Algarve Portugal Albufeira

Algarve reisijuht. 11 kohta kuhu minna Portugalis Algarves

Algarve Portugali reisijuht – 11 kaunist kohta kuhu minna Portugalis Algarves. Ajalugu, reisisoovitused, kus ööbida, kuidas liikuda, hinnad, ühistransport ja muu kasulik reisiinfo. Tuntuimad Algarve linnad on: Faro, Albufeira, Lagos ja Portimão, mida teatakse ja külastatakse, kuid selles Portugali maakonnas on veel palju peidetud “kalliskive”, väikeseid ajaloolis külasid ja kohti kuhu tasub minna. Loe edasi ja saad teada palju huvitavat ja kasulikku reisiinfot ja ajalugu selle piirkonna kohta.

Algarve on Portugali lõunarannikul asuv maakond, mis paikneb Atlandi ookeani ääres. Maakond on tundud oma kuldsete liivadega maaliliste randade ja valgeks lubjatud madalate majadega kuurortide poolest. 60-ndate muudeti Faro ja Lagose vahelist rannikuala, kuhu hakati rajama kuurorte ning nüüd on see populaarne puhkuse piirkond. Valgeks lubjatud madalate majadega külad ja linnad paiknevad piki Atlandi ookeani kallast. Siin saab imetleda ookeani ja looduse ilu, nautida häid sööke ja veine ning kulutuuri ja ajalugu. Palju on võimalusi sportimiseks, surfamiseks, matkamiseks. Pikad sirged kuldsed liivarannad vahelduvad rannikul lahesoppidega kuhu aegade jooksul on ookeani lained lihvinud punaste ja kollaste madalate liivakivikaljude sisse põnevaid koopaid, auke ja kujusid.

Piirkonna kaguosas on maastik madal, Tavira ja Faro on madalad ning nende rannikul on palju väikesi imelisi saari, mis ongi rannad. Alates Vilamourast muutub rannikuala ning siis kõrguvad mõnekümne meetri kaugusel ookeanist ja rannast kollasest ja punasest liivakivist pangad. Vilamoura ja sealne rand on veel siledal maa-alal, kuid edasi liikudes Albufeira suunas hakkab maastik muutuma ning rannik on väikeste lahesoppidega, kus on pisikesed rannad nagu näiteks siin allpool oleval fotol olev üks lahesopike Lagoses.

Algarve on Portugalis Lissaboni järel populaarsulselt teine turismipiirkond, mida hinnanguliselt külastab aastas üle 4,2 miljoni turisti. Turismi kõrghooaeg on suvi juuni-september, mil inimeste arv kasvab selles piirkonnas vähemalt kolmekordseks.

Hea kliima ja kõrgete elustandardite ning hea transpordiühenduse ja kättesaadava ning kvaliteetsete tervishoiuteenuste tõttu, on piirkond muutunud järjest populaarsemaks elukohaks pensioniikka jõudnud kesk- ja põhjaeurooplaste hulgas. Seetõttu kasvab seal piirkonnas järk-järgult elanike arv.

Natuke Algarve ajalugu

Inimasustuse jäljed on piirkonnas juba alates vanemast ja uuemast kiviajast. Umbes aastal 1000 eKr asutasid foiniiklased Cádizi linna ja seejärel liikusid edasi piki rannikut ning asustasid sealseid sadamaid ning külasid. Algarve piirkond oli ligi 600 aastat (200eKr kuni 410pKr) Rooma kontrolli all. Sellel perioodil oli seal kasutusel ametliku keelena ladina keel. Seetõttu on antud piirkonnas palju Rooma kultuuri, religiooni, poliitika ja arhitektuuri mõjusid. Oma asukoha ja sadamate tõttu, mis võimaldasid väljapääsu ookeanile, oli piirkond Rooma impeeriumile ülioluline ning seetõttu kasvas ka selle piirkonna jõukus. Põllumajanduslikult oli piirkonnas lisaks mereandidele oluline oliiviõli ja garumi tootmine, mille tootmine ning eksport Rooma kasvatas piirkonna majandust ja jõukust.

Allpool on mõned fotod Rooma aegse Milreu küla varemetest Estois. Küla varemed pärinevad 1. sajandist. Vaadake, kui hästi on veel säilinud need vanad mosaiigid. Esimesel fotol on termide osa, siis väike bassein ja kolmandal fotol on külas asunud templi seina ääres olev delfiinidega seinamotiiv.

Algarve maakonnas on leitud üle 30 Rooma küla vareme, kus on nii templeid, avalike vanne (terme), sildu, soolamis- ja kalatöötlemise ehitisi. Ehitiste seinad ja tänavad on kaunistatud kividest mosaiikide ja ilusate, piirkonnale siiani omaste kivimustritega. Rooma kultuuri ja arhitektuuri saab imetleda paljudes Algarve külades. Kui on huvi ajaloo vastu, siis on soovitav minna küladesse: Vila do Bispo, Lagos, Portimão, Quarteira, Faro, Olhão, Tavira ja Silves. Neid samu siin fotodel olevaid Rooma küla varemeid, mis pärinevad 1 sajandist, koos tolleaegsete kivimosaiikidest kaunistustega, saab imetleda Farole lähadal asuvas Estoi külas.

Algarve on koht kuhu sa kindlasti ära armud, kui armastad ookeani, kuldseid liivarandu, loodust ja selle ilu ning keskaegset arhitektuuri.

Kui sa ükskord Algarvesse jõuda, siis näed neid uhkeid looduse poolt loodud kunisteoseid – koopaid ja kivikujusid mida vaadates lihtsalt hing kinni jääb. Matkaradu piki rannikula koos telkimise ja ööbimisevõimalustega on palju. Allpool on esimene foto Lagoses ühest lahesopist ja teisel fotol Vilamoura ja Albufeira vaheline pankrannik, lihtsalt imepärane üle 10km pikk liivarand.

Albufeira ümbruses muutub rannikuala rohkem sopiliseks ning sealt edasi hakkavad tulema mõnusad pisikesed lahesopid ja väiksemad rannad. Kui vaatate Portugali selle piirkonna kaarti, siis näete, et iga mõne kilomeetri järel on uus põnev lahesopp ja rand mis on kaljukujude vahele peidetud. Ookenist kaugemal on sisemaa karm ja mägine ja vähem asustatud. Samuti on sisemaa vähem turistide poolt külastatud, kuid soovitan kindlasti minna rannikust kaugemale, sest sisemaal on imelisi keskaegseid külasid nagu Estoi, Silves,Vila do Bispo ja teised kus on ilus arhitektuur ja keskaegseid kirikuid ning losse mida imetleda.

Kuidas Portugalis liikuda?

Kui soovite omal käel liikuda, siis on ühstransport päris hea variant liikumiseks. Kuna rongipiletid on Portugalis soodsad ja rongi- ning bussiühendus on hea ning paljude linnade ja külade vahel liiguvad rongid päris sageli, siis mina kasutasin liikumiseks ühistransport: rongi ja bussi. Väga paljud turistid liiguvad just rongiga ühest kohast teise. Rongid on küll üsna vana välimusega, kuid liikuvad ja on piletid on soodsad.

Hea on teha kas Farost, Lagosest või Albufeirast ühepäevaseid väljasõite mõnda põnevasse külla. Siis pole vaja kohvreid pakkida ega neid kaasata. Hommikul varakult minna ja õhtul tagasi tulla on paras päevareis näiteks Farost Tavirasse, Olhão, Estoi külla, Albuferiasse. Igale poole saab minna rongiga. Lagosesse saab samuti Farost rongiga. Muidugi saab alati ka auto rentida, kui soovi on ise sõita või võtta endale mõni turistidele korraldatud väljasõit-päevatuur kuhugi koos grupiga. Päevatuure pakutakse igal pool, talvel ja kevadel ei ole vaja neid kindlasti ette broneerida, saab alati vaadata jooksvalt.

Mis minule Portugali puhul meeldib on see, et Portugalis on mõnusalt rahulik. Elu käib aegalasemalt, kui näiteks Hispaanias ja Itaalias. Inimesed on samuti rahulikumad, tundub, et asjatult ringi ei sahmerdata. Kuid seda muidugi rohkem rannikualal, Algarves ning väiksemates kohtades. Lissabon ja Porto on teisugused.

Nüüd aga allpool rohkem kohtadest ja linnadest, mida ma soovitan külastada. Need on huvitavamad ja tuntumad kohad, mida Algarves olles külastada ja mitte ainult rannad. Enamuses neist olen ma ise käinud ja fotod on kõik minu enda tehtud.

1. Faro

Faro

Faro linn on imeline kaunis väikelinn armsate madalate majadega, millede välisfassaade kaunistavad keraamilised mustrilised plaadid ning mille pisikestest valgetest kividest tänavatel on enamasti samuti armsad mosaiigimustrid maha laotud. Portugalis on tänavatel musitseerimine tavapärane.

Faro linn on nö Algarve värav ning maakonna keskus ja selle piirkonna pealinn. Faro rannikualal on maapind sile ja siin on rannad saartel. Allpool on fotod Faro rannast, Praia de Faro, mis on pikk ja kitsas poolsaar. Randa saab linnast praamiga ja bussiga. Praam sõidab randa umbes 30 min, edasi-tagasi praamipileti hind oli alla 4 eur, kuid maksta saab ainult sularahas. Buss läheb bussijaamast ja see on sama buss mis läheb lennujaama. Lennujaam on vahepeatus.

Mina soovitan minna praamiga, on huvitavam ja ilusam. Kuid imelisi saari on Faros palju mida ma soovitan külastada. Faros on populaarsed päikeseloojangu tuurid paatidega ja paadireisid erinevatele saartele. Mina läksin ühel korral saarele praamiga, ootasin ära päikeeloojangu ning siis tagasi saab hiljem tulla bussiga, sest praamid pimedas enam ei liigu. Päikeseloojangud on ilusad ning nende vaatamine on kohalike hulgas samuti populaarne.

Faros linnas ja maakonnas on elanikke umbes 61 000. Faros asub rahvusvaheline lennujaam, kust lende läheb väga paljudesse Euroopa linnadesse. Talveperioodil on näiteks Saksamaalt ja Londonist edasi-tagasi lennupiletid ainult 30 eur kandis, läbi nende riikide on hea soodsalt Eestist Algarvesse lennata.

Faros asub ka Algarve avalik-õiguslik ülikool. Tänapäeval on piirkonna peamine majandusharu turism ja sellega seonduv, kuid lisaks turismile on oluline osa veel toidu tootmisel. Kalatööstus ja mereandide tootmine on piirkonnas oluline majandusharu, kuid samuti on oluline tegevusharu põllumajandus – puu ja köögiviljade kasvatamine. Peamised puu- ja köögiviljad, mida siin kasvatatakse on: apelsinid, viigimarjad, ploomid, jaanileivapuu kaunad, mandlid, avokaadod, tomatid, lillkapsad, maasikad ja vaarikad. Lisaks on selles piirkonnas veel oluline tootmisharu soola tootmine. Soola toodetake Taviras ja Loulé’s.

Mina olin Faros ja Algarves kokku nov algusest kuni veebruari lõpuni, praktiliselt kolm kuud. Faro oli talvel mõnusalt rahulik koht ning samas olid ilmad ikkagi päris soojad. Detsembris ja jaanuaris oli päeval 18-20C° soojakraadi, öösel 8-15C° sooja, vihma sajab harva. Kuni poole detsembrini oli täiesti suvine soojus. Jõuludest poole jaanuarini oli natuke jahedam, päike käis siis madalamalt. Allpool on mõned fotod Faro linnast: tänavast, armasast väikesest kirikust ja Faro sadamast. Faro kohta saad rohkem lugeda minu varasemast postitusest siit.

Kus Faros ööbida?

Variante on kallimaid ja soodsamaid. Kui soovid luksuslikku katusebaari ja kautusebasseiniga hotelli, kus saab päikeseloojangut katusel nautida ja luksust, siis soovitan allpool toodud Faro Eva Senses Hotelli

Kuna mina olin seal pikemalt, siis ööbisi hostelis Hostel Casa d’Alagoa, mis oli pikemaks peatuseks hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Öö hind alates 16 eurost, kuid seal on ka privaatsed 2-sed toad, mille hinnad umbes 40-50 eurot öö. Minu jaoks oli hostelis ööbimise eeliseks on see, et seal on oma köök, kus saab ise endale süüa valmistada. Selles hostelis oli hea köök, mitu terrassi ja siseruume ka piisavalt, kus aega veeta.

2. Tavira

Tavira on väike linn Portugalis Algarve rannikul. Linn kulgeb Gilão jõe kallastel, mis jõuab mereni läbi Ria Formosa looduspargi sissevoolude ja laguunide. Tavira saarel on pikk liivarand ja soolapannid, mis meelitavad ligi flamingosid, lusikasnokkasid ja muid kaldail kahlavaid linde.

Tavira Portugal Algarve

Tavira linna on huvitava ajalooga. Linna asustamise algus pärineb hilisest pronksiajast 1000–800 eKr. 8. sajandil eKr sai sellest üks esimesi foiniikia asulaid Pürenee lääneosas. Foiniiklased lõid siia koloniaalse linnakeskuse massiivsete müüride, kahe templi, kahe sadama ja korrapärase linnastruktuuriga, mis püsis kuni 6. sajandi lõpuni eKr, mil konflikt linna hävitas. Linn oli umbes sajandi maha jäetud ning seejärel taaselustati ning sai veelgi suuremaks asulaks nn Tavira Tartessi perioodil. Seejärel jäeti linn taas maha 4. sajandi lõpuks eKr ja veel üks linnakeskus tekkis lähedal asuvale Cerro do Cavacole, kindlustatud mäele, mis oli hõivatud kuni keiser Augustuse ajani.

Caesari ajal lõid roomlased Tavirast umbes 7 kilomeetri kaugusel uue sadama nimega Balsa. Balsast sai suurlinn, tegelikult palju suurem kui Tavira, mis kasvas, õitses ja lagunes paralleelselt Rooma impeeriumiga. Kui maurid 8. sajandil Ibeeria vallutasid, oli Balsa linnana juba välja surnud. Rooma võimu ajal oli Tavira Balsa ja Baesurise (tänapäeval Castro Marim) vahelisel tähtsal teel teisejärguline läbisõidukoht.

Tavira on Farost umbes 30 min sõidu kaugusel. Mina läksin sinna rongiga ja veetsin seal kolm ööd, et rahulikult linnaga tutvuda. See esimene foto on tehtud enne äikest, kui jõgi peegeldas taeva sinakaid ja lillasid värve. Kahjuks olid siis, kui mina Taviras käisin, ilmad tormised ning sealsesse randa ma kahjuks ei jõudnudki. Randa tuleb minna praamiga samuti nagu Faros, sest rand asub saarel. Rand on Portugali keeles Praia da Ilha de Tavira. Eks mul on siis põhjust uuesti tagasi minna ja linn jättis mulle meeldiva mulje ning kindlasti soovitan sinna minna ning läheksin ise samuti uuesti.

Mida Taviras veel teha?

Peale rannas käimise on Tavira kena koht kus linnas lihtsalt jalutada, nautida arhitektuuri ja häid mereande. Siin on hea mõnes väikses tänavakohvikus lihtsalt istuda, vaadata mööda jalutavaid inimesi ja lasta ajal voolata. Taviras on üks suurimaid kaheksajalgade tootmise tehaseid ning seega soovitan Taviras ollas just neid mereande proovida. Kuidas neid süüa, variante pakutakse igasuguseid.

Linn on mõnusalt väike, ilusad majad ja kohvikud on jõe kaldali ning vanalinnas. Linnas on mõnus õhustik. Allpool fotodel on uuema linnaosa keskväljak, alumisel näide vanalinna tänavast, kus tüüpliselt on iga mõne meetri järel söögikoht ning väike pood. Parempoolsel fotol, selles siniste plaatidega majas, on hea restoran, kus soovitan kaheksajalga süüa.

Kesklinnas asub mäe tipus keskaegne Tavira loss, mille mäelt avaneb kena vaade linnale. Lossi aed on kena ja see on ilus koht jalutamiseks ja nautimiseks. Mäe tipus on Santa María do Castelo kirik, see on fotol olev valge kirik ning seal on mauride poolt tapetud 7 rüütli hauad, tasub sisse vaadata. Kirikute külastamine on Portugalis enamasti tasuline, kuid maksab tavaliselt 2-3 eurot, mis on mõistlik panus kirikule annetada.

Allpool on väike galerii Tavirast. Fotodel vaade lossi mäelt linnale, valge kirik on  Igreja de Santa Maria do Castelo ja vaated jõele.

3. Olhão

Olhão linna külastasin mina esimesel jaanuari. Sinna on hea minna Farost rongiga, kõikest 10 minutit sõitu, 2 peatust ning edasi-tagasi pilet maksis alla 4 eur.

Olhão Portugal Algarve

See foto siin on Olhão turuhoonest. Nagu ikka Portugalis on turgudel oluline osa värskete toitukaupade müümisel ja ostmisel. Turge armastavad kohalikud ja ka turistid. Soovitan minagi turge külastada, sest turult saab värskeid mereande ning puu ja juurvilju. Samuti on seal söögikohad, kus saab delikatesse ja värsket toitu nautida. Arvestada tuleb muidugi sellega, et kalalõhn on seal igal pool ookeani ääres ja turgudel. See käib asja juurde.

Mõned fotod allpool väikesest külast Olhão. Tänavad on ikka tüüpilised, väikestest krobelistest kividest ning erinevate mosaiigimustritega. Kirikud on Algarves pisikesed ja tavaliselt valged.

Märkimist väärt hoone on allpool fotol olev Olhão koguduse kirik. See oli esimene kivihoone Olhãos, mis ehitati kalurite annetustest aastatel 1698–1715. Kirik on katoliku kirik ning selle ehitamiseks kulus 17 aastat. Kui mina seal 1.jaanuaril olin, siis oli kirik kahjuks kinni, kuid infot selle kohta hankisin internetist. Kui sinna juhtute minema, siis astuge kindlasti sellesse väiksesse kirikusse sisse.

Kiriku avarat sisemust katab tünnvõlvlagi. Peakabelis, millel on 18. sajandist pärit kullatud puidust triumfikaar ja altarimaal saab imetleda lae freskomaali ja 17. sajandist pärit Nossa Senhora do Rosário kuju. Külgmised altarid, mis on samuti kaunistatud nikerdatud puidust altarimaalidega, sisaldavad mitmeid 18. sajandist pärit kujusid, sealhulgas Kristust ristil ja ühte apostlitest. Püha varakamber sisaldab preestrirõivaid ning kuld- ja hõbeesemeid ja 17. ja 18. sajandist pärinevate kujude kollektsioon.

Fassaadil torkavad silma kuus suurt akent tsiviilehituslikus plaanis, ülemisel tasandil barokkmotiividega. Seest paistab silma triumfikaare kaunistus ja kõrvalaltarist leitud ristilöödud Kristuse skulptuur.

Olhão Portugal Algarve

Kiriku taha ehitati Aflitose kabel kus on plaadipaneel ristilöödud Kristusega. Kirik on ka tänapäeval kohalike kalurite ja elanike hulgas väga hinnatud.

Allpool olevatel fotodel on vaated Olhão vanalinna tänavatest, mida sageli kaunistavad paatide kujudega lillepotid suurte taimedega ja lilledega. Sellised kividest laotud mustritega tänavad on Algarves igal pool.

4. Vilamoura

Vilamoura on tuntud suurte luksushotellide, golfiväljakute ja kauni jahisadama poolest. Linn on tuntud kui kallim ja luksuslik kaasaegne kuurort. Asukoht on Atlandi ääres Algarves Faro ja Albufeira vahel Loulé vallas. See on üks Algarve kuldse kolmnurga kolmest nurgast. Oma pindalalt on Vilamoura on üks Euroopa suurimaid turismikomplekse, mille maa-ala on umbes 2000 hektarit.

Kuurorti hakati arendama 1966.a. Vilamoura on kasvanud välja väikesest sadamast, mida kahel pool ääristavad siledad pikad valge liivaga rannad. Vilamoura jahisadam on Portugali suurim jahisadam, mis avati 1974. aastal. Sadamas on 845 kaid. Fotol on Vilamouri jahisadam.

Vilamoura Algarve

Vilamoura lähedal asuvad antiikse Rooma küla Cerro da Vila varemed, see oli Rooma ajastul oluline linn ja sadam ning tuntud “garumina” – kalapasta tootmisel. Varemete hulka kuuluvad ka vannid, milles meremehed suplesid.

Vilamouras on kaks randa, looduspark, tennise- ja padeliakadeemia, spordiklubi, ratsutamiskool.

Külas on viis erinevat golfiväljakut ning on seetõttu golfimängijate seas aastaringselt väga populaarne sihtkoht. Hea kliima võimaldab golfi mängida ja soprtida igal aastajaal.

Vilamouras on enamasti 5- ja 4-tärni hotellid, turistikorterid, luksuslikud villad turistidele välja rentimiseks. Turistide ajaveetmiseks on muidugi jahisadamas ja linnas palju kaasaegseid kohvikuid ja restorane, pubisid, ööklubisid ja kasiino. Kes soovib neid mõnusid ja rohkem luksust nautida, siis sobib Vilamoura selleks hästi. Allpool mõned fotod rannast ja sadamaalast. Kena puhas koht, soovitan.

5. Albuferia

Albuferia on ilmselt kõige tuntum kuurort Algarves. Endisest kalurikülast on välja kasvanud populaarne kuurort kus kohalikke elanikke on natuke üle 44 100 inimese, kuid suvel ning jõulude ja aastavahetuse ajal kasvab sealne inimeste arv üle 300 000. Kollane kuldne rannaliiv ja taamal kõrgub liivakivist madalate kaljude rida millel valged madalad majad, see ongi Albufeira.

Albufeira võiks olla unistuste sihtkoht neile, kes tahavad nautida ooakeni ja rannamõnusid ning ka neile kes soovivad pidutseda. See piirkond on populaarne brittide ja sakslaste hulgas, baare, pupisid, klubisid ja ööklubisid on siin küllaga.

Albufeira Portugal

Sellel fotol on tüüpiline vaade Albufeira rannaääretele majadele, mis on madalad, valgeks lubjatud ning mis kõrguvad väikesel liivakivi pangal otse ookeani kaldail. Enamus neist on mõeldud ja ehitatud turistidele ning on kas hotellid või korterid, mida turistidele välja üüritakse.

Albufeiras lennujaama ei ole ja Albuferiasse saab nii, et tuleb esmalt lennata lennukiga Farosse, Lissaboni või näiteks Portosse ja siis minna sinna edasi mööda maad. Farost saab sinna nii bussi kui rongiga, raudteejaam ei asu päris linnas ning edasi tuleb sealt ookeani äärde ja linna ikka liikuda kas takso või bussiga. Takso hind raudteejaamast linna on umbes 7-10 eur, kuid hooajal võib see olla ka kõrgem. Portugalis toimib lisaks taksole UBER, kuid mitte Bolt, lisaks neile võimalustele ja ühistranspordile toimib veel BlaBlaCar. Soovitan selle appi endale laadid, see on jagatud auto kasutamine.

Albufeira on super koht, kus saab nautida hommikust päikesetõusu ning samuti päikeseloojangut ookeani ääres. Nende vaatamiseks on loodud palju platvorme ja kõrgemal alal on istumiseks palju pinke ja kohti loodud, et lihtsalt istuda.

Allpool mõned fotod rannast, kuna rand on madalamal ja linn on mäe otsas, siis on randa saamiseks ehitatud liftid ja eskalaatorid. Need töötavad päeval, öösel tuleb kõndida alla. Eskalaatori juures valvab ka turvatöötaja. Esimesel fotol näetegi taamal lifti, mis liigub ranna ja küla vahel. Teisel fotol on vaade linnale ning kolmandal üks vaateplatvorm pinkidega istumiseks ja ookeani imetlemiseks.

Kuid ega Albufeira ei ole mitte ainult ranna ja pidude koht.

Siit saab teha väljasõite kogu piirkonda näiteks mõne grupituuriga koos või iseseisvalt. Saab võtta ette matku kas jalgsi või ratastega, minna merele delfiine vaatama, surfata või õppida surfama. Surfamine on asi millega saab Portugalis igal pool tegeleda ja õppida. Lisaks surfamisele on muidugi veel kayaki matkad, paraplaaniga lendamine, jahisõidud ja igasugused aktiivsed liikumise, sportimisega seotud ja muud ajaveetmise võimalused olemas.

Siin on ilus vanalinn, mis on ookeanist eemal mäe otsas. Paljude majade fassaadid on iseloomulikult Portugalile kaetud keraamiliste plaatidega. Vanalinnas on mõnusaid väikseid kohvikuid ning muidugi on hästi, hästi palju majutuskohti turistidele. Ööbida saab kaljul ookeanivaatega väikses kambris või kui soovid, siis tavalises suures luksushotellis. Kogu rannaäärne piirkond on 90% mõeldud turistidele, seega valikut jagub.

6. Lagos

Lagos on Farost autoga sõites umbes 1h sõidu kaugusel, ühistranspordiga 2 tunni sõidu kaugusel põhja suunas. See väike mäenõlval asuv keskaegne kindluslinn asub ookeni kaldail lahesopis ja on järest rohkem turistide meelispaigaks muutumas. Lagose vanalinna ümbritsevad müürid, rand on sopiline liivakaljude vahel. Järsud puidust trepid viivad Praia do Camilo liivasesse lahesoppi ja Ponta de Piedade kaljudelt avanevad suurepärased vaated neemele ja tuletornile. Allpool on mõned fotod Lagose imelisele sopilisele rannaalale, kus vasakul paistab neemel tuletorn ning taamal on uus linnaosa.

Oma asukoha ja majandusliku tähtsuse tõttu oli Lagos keskajal väga oluline Portugali avastamise koordineerimiskeskus. 1573.a. kuulutas kuningas Sebastian selle linnaks, saades Algarve kuningriigi pealinnaks. See positsioon säilis linnal veel Hispaania võimu ajal. Karavellid ehk toonased keskaegsed purjelaevad ehitati Lagoses. Neid kasutasid Portugali maadeavastajad. Lagos oli esimene linn Euroopas, kus oli orjaturg.

Siin fotol on Castelo dos Governadores kindlus. Kindluse ehitamise alguseks võib lugeda 929.a kui Cordoba kaliif Abd-ar-Rahman III vallutas linna ja ehitas sinna tornid.

Lagose vanalinna ümbritseb keskajast pärit linnamüür, mille rajamise ja täiustamisega on tegeletud sajandeid. Kuna linn oli strateegiliselt olulises kohas, siis vajas linn pidevalt kaitset.

Lagos

Erinevad võimud ja valitused on kindlust ja müüre sajandite jooksul pidevalt täiustanud. Vanalinn ja ajaloolised ehitised said palju kannatada 1755.a maavärina ja tsunaami tagajärjel, kuid hiljem on need taastatud.

Allpool on veel mõned fotod Lagosest. Esimesel fotol on Igreja de Santo António kirik, mis on ehitud 18. sajandil. Barokkse fassaadi ja vaatetornidega kirik on tavapäratult kõrge ehitis ja asub vanalinna südames asuva Castelo dos Governadores kindluses teisel pool, st merest kaugemal.

Parempoolsel fotol on ookeani ääres asuv kindlustus, mis on terviklikult säilinud koos oma vahitornidega ning alumisel on piirkonnale tüüpiline kirik Igreja Paroquial de Santa Maria de Lagos. See kirik on märkimisväärne, sest on rajatud 1498, aastal, mil Columbus “avastas” Ameerika. Kirikut laiendati 16. ja 17. sajandil, kuid nagu paljud kirikud Algarves sai ka see kirik 1755. aasta maavärinas kahju. Peen dekoratiivne portaal pääses aga hävingust ja pärineb aastast 1612. Hiljem on kirik taastatud. Kirik on seest suhteliselt lihtne ja tagasihoidlik.

Parempoolsel kahel fotol olev Ponta da Bandeira kindlus on Lagoses vahetult ookeani kaldail asuv sõjaväekindlustus, mis on ehitatud 17 sajandil ning see oli tollal Algarve sõjaväevalitsuse peakorter. Kindlus asub kohas, kus Bensafrimi jõgi kohtub Atlandi ookeaniga. Sellel asukohal oli suur strateegiline tähtsus, kuna see asus linnamüüride lähedal ning sealt oli lihtne pääseda merele. Nii kaitses see pääsu jõe kaldal asuvatele kaidele, kui ka müüride kagu- ja idakülgedele ning võimaldas korraldada risttuld Lagose lossi bastionide ja linnaväravaga.

Lagose vanalinna osa on suhteliselt lame, kuid see on ikkagi mäe otsas. Üldiselt on linn päris künklik nagu Lõuna-Eesti kuppelmaastik ning kõndimine seal on päris hea treening.

Matkamine on Algarves samuti väga populaarne

Lagose ja São Torpesi vahel on populaarne rannikuäärne matkarada, mis läbib mitmeid loodusparke. Selle matkaraja nimi on Fishermen’s Trail ehk eesti keeles kalameeste rada. Matkarada on kokku 226,5 km. Seda saab läbida septembrist juunini kokku 13 ühepäevast etappi. Rada saab läbida mõlemat pidi ja ei pea läbima kogu pikkuses. Metsikut telkimist seal ei ole, iga etapi järel ja punktides on hostelid ja võimalikud legaalsed ööbimiskohad. See on üks populaaremaid ja ilmselt ka maailma parimaid matkaradasid. Vaadake kodulehelt, seal on kõik informatsioon olemas.

7. Portimão ja Benagil Cave

Portimão on vana sadamalinn Algarve lääneosas, ajalooliselt on linnas olnud oluliseimad tegevusharud laevaehitus ning kalatööstus – peamiselt sardiinide tootmine. Portimão rand – Rocha Beach on umbes 3km kaugusel linnast, kuid see on siiski suhteliselt lähedal, kuid jah rand ei ole linnas. Linn paikneb Arade jõe kaldail ja jõesuudmes.

Benagil Cave on rannas, see on üks suur liivakivist moodustund mereäärne koobas suure võlviga mille kohal on suur auk, kust näeb taevast. See on ikooniline koht, mida kõik külastavad, et teha endale sotsiaalmeedia fotosid. Vaata rohkem Benagil Cave kohta siit.

8. Silves

Silvesi linn on ajaloos Algarve esimene pealinn ja hea näide mauride märgatavast mõjust piirkonnas. Linnas on kaunis vanalinn kus on keskaegne võimas kindlus ja vanalinna ümbritsevad linnamüürid. Linamüürid on terved ning neile saab minna kõndima. Silves linna saab minna rongiga, Lagosest või Faro suunast, Portimão linnast bussiga või hoopis laevaga mööda Arada jõge.

Silves linna soovitasid mulle ühed turistid Inglismaalt, keda ma rongis kohtasin ning nemad just sinna läksid ning ütlesid, et see on nende lemmikkoht. Minu poolt on see avastamata, kuid soovitan minna ja oma silmaga üle vaadata.

9. Estoi

Estoi küla on koht mida paljud ei tea, kuid seal on kaks väga märkimisväärselt ilusat ja huvitavat kohta mida külastada. Samution küla ise kena ja puhas ning ilusaid hooneid on teisigi peale palee. Estoi on 10 km Farost, sinna saab minna bussiga, bussisõit kestab umbes 20min ja ühe otsa pilet maksis 4,60 eur.

Igal juhul soovitan minna, pool päeva või päevake seal veeta. Kui lähete nädalavahetusel bussiga, siis bussid käivad üsna harva ja vaadake enne ära millal bussid sõidavad, et ei peaks tundi aega tühjalt ootama.

Rooma Milreu küla varemed

Milreu Rooma küla varemed on kuulutatud Portugali rahvusmonumendiks. Milreu varemed on kõige silmapaistvamad ja kõige paremini hästi säilinud tõendid Rooma kohalolekust Algarves. Sellel fotol on veejumalannale pühendatud templi varemed Estois.

Milreu Roman ruins Estoi

Küla varemed koosnevad peamiselt kunagise luksusliku villa jäänustest, kus olid termid ja mitmed ümbritsevad hooned, sealhulgas tempel, mausoleum ning tööstus- ja kaubandushooned. Linn on rajatud 1. sajandil ja seal on jälgi pidevatest okupatsioonidest kuni 10. sajandini. Võrreldes paljude rustikaalsete küladega Itaalias ja Hispaanias, erineb Milreu kuna on luksuskompleks oma ulatuslike ja pompoossete mosaiikkaunistuste, iidsete keiserlike büstide, veejumalale pühendatud templi, vapustava aia ning veinikelderi ja õlitöötlemisveskite tõttu.

Selle paigas on siiani säilinud osa kunagistest mosaiikidest nii maas kui seintel. Mosaiigid on peamiselt meremotiividega, delfiinid ja kalad. Need kaunistasid villa põrandaid ja seinu. Varemete juures on lisatud joonised sellest millised need hoonde ja küla kunagi välja nägid. Märkimist väärt on see, et söögisaalis olid suured lauad, millel inimesed lebasid ja siis sõid, st ei söödud istudes vaid ise pikutatid suurel kaarjal söögilaual ning söödi. Väga vahva! Küla plaani foto, söögisaali joonis ja veejumala templi varemed on siin allpool.

Allpool fotod selleks imelisest ajaloolisest külast. Mina tundsin seal täielikult seda vana aja hõngu ja aurat. See oli energeetiliselt tohutult laadiv seal jalutada neil vanadel kividel ning katsuda neid seinu ja sambaid. Mulle meeldis ka see, et seal ei olnud väga palju külastajaid. Peal minu oli seal samal ajal vaid üks soome perekond.

Taamal paistab valge hoone, see on 16. sajandist pärit hoone, kus on sees näha veel ajaloolise küla ruume, kaminaruum ja toad ning teisi eksponaate. Rooma küla varemete külastuse pilet oli 2 eurot, avatud on iga päev, kuid igaks juhuks kontrollige enne veebilehelt üle kas on avatud.

Estoi palee

Siin fotol on kaunis Estoi palee. See on rokokoo stiilis ehitatud loss, mis on tuntud oma aedade ja azulejode (sinine ja valge plaaditud keraamika) poolest. Palee ehitati 19. sajandi lõpus ja see on üks Faro maakonna parimaid näiteid selle ajastu arhitektuurist. Paleesse ja aeda pääseb sisse, selleks tuleb osta pilet, mis maksis 3 eur.

Siin allpool on veel mõned fotod Estoi paleest väljas ja seest ühes saalist. Park on mõnus jalutamiseks, selle keskel palee ees on väike pursskaev mille ääres on pingid kus saab istuda ja kujutada ette kunagist elu palees. Paleest kaugemal on paar huvitavat kinnist rotundi istumiseks. Ilmselgelt, et suvel kuuma päikese eest varjuda. Neis rotundides on sees põnevad seinamaalid ja laemaalid ning värvilise klaasiga vitraažaknad. Ühes sellest rotundist lisasin siia foto, see on paremploolne foto. Neis on siiani sees pingid istumiseks ning seal sees oli tõesti mõnusalt jahe.

Palee asub mäenõlval ning seal on kindlasti väljas hea nautida nii päikesetõusu kui päikeseloojangut. Seal on hotelli restoran koos väikese terrassiga kus saab istuda väljas, nautida häid toite ja jooke ning ilusaid vaateid. Hotelli kirjelduses oli, et sealt peaks olema näha merele.

Estoi Palace hotell

Hotelli vastuvõtuala on huvitav, see asub vanas kabelis, mis oma Luís XV stiiliga on pühendatud Sagrada Famíliale. See on küll pisike, kuid põnev. Sellel fotol siin ongi hotelli retseptsioon kus on vana kabel ja altar.

Vanast vastuvõtualast, mis on uus hoone on loodud ruum näitustele, kus on eksponaadid mis on pühendatud piirkonna ajaloole ja selle erinevatele mõjudele nagu: Rooma, islami ja klassika.

Palee kõrvale on ehitatud hotell, mis on uus madal valge hoone, see paistab vasakul alumisel fotol. Hotell on 5* luksushotell. Vaatasin hotelli hindu ning need ei ole märtsis mitte väga kõrged. Märtis oli sooduspakkumine -10% 25m² suursele toale koos hommikusöögiga oli soodushind kõigest 113 eur. Kusjuures tavahind ei olnud märtsis palju kallim. Kuid juba aprillis ja mais on ühe öö hind peaaegu 200 eur. Kalleimad kuud on juuli-oktoober kuni septembri lõpuni on hinnad üle 200 eur öö. Soodsamad hinnad on novembrist ning kui praegu broneerida jõulude ajaks, siis oli ühe öö hind 150-160 eur kandis. Restorani hinnad olid sarnased Eesti restoranide hindadega, klaas majaveini ise oli soodsam kui Eestis ja maksis 5 eur klaas.

Vaata selle hotelli kohta saad vaadata rohkem siit.

Estoi külas on karavnide parkla, kus saab oma matkabussiga peatud. Allpool veel küla kohta veel mõned fotod. Kirik ikka samalaadne väike valge lihtne katolikukirik.

10. Loulé

Loulé on tuntud oma laupäevaste turgude poolest mis on ehedad ja autentsed külaturud. Loulé jäi minul seekord külastamata, sest mina olin seekord rohkem looduse ja ajaloo huvidega seekord ning nautisin rohkem ookeani ja võimalusel oamette olemist. Kui veel uuesti Portugali lähen, siis usun, et astun ka sealsest turult läbi, kindlasti on see põnev ning omaette melu.

11. Sagres

Sagres on koht mida sageli nimetatakse maailma lõpuks ja selleks on ka põhjust. See on kõige väike asula, mis asub Euroopa kõige edelapoolsemas punktis. Vanas maailmas oli see viimane uuritud punkt ning seetõttu nimetasid roomlased Sagresit “Promontorium Sacrum’iks” ehk maailmalõpuks. Sagresi elanikkond on umbes 1900 inimest ning peamiselt on see surfamrite lemmikkoht. Samuti hea koht rannamõnude nautijale ja rahulikumaks rannapuhkuseks väikeses külas.

Portimão, Benagil Caves, Silves, Sagres ja Loulé on need kohad kuhu mina ei jõudnud, selle ei ole mul nende kohta enda tehtud fotosid mida jagada. Olin küll pikalt Algarves, kokku peaaegu kolm kuud, kuid kuna võtan asju rahulikult ning väljasõite tegin nädalavahetustel, siis igale poole ei jõudnud. Need kohad jäid mul järgmiseks külastuskorraks. Üldiselt on need kohad turistide hulgas väga populaarsed sihtkohad ja kindlasti ilusad. Soovitan minna. Kui aeg on piiratud, siis ilmselt nädala ajaga neis kõigis kohtades käia ei jõua.

Kokkuvõtteks

Üldiselt on Portugal suhteliselt väike ning kui olete Algarves mis iganes linnas, siis igalt poolt on võimalik võtta päevatuure ja väljasõite igale poole ning igasse linna ja külasse, millest ma siin eespool olen juba kirjutanud. Igal pool saab õppida surfama ja sõita kayakiga ja rentida jalgrattaid ning matkata. Samuti saab igal pool nautida häid sööke ja mereande. Kohalik kala on sardiinid, veel on siin tuunikala ja tursk, mis on kõik väga head. Muidugi on siin saadaval igasugused merekarbid ja molluskid ning kaheksajala, kalmaarid ja kõik teised mereelukad, kes neid armastavad on Portugal ja eriti Algarve on suurepärane koht nende nautimiseks.

Muidugi on Portugalis head veinid ning need on soodsate hindadega kuna veni tootmine on üks suuremaid toomisharusid Portugalis.

Millal Algarvesse Portugali reisida?

Algarvesse tasub reisida igal aastaajal. Võrreldes Lissaboni ja Portoga on riigi alumine osas soojem, mahedam ning ei ole nii sajune. Kuulsin, et Porto pidi olema talvel suhteliselt jahe, vihmane ja tuuline, kuid Algarve kliima on parem kui Lõuna-Hispaanias.

Sellest, kuidas minu reisimine, mis tänaseks on juba 2.aastat kestnud alguse sai saad lugeda minu reisiraamatust siit.

Loe Portugali ja Porto kohta, mida Portos teha ja kuhu minna siit.

About the author