Tai Phuket Patong

Tai reisikiri 1 osa – paradiisisaar Phuket

Tai on koht kuhu tasub reisida millal iganes, kui tahad saada sooja ilma, päikese kätte, süüa häid sööke, nautida kauneid randu ja imelist loodust, siis on Tai selleks hea valik. Kuna Tai paikneb troopilises kliimavöötmes, siis on siin soe kogu aeg. Kõige kuumemad kuud on märts – august, siis on päeval sooja 32C° ja öösel 27-28°C. Kõige jahedamad ning kuivemad kuud on detsember – jaanuar. Siis on sooja päeval umbes 24-25°C. Kõige vihmased kuud on aprill – november. Aprillis sajab märtsiga võrreldes 2 x rohkem ja maikuus aprilliga võrreldes veel 2 x rohkem.

Kuid soe on siin kogu aeg ja seda vähemalt 24C°. Nii, et sooje riideid ei ole siin üldse vaja ja puhkama võib Taisse minna igal ajal. Kui olla kohal vähemalt 2- 3 nädalat, siis saab kindlasti ka piisavalt päikest. Vihma sajab tegelikult enamasti öösiti, hommikul ja pärastlõunal. Päevasel ajal on tavaliselt alati päikeseline.

Kui sajab, siis ikka sajab korralikult

Foto on tehtud hotellist kus ma märtsis Kata Beachil ööbisin. See on küla servas hea vaikne piirkond natukene mäe otsas. Hotellis on 2 basseini ja ka väike jõusaal. Hommikusöök ja kohvi olid normaalsed, sai ka euroopalikku toitu :). Chanala Flora Resort Kata Beach

Tai märts – september 2022

Tai oli pikalt COVID-19 tõttu turistidele suletud ning kui veel märtsis ja ka juunis oli sebimist Taisse reisimisega, siis alates juulist 2022 on Taisse sisenemine lihtsam. Enam ei ole vaja teha nö Thailand QR passi ja ka esmase viisa saa EU kodanik 45 päeva. Neist täpsematest tingimustest ma siiski siin pikalt kirjutama ei hakka, sest tingimused muutuvad. Eks igaüks, kes täna reisib teab, et tuleb kontrollida, kas ja kuidas kuhugi riiki praegu sisse saab. Tai kohta on kõige parem vaadata nende enda saatkonna kodulehelt siit.

Tai on talvel turistide meelispaik

Turismi kõrghooaeg Tais on oktoobri kespaigast kuni veebruari lõpuni

Märts – oktoober on Tais turiste vähem, selles vahemikus olen ka mina siin kaks korda juba olnud. Hooajal, ehk siis sügis-talvel, on hinnad nii majutuses kui söögikohtades 2-3 korda kallimad kui suvel. Märtsis ja juuni- okt, kui mina siin olen olnud, on majutuste on allahindlused vähemalt 50% ja isegi rohkem. Tasub vaadata viimase hetke pakkumisi. Päris korralikes suurtes 4* hotellides saab praegu, septembris toa kuuks ajaks umbes 500€ – 600€ eest.

Patong

Märtsis olin ma alguses ühe nädala Patongis. Peatusin siis sellises hotellis nagu Paripas Patong Resort.

Mis mulle siin meeldis oli see, et oli natuke küla servas ja siia ei olnud kosta neid pidude huilgeid ja muusikat. Samas oli see jalutustee kaugusel Patongi keskmest. Rand oli ka kohe mõnesaja meetri kaugusel. Läheduses soodsa hinnaga söögikohad ja eriti hea koht Patongis söömiseks on Night Market.

Mis veel meeldis oli katusebassein kus oli ka baar. Kusjuures basseinis oli merevesi. Kokteilid olid normaalse hinna ja kangusega. Ainuke asi mis ei meeldinud oli hommikusöök. See oli kogu aeg muna ja džemm, aga mul lihtsalt juhtus see hind koos hommikusöögiga olema. Hommikusöök pole seal iseenesest vajalik, sest ümbruses on kohe kohti kus saab soodsalt hommikust süüa. Midagi luksuslikku see endast ei kujutanud, kuid kes tahab soodsalt majutust heas kohas, siis see on täiesti normaalne koht.

Paradiisisaar Phuket

Phuket on tõepoolest paradiisisaar, nii võib selle kohta täie kindlusega öelda. Olin siin märtsis 3 nädalat ja tulin uuesti juuni keskpaigas uuesti tagasi. Praeguseks olen siin juba pea kolm kuud olnud. Elu paradiisisaarel on muretu, siin alati on soe ja päike paistab peaaegu kogu aeg. Vihmaperioodi kui sellist siin tegelikult ei ole. Vihma sajab enamasti öösiti. Vahel on olnud nädal aega natuke pilvisem ka päeval, kuid see ongi just hea, siis ei ole nii kuum. Enamasti on jah hoovihmad, mis kiiresti mööduvad.

Natuke fakte Phuket’i kohta

Phuket on saar, mis asub Tai lõunaosas ja on Taimaa kõige suurem saar. Kohalikke elanikke on saarel 2020 aasta andmetel üle 400 000 tuhande inimese. Saare pikkus põhjast lõunasse on 48 kilomeetrit ja laius 21 kilomeetrit. Seega üsnagi väike saar ja ühest otsast teise liikumine ei võta kaua aega. Tervelt 70% saarest on mägine ala. Paljud turistid seda ei tea, et saarel on ka Phuketi nimeline linn, kus elab üle 79 000 inimese.

Mõni foto Phuketi vanalinnast

Saar on iseenesest väike ja elanikke natukene vähem, kui Tartus, aga huvitav on see, et iga koht on natukene erinev. Tai söögid on küll samad, aga mingil määral on ka need olnud erinevates kohtades erineva maitsega. Kaubavalik sama 7-Eleven poes võib olla 2 km kaugusel samuti erinev.

Phuketi rannad on ilusad

Phuketi suurim ja populaarseim rand ja puhkusepiirkond turistide hulgas on Patongi rand. Veel on suuremad rannad ka Kata ja Karon Beach. Enamus ilusaid randu asuvad saare Lääneosas ja Lõuna pool. Mina olen olnud Patongis, Rawais, Kata Beachil kevadel. Nüüd sügisel ja Nai Harni’s. Kuna olen igas kohas pikemalt kohapeal olnud, siis on juba mingi ülevaade elust-olust tekkinud. Randadest ja kohtadest, kus ma olen viibinud, kirjutan pikemalt eraldi postitustes.

Olen veel liikunud ringi ka nende põhirandade ja külade kõrval olevatesse väiksematesse randadesse. Rannad on siin umbes 2 km kaugusel üksteisest. Uues lahesopis on uus rand. Phuketi ümbruses on palju väikseid imeliste randade ja loodusega saarekesi. Sinna saab paadi või väiksema kaatriga.

Transport Phuketil

Liiklusvahenditest Tais ja eriti Phuketil kõige populaarsemad on muidugi rollerid. Samuti saab sõita taksodega igale poole. Toimib ka Bolt ja veel on Grab taxi app, mis toimib. Keskmiselt saab liikuda ühest kohast teise 200 – 300 THB-ga (6,5-10€). Suurt vahet ei ole kas sõidad 2 km, 4km või 20 km. On ka avatud taksod ehk Tuk tuki’d, kus aknaid ei ole aga katus on peakohal ja see muusika. See on selline lõbus ekskursioonivahend ja hea lühemate otsade läbimiseks suuremale seltskonnale. Istutakse vastamisi ja nii hea on omavahel suhelda.

Saarel sõidab ringi Smartbuss buss, seega on ühistransport ja toimiv. Ühistranspordi pilet on 100THB, sõltumata kas sõidad 1 peatuse või 5 peatust. Bussiga saab näiteks lennujaamast Kata Beachi ja Rawaisse. Rolleri päevarent on umbes 250THB-350THB, aga lisaks pead andma tagatsiraha, mis on tavaliselt 3000THB.

Jala ei käi ja vett ei joo

Üldiselt Phuketil keegi väga jalgsi ei käi. Jalgsi käimiseks ei ole isegi teede ääres kõnniteid. Teine asi on ka kuumus, mistõttu jalgsi on võimalik umbes 1-1,5km käia, aga ka see on päevase kuumusega päris raske. Käisin korra 6 -7km ja see oli eneseületus, õnneks oli see peale päikeseloojangut. Enamasti liigutakse ikkagi rolleriga, isegi kui on 100m minna. Siis, kui tänaval kõnnid, siis iga mõne meetri järel pakutakse sulle taksot. Kohalikud mehed sõidavad rolleriga ringi ja pakuvad taksot, ehk siis viskavad sind rolleriga kuhu tahad ära.

Õnneks ei ole keegi väga pealetükkiv, see mulle siin meeldib. Nad isegi ei paku väga kõva häälega vaid hõikavad üsnagi vaikselt “Madam, taksi” või “massaaž” jne. Taksosõit ei ole kallis, aga kindlasti tasub kaubelda.

Söök ja Tai köök

Söök on siin hea igal pool ja seda pakutakse iga mõne meetri järel. Tänavatoit on saadaval igal pool. Pole karta, et jääd söömata.

Üldiselt siin saia ja leivatooteid ei ole. Leiba ei ole üldse. Poest saab osta saia ja ka terasaia. Mõnedes kohvikutes ja restoranides on itaalia Ciabattasid olnud.

Kõige paremad on muidugi mereannid. Need on rammusad ja maitsvad. Saada on ka tõuke, sitikaid, satikaid ja skorpione. Väga hea on makrell, karbid, austrid, mis ei ole siin üldse mitte kallid. Soovitav on Phuketil olles külastada Rawai kaluriküla, kus mere ääres on värksed ja elusad mereannid müügil ja teisel pool on restoranid kus need sulle kohe valmis küpsetatakse.

Hinnad

Kõige soodsamad muidugi bufetid ja bistrood, neid on tänavatel iga mõne meetri järel. Muidugi mida lähemale rannale või keskpunktile, siis seda kallimad on toidud. Hinnavahe on kahe või kolmekordne sama söögi eest.

Söögi saab kätte alates 2,6€ kuni 4€. Söök on igal pool värske, st tehakse just sulle. Menüüd ja pakkumised on rikkalikud ja ma imestan, et kuidas neil on nii palju asju varuks, et nad on suutelised sulle kohe valitud menüüst soovitud toidu valmistama, aga nii see on. Samas on nii, et väga ei ole mõtet retsorane vahetada, sest menüü on enamvähem sama. Hamburgerid, pizzad jm euroopalik toit on kallimad, kui kohalik toit. Kallis on ka veisesteik, kuid selle hind jääb üldjuhul ikkagi alla 20€.

Puuviljad

Kindlasti tuleb proovida kohalikke puuvilju. Number üks on siin muidugi kookos ja mango. Kookost ja mangot pakutakse igal pool. Värske smuuti maksab al 1,50 – 4€, sõltub kus kohast sa ostad. Hinnad rannale lähemal ja rannas kallimad. Terve kookos maksab rannas 2€ ringis ja kaugemal 1,5€ ringis, seega erilist vahet pole. Mangod on siin super head, nii häid mangosid ma ei ole kusagil veel enne saanud. Siin on need kollast värvi ja tõeliselt rammusad. Mangod on siin nagu umbrohi, mis iga aja servas kasvavad.

Smuuti saab kätte alates 1€ ja 2,60€ enamvähem maksimumhind. Kallimates ja euroopalikes söögikohtades on hinnad muidugi kallimad. Seal on smuutid umbes 4- 5€. Kohvikus maksab värske kookos umbes 3€.

NB! pange tähele, et nad lisavad smuutisse maitsesiirupit. Mina alguses seda ei teadnud, aga nüüd ütlen, et ilma suhkruta tehakse.

Tai raha ja arvlemine

Tai raha

Üldjuhul käib arvlemine sularahas. Suuremates restoranides ja ka poodides saab maksta kaardiga. Paljudes kohtades on piirang kaardimaksele alates teatud summas. Tavaliselt on see 300THB. Rahanumbrid on suured, sain kohe mitukpmemnd tuhat eur raha vahetusega. Peamiselt on käibe 20, 50, 100, ja 1000 paberrahad ja mündid 10, 5 ja väiksemad.

Tai inimesed on lahked ja viisakad

Nii turistisõbalikku, tähelepanelikku teenindust ei ole ma kusagil mujal veel kohanud kui siin. Samas on tore, see, et nad ei ole pealetükkivad. Massaaži tegemise ajal nad ka ikka küsivad, kas on okay ja on näha, et nad tunnevad siiralt huvi ja on huvitatud sellest, et klient rahule jääks. Väga meeldiv on see, et inimesed on siin hästi ausad. Turiste petta ei püüta, raha numbrid on suured, aga alati antakse sulle täpselt tagasi. Teenindus on kiire, joogid, söögid tuuakse kiiresti ja laud ka koristatakse kiiresti ära. See on väga meeldiv. Üldiselt on siin nii, et enne pakutakse teenust ja siis võetakse raha.

Täpsemalt aga randadest, elust olust ja muust põnevast järgmistes postitustes.

Loe täpsemalt Nai Harn külast, rannast, majutusest siit.

Kui soovid esitada küsimusi või saada rohkem infot reisimise kohta, siis külasta foorumit siin.

Soovitan tellida endale postitused, siis olete kohe kursis värskete uudistega kogu maailmast.

Loe minu seiklustest, mis kestsid kokku 15 kuud mööda maailma minu reisiraamatust siit:

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga