Rooma reisijuht, Itaalia Rome, Spanish steps, reisimine, reisiblogi, eestlased maailmas, Roma Forum

Rooma reisiblogi – kuhu minna Roomas? 7 soovitust.

Rooma Itaalia pealinna hiilgused: Colosseum, Roma Forum, Palatine Hill ja Vatikan, on kohad mida lihtsalt peab seal olles külastama. Vanad roomlased nimetasid Roomat igaveseks linnaks, sest nad uskusid, et ükskõik mis mujal maailmas ka ei juhtuks, jääb Rooma linn alati püsti. Ja nii see ka ilmselt on. Linn on asutatud 753 eKr ning elanikke on seal 2017.a. andmetel 2,873 miljonit.

Mida selles iidses linnas teha saad lugeda allpool blogis. Käisin Roomas 2022.a. aprillis ning võin äelda, et varakevadine aprill oli väga hea aeg selle linna külastamiseks.

Kõige parem on avastada Roomat kesklinnas jalutades, kus asuvad selle linna kuulsusrikkaste ehitiste ja ajaloo kolossaalsed säilmed. Jalutades vanalinnas te saate tunda selle linna iidse hiilguse hõngu.

Kuhu minna Roomas. Top atraktsioonid on: Colosseum, Palatine Hill ja Rooma Foorum

Mida sa peaksid teadama, kui soovid neid kohti külastada?

  • Esiteks, peab ostma pileti ning pilet on soovitav osta internetist ette. Kohapeal sa neid ei saagi osta, sest piletid on pikalt välja müüdud, eriti hoojal. Piletid on kindlaks päevaks, kindlaks kellaajavahemikuks, kui sa saad sellega siseneda. Soovitan osta pileti ära juba siis, kui sa plaanid Rooma minna, kui sa oled seal ainult mõned päevad, siis sa ei pruugigi piletit saada.
  • Kui ostad 3 koha peleti, siis tuleb alustada Colosseumist.
  • Teiseks varu aega vähemalt 3-5 tundi. Planeeri selle kompleki külastuseks endale üks päev.
  • Pane jalga head jalavarjud millega on mõnus kõndida, sest territooriumid on suured.
  • Võta kaasa vett ja vihmavari (kui sa oled seal talvel, kevadel või sügisel).

Kõik need kolm suursugust ajaloolist paika asuvad kõrvuti ühes piirkonnas kesklinnas. Kuna need asuvad kõrvuti, siis ma soovitan osta pileti mis sisaldab kõike kolme kohta sissepääsu. Kui sa oled suurem ajaloohuviline, siis võid osta tuuri koos giidiga. NB! Giidid räägivad inglise keeles.

Alusta ja liigu selles järjekorras Colosseum – Palatine Hill ja Rooma Foorum.

Kui jõuad ringkäiguga kesklinnale lähemale ning soovitan sealt edasi liikuda Trevi Fountain suunas.

1. Colosseum ehk Flaviuse amfiteater on kindlasti Rooma sümbol

Colosseum on suurim iidne amfiteater, mis eales ehitatud, ja on endiselt suurim amfiteater maailmas, hoolimata oma vanusest. Colosseumi ehitust alustati keiser Vespasianuse ajal aastal 72 ja lõpetati aastal 80 pKr tema järeltulija ja pärija Tituse juhtimisel. Kuna selle ehitust seostatakse ka Falviuse dünastiaga siis on seda nimetatud ka Falviuse amfiteatriks. Hinnanguliselt on see mahutanud erinevatel ajajärkudel 50 000 kuni 80 000 pealtvaatajat. Colossemis peeti gladiaatorite võistlusi ja avalikeks vaatemängudeks (etendusteks), sealhulgas loomade jahtimiseks, hukkamiseks, kuulsate lahingute taasesitamiseks. Samuti Rooma mütoloogial põhinevate draamade ja merelahingute episoodide etendamiseks. Colosseumil on kokku neli korrust.

2. Palatine Hill (Palatine mägi)

Palatinus on Rooma seitsmest künkast kuulsaim. Vana-Roomas peeti seda linna üheks ihaldusväärsemaks naabruskonnaks ning see oli aristokraatide ja keisrite koduks. Seda mäge ja kohta peetakse Rooma impeeriumi kõige vanemaks oskaks. Sinna ehitati keiserlikud paleed, alates Augustusest. Seal olid keiser Augustuse ja tema naise Livia ning samuti näiteks Tiberius ja Domitianus paleed. Paregu on seal ekpsoneeritud nende majade varemed ja asukohad. See on ilusas kohas, vaikne roheluses olev mägi, kust avaneb vaade linnale.

Soovitan võtta endale audiogiidi, siis saad täpsemalt kuulata ajaloo ja nende hoonete kohta.

3. Roman Forum (Rooma Foorum)

Roman Forum asub Colosseumi ja Piazza Venezia vahelisel suurel alal. See oli linnakodanike poliitilise ja sotsiaalse tegevuse keskus, ehk nagu siis parlament. Seal on mitmeid huvitavaid templeid, monumente ja teisi ehitsi. Peale Rooma impeeriumi langemist maeti see koht maa alla. Väljakaevamistega alustati alles 20-ndal sajandil. Seal palju väikseid detaile mida vaadata ja uurida ning seal on tunda kogu selle linna ajaloo hingust.

Kirjutan Colosseumist, Foorumist ja Platine Hilli’st mõnes järgmises postituses täpsemalt.

Kui sa oled selle ringkäigu lõpetanud, siis kohe Roman Forumi läheduses on Capitoline Museums, Altar of the Fatherland (Isamaa altar), see on õues ning Galleria Colonna Museo e Pinacoteca (see on piletiga muuseum). Natukene edasi jalutades tulebki juba Trevi Fountain (pursskaev).

Ööbimine

Soovitan valida ööbimiskoha kesklinnale lähedal. Siis on võimalik igale poole jalgutada, sest tegelikult ongi kõik peamised vaatamisväärsused nagu tegelikult kogu Rooma vanalinnas ja kesklinnas.

Mina ööbisin Roma Termini ehk linna keskse raudteejaama läheduses. See on mugav piirkond, sest kui tuled Fiumicino lennujaamast, siis saad sinna kohe otse rongiga. Pole vaja kohvritega kaugele kolistada. Samuti on kesklinn ning vaatamisväärsused kõik kohe seal lähedal mõne minuti jalutamise kaugusel.

Hotell, kus ma ööbisin oli Hotel Nord Nuova Roma. See on täiesti normaalne hotell, väikese jõusaali ning katuseterassiga, kus oli õhtu päeva lõpus hea klaasike punast veini nautida. Puhas korralik, hea asukoht. Normaalne hind ka. Igati soovitan.

Lähed jood linnas teel hommikukohvi (espresso maksab üldiselt 1 – 1,5€), võtad croissandi või mõne muu mõnusa saiakese ja hakkad liikuma Colosseumi suunas. Americano ja Latte on üldiselt kallimad, eks sõltub ka piikonnast. Tavaline Americano hind oli 2-2,5€, kuid on piirkondi kus see maksab 5-6€.

Teel jääb sulle kindlasti ette palju ilusaid ja häid söögikohti, restorane ja kohvikuid, kuis jalga puhata ja nautida oma lõunat klaasi valge veini või proseccoga. Võib öelda, et ilma veinita ma ei näinud ühtegi Itaallaste lõunalauda :). Täheldasin, et enamasti juuakse päevasel ajal ikkagi söögi kõrvale valget veini. See on tavaline, et kahel naisel on lõunalaual ka pudel veini ja paar pudelit muidugi Itaallaste enda mineraalvett.

Juhin tähelepanu, et kraanivesi on Itaalias ja Roomas enamus kohtades joodav ning on väga hea kvaliteediga.

Mida teha Roomas ja kuhu veel minna?

Kindlasti soovitan minna Vatikan ja Vatikani muuseum, Villa Borghese, Trevi Fountain ja Spanish Steps (Hispaania trepid).

Minu jaoks oli paras ühel päeval külastada ühte suuremat kohta. Kui sa oled Roomas esimest korda, siis võta ühel päeval ette Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill. Teisel päeval jaluta vanalinnas vaata Trevi purskkaevu ja külasta Spanish Steps (Hispaania trepid) ja ostupiirkonda mis ongi sealkõrval kohe. Õhtul näiteks võta ette teatri või ooperi külastus.

4. Trevi Fountain

Trevi Fountain, mis on üks kauneimaid ja suursugusemaid purskkaeve Rooma vanalinnas.

Rooma reisijuht, Itaalia Rome, Trevi fountain reisimine, reisiblogi, eestlased maailmas

Kolmandal päeval soovitan minna külastada Vatikan ja Vatikani muuseumi. NB! Vatikani külastuseks planeeri üks päev. Muuseumi jaoks on vaja samuti osta pilet ning arvesta, et järjekord selleks ning sissepääsuks on pikk. Vatikani külastuseks soovitan osta bussituuri koos giidiga. Mina ostsin selle, kuid kuna see on kellaajaline ning järjekord oli sissepääsuks umbes 1 tund, siis ma jäin napilt 10 min hiljaks ja ei saanudki oma Vatikani tuurile. Seal on mitu turvakontrolli ning erinevad kohad kust mingid tuurid algavad. Mul kulus ka hoones sees natukene aega ekslemiseks ning minu grupp oli juba lahkunud. Seega sain külastada ainult Vatikani muuseumi. Olin seal umbes 2-3 tundi, kuid ma võin öelda, et see oligi maksimum, mis ma suutisn seda kultuuri, kunsti ja ilu endasse ammutada. Õhtuks olin täitsa väsinud.

5. Vatikan ja Vatikani muuseum

Mõned fotod Vatikani muuseumist.

Kuid sinna peate ise kohale minema ja seda kõike nägema. Esimene foto on sissepöösust Vatikani. Järjekord oli siis umbes 1 km pikk ja 1-1,5 h ootamist.

6. Villa Borghese

On ilus suur park ja aed, purskkaevud, tiigid, seal on erinevad hooned ja muuseumid. See asub kesklinna piirkonnas ning samuti mäe otsas. Ostsin Borghese Gallery and Museum sissepääsuks omast arust pileti, kuid kui ma jõudsin kohale, siis selgus, et pilet oli ainult audiotuur, st tekst ilma sissepääsuta. Samaks päevaks kohapeal ei olnud võimalik pileteid enam osta ega sisse saada. Seetõttu sai võetud väike rongisõit pargis, mis on väga, väga suur ning jalgsi läbides kuluks päris palju aega. Ilusa ilmaga väga mõnus koht. See on samuti mäe otsas ning sealt avaneb vaade Rooma linnale teiselt poolt. Seal mäelt alla minnes jõuad kohe Hispaania treppide juurde ja shopping piirkonda. Esimesel fotol paistab ka sealt ülevalt vaadates Piazza del Popolo.

Fotod Villa Borghese pargis.

Fotod Hispaania treppide juurest.

See väljak mida te näete Hispaania treppide allosas on Piazza di Spagna, mis on üks kuulsamaid väljakuid Roomas. Seal ümbruses on kohe kuulsad butiigid ning kallid restoranid ja kohvikud, kus kohvi ja ka jäätis maksavad 10€.

7. Shopping

Shopping on see mida tasub Itaalias olles kindlasti teha. Peamine ostupiirkond on Spanish Steps läheduses kus asuvad enamus firmapoode ning ka suuremaid kaubamaju nagu La Rinascente, kus asuvad enamasti luksusbrändide müügiboksid.

Sain minagi seal shoppatud ja endale ilusad lillad teksad ning roosa tagi soetatud :).

Fotod Hispaania treppide juurest shopping piirkonnast.

JÄTA ENDALE KA PUHKEAEGA, ET SA NAUDIKSID OMA SEALOLEKUT!

lase kultuuril settida ning ladestuda.

Soovitan alustada oma shoppingu päeva näiteks Trevi pursskaevu külastamisega, liikuda edasi Hispaania treppide juurde ning sealt edasi lähevad ostu ja ka kallite restoranide ja kohvikute tänavad kuni Piazza del Popolo’ni. See viimane on väike väljak. Esimesel fotol on Neptuni purskkaev ja väljaku teisel poolel on Fontana Della Dea di Roma ehk jumalanna purskkaev. Väljak on ovaalse kujuga.

Kui sa oled siin mitu päeva ning veel on jaksu kultuuri ja kaunidust endasse imeda, siis soovitan külastada Galleria Colonna Museo e Pinacoteca, käia teatris või kontserdil. Ka lihtsalt linnas jalutamine ning arhitektuuri imetlemine on juba palju väärt ning annab tohutu emotsionaalse laengu.

Mida Rooma linn sulle veel pakub?

Kindlasti pead seal olles nautima häid itaalia toite ning külasta erinevaid restorane ja kohvikuid

Ajalugu vaatab sulle vastu igalt poolt. Ajaloolisi hooneid, ilusaid platse ning väljakuid on kesklinnas kõikjal. Samuti mõnusaid kohvikuid ning parke kus istuda ja lihtsalt olla. Mine ja naudi seda linna.

Kohti mida Roomas külastada on muidgi tohutult. Mina olin seal 6 ööd, aga selle ajaga ei jõudnud pooli kohtigi külastada mida oleks tahtnud. Tõepoolest ei jõua iga päev endasse kultuuri ammutada, sest kultuur peab ka natuke settima. Kuid jah, ma külastasin rohkem kohti kui siin blogis olen jõudnud mainida.

Loe Napoli kohta siit.

Järgmine postitus tuleb Florencest :). Loe Florence kohta siit.

Kuidas ma üldse siia sattusin ja minu reisiseiklustest 15 kuud mööda maailma saad lugeda minu värskest reisikirjast siit:

Lisage ennast tellijaks, siis saate kohe uued postitused endale e-kirjaga.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga