Lovina Bali reisikiri

Lovina rand ja küla – minu Bali reisikiri 2. osa

Lovina rand asub Bali saare põhjaosas ja on täiesti erinev saare lõunaosast. Lovina on vaikne ja rahulik piirkond, kus aeg jääb peatuma. See on koht, kus saate aja maha võtta ja lõõgastuda. Bali on üldse koht kus aeg peatub. Siin külas on hea istuda mere kaldal asuvates kohvikutes ja restoranides, maitsa kohalikke toite ning vaadata kauneid päikeseloojanguid. Varahommikul jalutada mere kaldal ja minna merele vaatama delfiinide hüppeid. Võin öelda, et minul tekkis seal tunne nagu lapsepõlves maal vanaema juures Lõuna-Eestis. Ristikad siristasid, kärbsed lendasid, kanad kaagutasid ja lehmad ning koerad olid samuti külatänavatel olemas.

Minu Bali – Lovina rand ja küla.

Erinevalt saare teistest randadest on Lovina rand halli ja musta vulkaanilise liivaga. Lovina rannajoon on kokku üle 8 km pikk, ning mööda rannajoont kulgevad erinevad külad. Seal on rannakülad nimedega: Kaliasem, Kalibukbuk, Anturan ja Tukad Mungga, mis ühiselt on tuntud kui Lovina. Lovina süda on Kalibukbuki küla. Nimi “Lovina” ise on väidetavalt tuletatud sõnadest “Armastus” ja “Ina”, mis on bali keeles “ema”. Seega tähendab Lovina Armastust kodumaa või riigi vastu.

Kuidas Lovinasse minna?

Üldiselt ei ole Bali saarel ühistrasport väga hästi arenenud. Mingid ühstranspordi bussid küll liiguvad, kuid arvestades, et turistil on tavaliselt kohvrid, siis kuuma ilmaga mitu tundi bussis loksuda ei ole ilmselt üldse mitte tore. Turisti jaoks on kõige parem variant võtta takso. Mitmekesi sõites ei ole see üldse mitte kallis ja taksojuht on sulle ja enamvähem giidi eest. Variant on veel rentida auto, kuid seal on väga kitsad teed, mis enamasti kulgevad läbi külade.

Saare ühest servast teise läheb põhimõtteliselt 3 teed, kuid üks neist on kõige kiirem, kuid keskmine kiirus on ikkagi umbes 40km/h. Kuna saare keskel on mäed, siis tuleb alguses sõita üles mägedesse ja siis alla tagasi. Kui vihma sajab, siis sajab ikka täiega ja mina ei tahaks ise seal küll autojuht olla. Kui puhata, siis puhata ja lasta autojuhil oma tööd teha.

Taksosõit Bali saare lõuna põhja või vastupidi maksab sa 60-70 eur. Soovitan leppida lisaks kokku paar peatust mõnes olulises ja huvitavas kohas. Üldiselt saab taksot igal poolt, kuid soovitan siiski kasutada selle hotelli poolt pakutud taksosid kus te ööbite. Peatustega sõit tuleb natuke kallim, sõltub mitu peatust soovite teha. Saare keskel mägedes on ahvid tee ääres, sest seal müüakse toidukaupu ja puuvilju ning ahvid tulevad süüa otsima. Auto aknast näete, et neid on seal päris palju ja saate ka pilte teha. Tee peal saab samuti teha peatusi ning osta kohalike käest puuvilju või teha väike söögipaus.

Delfiinid ja Lovina

Delfiinid olidki just need kelle pärast mina Lovina küll läksin. Kuna seal hotellis, Sunari Beach & Spa Resort, kus ma olin oli hästi mõnus ja rahulik olla, siis ma pikendasin oma nädalast viibimist Lovinas veel nädala võrra. Kokku olin ma seal saare põhjaosas kaks nädalat.

Delfiine kalda äärest ei näe. Kuna kalda ääres on korallid, siis nad kalda lähedale ei tule. Delfiine minnakse vaatama paatidega, mida kutsutakse “Jukung”. Paati mahub 6-8 inimest. Hinnad on üldiselt nii, et IRD 100K (ca14,50eur praeguse seisuga) maksab ainult delfiinide vaatama minek koos grupiga. Kui tahate personaalselt minna ja koos ujumisega +snorgeldamisega,et delfiine vee all vaadata, siis oli pakkumine IRD 300K. Soovitan koos snorgeldamisega, sest minek on üks, kuid ostke endale oma snorgeldamise varustus.

Veealune maailm on ilus ja siis on variant ka delfiinidega ujumine. Kuidas see toimub näete fotodelt. Vees oled ikka maskiga, nägu vees ja hoiad trossist kinni ning paat veab sind edasi. Kätega pead hoidma kõvasti kinni ja iseenesest on see päris raske, kuna paat sõidab kiiresti. Riided tahavad samuti seljast ära tulla. Delfiine katsuda kohe kindlasti seal ei saa, seda ei maksa loota. Kui mina käisin oli hea päev ja ilus ilm ning delfiine oli palju. Samas oli ka paate palju ja eks need paadid ka delfiinide elu natuke segavad. See oli asi mulle delfiinide vaatamise juures iseenesest ei meeldinud. Aga mis teha, nii see seal oli.

Mida Lovina külas veel saab teha?

Lisaks delfiinide vaatamisele ja puhkamisele on Lovina tuntud snorgeldamise koht. Seda pakutakse kalda ääres igal pool. Kui olete suurem snorgeldaja, siis ostke endale mask ja jalanõud ning võite iga päev kalu vahtida. Rannas ujuda igal pool ei saa, sest on korallid, meresiilid. Mõne hotelli juurest saab merre minna.

Seal külas on mere kaldal pikalt hotellid ja kohvikud ning restoranid ning hea tegevus on lihtsat mõnes restoranis istuda ja mõnuleda ning süüa midagi head ja vahtida merd.

Nii nagu igalt poolt mujalt, saab ka Lovinast võtta erinevaid tuure, kas mõnda koske või templit vaatama. Riisipõllule või kohviistandusse. Nendest tuuridest ja kohtadest ma kirjutan eraldi postituses.

Söök ja jook.

Lovinas saab süüa Indoneesia ja Bali traditsioonilis toite ja ka Euroopa toite. Kohalik supp on Bakso, see on lihapalli supp nuudlitega. Kohalik toit on valdavalt ikkagi riis koos kanaliha või krevettidega. Krevetid olid rannas halli värvi kuna liiv on tumehall. Kalast on kohalik kala tuunikala. Enamuse hotellide restoranides ja suuremates kohvikutes pakutakse alati söögi valikuks ka pitsat, friikaid ning võileibu (Club Sandwich).

Esimesel fotol on portsjon Bali tänavatoitu, mis maksab 0,68 eur.

Toitude hinnad.

Hinnad ei ole kallid. 4* hotelli retsoranis, kus mina olin maksis tuunikala steik 4€ ja buffee hommikusöök 5-6€. Kallimad hinnad on rohkem keskusele lähemal, st seal, kus on nn Lovina Beach ja delfiini kuju postament. Kuid on ka odavamaid kohti, kui liikuda keskusest natuke st umbes 1 km kaugemale. Siis maksab üks kohaliku toidu portsjon umbes 2-3€. Süüa saab ka tänaval, ostes sooja kohalikku toitu kohalike tädikeste ja ka onukeste käest, kes on tulnud sinna õhtusöögi ajaks toitu müüma. Ostsin ise samuti mõned korrad möödaminnes ühe naise käest. Tofu küpsetis maksab 0,15 eur. Sooja toidu portsjon: riis, kanaliha, natuke muna, köögivilja (peamiselt spinat), röstitud pähkleid kokku 0,67 senti.

Veel üks huvitav restoran ja majutuskoht Bali põhjaosas Lovinas

Poed

Lovinas on keskuses üks suurem supermaket Pipito, kus müükase peamiselt toidukaupu, aga ka esmatarbekaupu. Näiteks ka päevituskreemi. Pepitost saab väga head kohalikku erievate maitsetega šokolaade ja kohvi. NB! Kuna Balil kasvatatakse kohvi, siis soovitan, et ostke endale kindlasti Bali kohvi. Sellest kohvist ma kirjutan ka teises postituses, kuid teadmiseks, et Bali kohvi on hästi peeneks jahvatatud.

Muud poed on pisikesed minimarketid, kust vett, jogurtit, puuvilju, saia, küpsist jmt saab osta. Vett saab enamasti igalt poolt osta. Olemas on ka pisikesed apteegid esmatasandi ravimite ostmiseks. Eurooplaikke kaupu ja shoppingut seal külas mina ei näinud. Rannas saab osta rannaträna, plätusid ja odavaid hõlste. Loomulikult saab osta veel suveniire, puidust Buddha, delfiinide jt kujusid, kohalike mustriga salle, mida saab seelikuna kanda. Veel saab osta kohalike tehtud ehteid, mis on valmistatud pärlitest, nahast, korallidest ja merekarpidest. Kookosest tehtud korve ja mütse ning muid punutisi.

Hotellid ja majutus Lovinas

Hotelle on erinevaid. Võite valida koha keskuses, kus on lähedal rohkem baare ja pidu käib. Mina tahtsin olla vaiksemas ja rahulikumas kohas ning merele lähedal. See hotell, kus mina oli New Sunari Beach & Spa oli 4* hotell ja hea suure basseiniga kus sai ikka natuke ujuda ka. Ilusa suure aiaga ning erinevat tüüpi majutuskohtadega. Minul oli tuba II korrusel kust nägin ka merd natuke. Seal on veel omaette majakesed bungalod oma basseiniga. Mõnus avatud restoran kust nägi merd, erinevaid istumisalasid jne. Igal juhul soovitan seda hotelli. Sobib nii perele kui ka paaridele. Meeldis veel see, et WiFi oli kogu selle suure ala peale olemas ning väga hea ja kiire ühendus.

Natuke edasi oli päris huvitav väike botique hotell Suma Beach Bali. See oli natukene odavam ja 3* hotell ja väiksema basseiniga, kuid paistis mõnus kodune koht olevat. Restoranis olid ka erinevad toidud hea hinnaklassiga.

Keskusele lähemal ja kallim hotell oli The Lovina.

Üldiselt on Balil 3* ja 4* hotellid täiesti head. Oktoobris ja novembris on hinnad soodsad -50% ja rohkemgi. Soodsamaid variante oleks saanud näiteks 8€ öö, aga teised ei olnud ka mitte kallid. Hinnaga 20-40€/öö saab juba täiesti korraliku ööbimise.

Loe Bali reisikirja I osa siit.

Tai ja Phuketi saare kohta saad lugeda siit.

Loe minu seiklustest 15 kuud mööda maailma e-raamatust siit:

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga