Florence Firenze reisiblogi

Florence – Firenze, Itaalia Toscana piirkonna pealinn

Florence ehk Firenze, on kuulsa Itaalia Toscana maakonna pealinn ja pärl. Florence üheks sümboliks ja uhkuseks on kesklinnas asuv ikooniline renessanssi ajastu Santa Maria del Fiore katedraal ehk Duomo. Katedraal koos oma uhke kupliga ning kellatorniga Campanile on olnud Florence siluetiks sajandeid. Katedraal koos kupil ja kellatorniga on näha postituse esifoto.

Florence ajaloost

Linna asutas asutas keiser Julius Caesar aastal 59 eKr, kes pani külale nimeks Florentia. Alguses oli see piirkond kasutatud Rooma armee laagrina. Florentia oli strateegiliselt oluline piirkond, sest see asus Arno jõe ääres ja oli viljakas piirkond.

Florence oli keskaegse Euroopa kaubanduse ja rahanduse keskus ning üks selle ajastu jõukamaid linnu. Linna peetakse veel renessansi sünnikohaks, see oli keskajal suur kunsti-, kultuuri-, kaubandus-, poliitiline, majandus- ja finantskeskus. Keskajal oli Firenze mõju Itaalias, Euroopas tohutu. Aastatel 1865–1871 oli Firenze Itaalia kuningriigi pealinn.

Florence on mõjus linn ka tänapäeval

Florence on Toscana üks tihedamini asustatud linn, kus 2016. aasta andmetel oli 383 083 elanikku ja maakonnas kokku üle 1,520 miljoni.

Florece on üks turistide poolt külastatuim linn Itaalias, mida külastab aastas ligi 10 miljonit turisti. Pole ka ime, sest linn on imeilus oma paljude vaatamisväärsustega. Florence on tuntud oma kultuuri, renessansiaegse kunsti ja arhitektuuri ning monumentide poolest. Ajalooline vanalinn on tõesti kaunis ning seal on lihtsalt ilus jalutada ning imetleda vanu hooneid ning purskaevudega platse ja väljakuid. Istuda kohvikutes ja nautida häid toite ja jooke. Linna ajalooline vanalinn kuulub 1982.a. UNESCO maailmapärandi nimistusse. 2010. aastal sai Florence Forbes maailma kauneima linna tiitli.

Mõned fotod Florence vanalinnast

Firenze on veel oluline Itaalia moe ja kaubanduskeskus.

Seda oli näha igal pool vanalinna tänavatel, mis olid tihedalt täis tipitud luksusbrandide kauplusi. Ma ütleks, et siin oli palju rohkem neid kui Roomas. Arvatakse, et Florence on üks 15-st maailma parimast moepealinnast.

Kuidas Florence’sse minna?

Praegu on Eestist Florence’sse päris lihtne minna. Kõige lihtsam variant on lennata Rooma ja sealt edasi sõita rongiga Florence’sse. Ronge läheb pea iga tunni aja järle (52 rongi päevas). Sõiduaeg on ca 1:30 ja pilet maksab keskmiselt 30 eur. Pileti hind sõltub, kui pikalt piletid ette osta ja mis kell minna.

Kuna raudteejaam on kohe kesklinnas ja vanalinna lähedal, siis on rongiga minek väga lihtne.

Mida Florence’s teha ja kuhu minna?

Kohti mida külastada ja kuhu minna on Florences palju. Vanalinn on kena ja loomulikult on ajaloolises vanalinnas niisama jalutamine ja kohvikus isumine samuti väga mõnus tegevus. Võiks öelda, et Florence on nagu üks vabaõhu muuseum.

Samuti annab poodides shoppamine või lihtsalt niisama väljaspoolt akende vahtimine annab juba omaette elamuse. Siin ikka tavalist kaupa lihtsalt ei näe. Kuna Florence on üks oluline moelinn, siis on shopping ning tundud moebrändide aknede vahtimine selle linna külastuse kohustuslik osa. Vanalinnas on mõnusaid väikseid butiike, kust saab osta ka kohalikke maiustusi. Neid oskavad itaallased samuti hästi teha.

Ikoonilised kohad, mida Florence’s külastada

Florence Santa Maria del Fiore katedraal (itaalia keeles Duomo di Firenzeo)

Santa Maria del Fiore katedraal (toomkirik) on Euroopa suuruselt neljas kirik ning tänini kõrgeim ehitis Florence’s. Katedraali nimi vihjab Florence sümbolile, liiliale ja veel ühele varasema ajastu nimele Fiorenza. Kui mina seda katedraali esimest korda nägin, siis see oli tõeline WOW efekt. Ma lihtsalt jäin tummalt seisma. See on nii suur ja lummav seal keset Duomo platsi. Tegelikult tekkis mul see sama efekt alati, kui ma nurga tagant sinna platsile jõudsin ja seda katedraali jälle nägin.

Santa Maria del Fiore katedraali hakati ehitama 1296. aastal ning koos oma kupli ja kellatorniga sai see lõplikult valmis 1436. aastaks. Seega võttis ehitus aega 140 aastat! Kuid see on katedraal mida peab nägema.

Katedraali kellatorn ehk Giotto kellatorn on kõige ehedaim näide 14. sajandi gooti stiili arhidektuurist

Seda kutsutakse Giotto kellatorniks, kuna ehitamist alustati arhitekt Andrea Pisano Giotto kavandi järgi. Kui Giotto 1337. aastal suri, oli lõpetanud vaid kellatorni esimene osa kuni kuusnurksete paneelideni. Kellatorni kujundamisel ja ehitusel on osalenud veel mitmed erinevad kunstnikud ja arhitektid. See on tõeline vaatamisväärsus ja kollektiivne aastate pikkune kunstiteos.

Kindlasti soovitan minna nii katedraali kui kuplisse ja kellatorni sisse. Katedraali endasse sisse saab tasuta. Kellatorni ja kupli sisse pääsemiseks ja üles ronimiseks tuleb osta pilet.

Arvestage, et üles tuleb minna jalgsi. Kupli kõrgus on 115 meetrit ning kellatorni on 84,7 meetrit. Kuna piletid kehtivad paar päev (vist oli 48h), siis soovitan ühel päeval ronida üles kuplisse ja teisel päeval kellatorni. Mõlemas on sees vahepealsed platvormid, kus saab aja maha võtta ja hingeldada, kindlasti võtke vesi kaasa. Ma olen küll treenitud, kuid võttis ikkagi hingeldama. Tornidesse ülesminek tasub ennast ära, sest sealt saate parimad vaated linnale.

Püha Kolmainu sild ehk Ponte Vecchio on Florence kuulsaim sild üle Arno jõe

Sild on huvitav selle poolest, et see on nagu koridor, kus kahel pool on väikesed poed. Ajalooliselt arvatakse, et selline koridoriga sild oli ehitatud selleks, et ülikud saaksid üle jõe liikuda ühest paleest teise ilma, et neid nähakse. Ajalooliselt kaubeldi seal käsitöö ja kunstiga. Praegu on seal peamiselt juveelidega kauplejad, kuid seda tasub minna vaatama. See on väga huvitav.

Arvatakse, et Ponte Vecchio eksisteerinud juba Rooma aegadest. Sild oli siis ehitatud puidust, kuid pärast silla üleujutamist 1333. aastal ehitati Ponte Vecchio 1345. aastal kivist uuesti üles. Sild koosneb kolmest kaarest, millest keskmine on oma kolmekümne meetri pikkune ja suurim kaar. Silla keskel on Itaalia kunstnik Benvenuto Cellini büst, kes alustas oma karjääri Ponte Vecchio kullassepana. Teises maailmasõjas sild ei hävitanud, kuid 1966. aasta torm ja üleujutus kahjustasi silda, mistõttu kaotasid paljud kaupmehed oma kulla Arno jõkke.

Vanalinnas on väga palju muuseume ja galeriisid mida tasub külastada, nende hulgas Leonardo Da Vinci muuseum, Galileo muusem.

Uffizi galerii on üks koht mida tasub kindlasti külastada.

Uffizi on Florence kuulsaim muuseum, mis sisaldab kuulsaid Botticelli ja Rubensi kunstiteoseid.

Millal on hea aeg minna Florence’sse?

Mina käisin seal aprillis, see oli väga hea aeg. Temperatuur oli päeval 16-18C° ja öösel umbes 8C°. Kuna kliima on seal suhteliselt soe, siis saab minna igal ajal. Juuli ja august on kõige kuumemad, siis on 31C° päeval. Kuid kuna suvel on kindlasti väga palju turiste, siis soovitan minna pigem talvel või kevadel. Kõige jahedam on jaanuaris, siis on temperatuur päeval ca 8-10C° ja miinum öösel 1C°. Ilmad on päikeselised ja eriti just talvel. Kõige vihmasem on juulikuu. Talvel ja varakevadel on hea minna ka seetõttu, et siis on hotellide ja majutuskohtade hinnad madalama.

Florence majutus

Variante on muidugi palju nagu ikka suurtes Euroopa linnades, kuid Florence on majutuse kohapealt üsnagi kallis linn. Kallim kui Rooma või Napoli. Vanalinnas on majutuskohad üsnagi kallid, kuid soovitan siiski valida ööbimise vanalinna piirkonnas, siis te näete kõike ja jõuate kõikjale, ei ole mõtet valida odavamat ja kõrgemate tärnidega hotelli linna ääres. Siis te jääte poolest mõnust ja linna ajaloohõngust ilma ja raiskate aega kesklinna minemiseks. Kesklinna piirkonnas leidub ka 3* täiesti normaalseid hotelle. Üldiselt on Itaalias 3* hotellid täiesti normaalsed.

Talvel minnes, soovitan kontrollida, et hotellis oleks ka küte. Itaalias ei ole paljudes majutuskohades ja elamutes üldse kütet. Mis veel, et hotellide toad on tavaliselt Itaalias üsnagi väikesed.

Variant on ka muidugi valida mingi korter või Airbnb kaudu tuba, kuid toad on kindlalt väikesed sageli isegi 4-5m2 ning sageli kütteta ning võib olla ka ainult külma veega.

Minu poolt soovitavad hotellid on näiteks:

Mercure Firenze Centro. See on euroopalik 4* hotell kesklinnas.

Hotel Lombardia. Asukoht samuti raudteejaama ja vanalinna vahel. Igale poole võimalik minna jalgsi.

Itaalia ja minu soovitusi kuhu minna Roomas saad lugeda blogist siit.

Itaalia ja Garda järve piirkonna kohta saad lugeda minu blogist siit.

Itaalia ja Napoli kohta saad lugeda minu blogist siit.

Eestlased maailmas

Proudly powered by WordPress

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: