi kena, kuid sisse ma ei läinud. Pilet maksab 12$€ avatud 9:30 – 13:00 / 14:00 – 15:30. Portos tuleb arvestada, et paljudes kohatades on lõuna ning igal päeval ei pruugi kõik kohad avatud olla. Interjööri saate imetleda siit. Võib öelda, et näeb uhke välja küll, seega kui on võimalik planeerige selle külastuseks rohkem aega, et saate oma silmaga seda uhket Börsipaleed imetleda :).

Fotosid üle vaadates selgus, et mul jäigi sellest börsipaleest foto tegemata. Ootasin alguses millal turismibussid eest ära sõidavad, siis käisin sees, ja tuleb välja, et lõpuks jõigi väljast foto tegemata.

Siin allpool on foto börsipalee ees olevast platsist.

Porto Portugal

10. St. Francis kirik – St. Francis Church (Igreja de São Francisco)

Püha Franciscuse kirik (portugali keeles: Igreja de São Francisco), see on kahtlemata Porto kõige silmapaistvam gooti stiilis ehitis. Kiriku interjöör on uhke barokk-stiilis sisekujundusega, väliselt hall gooti stiilis kirikuhoone on seest täis kulda ja kaunistusi. Sisemus on tehtud peamiselt puidust, kuid on üle kullatud. Väidetavalt on nikerduste kullaga katmiseks kulunud 500kg kulda.

Kirikut hakati ehitama 1383. aastal frantsiskaanid kuningas Ferdinand I algatusel, kuna oli tekkinud vajadus suurema ja avarama kiriku järele. Kirik valmis umbes 1425. aastal ja järgis suhteliselt lihtsat gooti stiili, mis on tüüpiline Portugali röövijate ordudele. Kiriku üldist ilmet ei ole selle pika ajaloo jooksul palju muudetud, seetõttu on São Francisco kirik üks parim näide gooti arhitektuurist Portos.

Püha Franciscuse (São Francisco) kirik on kahtlemata Porto kauneim kirik ja kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Tasub kindlasti sisse minna. Pilet maksab 8€, avatud iga päev 9:00 – 20:00. Kellel ajaloo kohta rohkem huvi saab kiriku kohta lugeda rohkem siit. (inglise keeles)

11. Kindlasti soovitan külastada kuulsaid portveinikeldreid nagu – Caves do vinho do Porto

Veinihuvilistele kindlasti põnev ja kohustulik külastus koos degustatsioonidega :). Mitte veini huvilistele on samuti põnev. Veine saab osta muidugi suveniirideks igalt poolt, kuid veinikeldrid on omaette teema. Selleks varuge vähemalt pool päeva ja soovitav on võtta veinikeldrite külastamiseks tuur koos giidiga.

12. Jõgi ja jõe ümbrus ja sillad

Jõgi on mudugi Portos üks oluline tursimimagnet ja hästi ka eksponeeritud. Jõel saab teha paadisõite erinevas suuruses paatide ja parvede ja millega iganes. Sõita köisraudteega üle jõe teise linna nimega Vila Nova de Gaia, kus on mitmeid kauneid kuldsete liivadega randu. Jalutada jõe kaldal või isegi joosta. Loomulikult on jõeäärne tihedalt täis tipitud kohvikuid, restorane, täis tänavamuusikuid ja muid nö elamuste pakkujaid.

Dom Luís I sild

Portugali keeles – Ponte de Dom Luís I või Luís I sild on kahekorruseline metallist kaarsild, mis ulatub üle Douro jõe Porto ja Vila Nova de Gaia linnade vahel Portugalis. Selle ehitamise ajal oli selle 172-meetrine (564 jalga) pikim seda tüüpi maailmas. Samas lähedal asub Maria Pia sild, is on raudteesild ja mis ehitati 9 aastat varem, mis on oma välimuselt sarnane Luís I sillaga.

13. Postituse kaanefotol olev hoone on San Lorenzo kirik

See on püha kunsti ja arheoloogia muuseum. Ajaloohuvilistele kindlasti põnev. Minu jaoks oli see samuti üks huvitavamaid avastusi ja omapärasemaid kirikuid. Kirikusse sisse saamiseks on vaja osta pilet ja minna saab ka torndisse. Hoone taga on veel päris suur kabeli hoone.

Porto traditsiooniline söök on Francesinha

Francesinha on portugali võileib, mis on algselt pärit Portost, mis on valmistatud leivast, märjal kuivatatud singist, linguiçast, värskest vorstist nagu chipolata, praad või praeliha ning kaetud sulatatud juustu ning kuuma ja paksu vürtsika tomati- ja õllekastmega. Tavaliselt serveeritakse seda friikartulitega. Mul on siin sellest foto, kuid minust jäi see söömata. Ei tundunud üldse ahvatlev olevat :). Vorst ja sai õllekastmega ja friikatega ei ole minu lemmikmaitsete hulgast. Francesinha’t pakutakse igal pool ning kui tundub ahvatlev, proovige ära 🙂

Francesinha

Kõik need eelpool toodud kohad on üksteisele suhteliselt lähedal ning põhimõtteliselt saate kõik kohad läbitud 2-3 päevaga. Sõltub muidugi kas tahate ka sees käia, siis peaks arvestama Portos viibimise aja pikemaks. Mina oli Portos 6 ööd.

Majutus Portos

Mina olin Potos hostelis Garden House Hostel. Selle asukoht oli väga hea ning kui soovite soodsamalt majutus, siis soovitan seda hostelit.

Privaatsem ja kallimast hinnaklassist vaata apartment kesklinnas AgapeStay Porto, Porto, Portugal

Loe Portugali pealinna Lissaboni kohta siit.

Algarve reisijuht. 11 kohta kuhu minna Portugalis Algarves

Inspiratsiooni reisimiseks ja kuidas üksinda reisida ning mis mind viis reisima mööda maailma mis on juba üle kahe aasta kestnud saad lugeda minu reisiraamatust siit:

Hispaania ja Alicante kohta saad lugeda siit.

Hispaania reisikiri Gran Canaria Las Palmas 1. osa – puhkus võib alata

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga