Verona

Verona – romantiline Romeo ja Julia linn Itaalias

Verona romantilist õhustikku on tunda kohe sinna jõudes. See keskaegne linn asub Põhja-Itaalias Veneto maakonnas ja on ehitatud lookleva Adige jõe kallastele. Verona on asutatud 1 sajandil eKr. Postituse esifoto on Verona sünnikoht. Linn on kuulus Shakespeare’i “Romeo ja Julia” loo sünnipaigana. Siin on Julia ja Romeo majad, Julia maja saab ka külastada ja seda ma soovitan kindlasti teha. Kuid mitte ainult see ei ole Veronas ainuke vaatamisväärsus. Linnas on tohutu, 1. sajandi pärit Rooma amfiteater, mida nimetatakse Arenaks. Arenal korraldatakse tänapäeval kontserte ja suuremahulisi ooperietendusi.

Lisaks neile kahele olulisele kultuuriobjektile on Veronas säilitanud märkimisväärselt palju antiik-, kesk- ja renessansiajast pärit hooneid ja kohti mida külastada. Linn on tõeliselt kaunis keskaengne ja romantiline linn. Kitsad tänavad, palju platse e väljakuid monumentidega, väikesed kohvikud ja poed.

Nautke ajaloolist tausta

I saj eKr kuulus Verona Rooma impeeriumi alla ning linna tähtsus suurenes kiiresti. V. saj okupeerisid Verona ostrogootid Theodoric I, hiljem langobardid ja 774. aastal Karl Suur. 12. sajandi alguses sai Veronast iseseisev kommuun. Linn õitses Scaligeri perekonna ja eriti Cangrande I võimu all, langedes 1405.aastal Veneetsia alla. Alates 1797. aastast sai linnast Austria impeeriumi osa ja 1866. ühines linn ja kommuun Itaalia kuningriigiga. 2000.a kuulub Verona UNESCO World Heritage linnade hulka.

Mina külastasin Verona linna oktoobris

Oktoober ja see on hea aega Verona linna külastamiseks. Ei ole ülerahvastatud, ilm ei ole palav, ega ka külm ja vihmane. Sooja oli oktoobri II pooles umbes 18C päeva. Jõudsin linna õhtul ja minu majutuskoht oli jõe kaldal kohe Verona arheoloogiamuseumi kõrval. Hotell asus üsna lähedal ajaloolisele vanalinnale, jalutuskäigu kaugusel üle jõe umbes 1 km minna. See oli tegelikult väga lahe majutuskoht ja soovitan soojalt seda kohta, kes plaanivad Veronasse minna. Ajalooline ja laheda interjööriga. Kuna ma oli autoga, siis oli seal võimalik isegi leida õhtul parkimiskoht. Kella 20-8:00 oli parkimine tasuta, tasuline parkimine algas 8:00. Kuid selliseid asju tuleb ise alati üle kontrollida enne minemist ja kohapeal. Olukorrad võivad muutuda. Kui parkimise eest pole makstud, siis viiakse auto seal minema.

Hotell, kus ma ööbisin oli Theatrum rooms, suites and luxury apartments. Minu toa aknad olid sisehoovi, seetõttu hea vaikne. Itaalias, suures linnas on väga hea kui aknad on sisehoovi suunas :). Lisan allpool ka mõned fotod.

Punto panoramico

Sinna kohta ma jõudsin kohe esimesel õhtul ja täiesti kogemata. Läksin autot parkima ja arvasin, et leian koha ilma google mapi kasutamata. Aga hahhaaa, Veronas on vanalinnas kitsad tänavad nii palju ühesuunalisi tänavaid, et sattusin sinna mäe otsa. Pärast hakkasin vaatama googliga, googel muudkui suunas mind kuhugi ja lõpus saingi sinna mäe otsa. Igatahes tasub sinna kindlasti minna ja ma soovitan minna isegi õhtul nii nagu mina sinna sattusin. Saate ilusa hingematva vaate Veronale.

Verona
Öine Verona

Verona ikoonid mida soovitan kindlasti külastada

Julia maja

Julia majas asub Verona vanalinnas ja on see koht mida peate kindlasti külastama kui Veronas käite. Sisehoovi saab tasuta, kuid majja sisenemiseks ja rõdult alla vaatamiseks on vaja osta pilet. Lihtsalt majas sees on selline eriline ajalooline hõng. Majas on Julia tuba, lauad, toolid, voodi jne. Saate tõelise ajaloolise hingetoitva elamuse. Hoovid on Julia kuju, millega koos tehke kindlasti foto.

Kui Julia majast hakata edasi liikuma, siis võib külastada ka Romeo maja, kuid sinna sisse ei pääse. Seal mingit muuseumi ei ole tehtud, see on ainult nö märgitud maja, kuid linnas jalutades võiks mööda ikka kõninda.

Romeo maja Verona

Sealt edasi on kohe lähedal Piazza delle Erbe ehk Erbe väljak.

Seal tasub teha väikes söögi või kohvipaus. Väljaku serv on ääristatud kohvikute ja restoranidega nagu ikka Itaalias tavaks. Platsil on ka suveniiri turg. Pikas rivis on suveniiride müüjad, kust saab igasugust Verona sümboolikat osta.

Erbe platsilt soovitan liikuda jõest kaugemale Arena suunas ning teel vaadata ka üle Porta Borsari ehk üks esimesi antiiksetest linnaväravatest Itaalias.

Porta Borsari

See pärineb I saj eKr, on üks uhkemaid ja kaunimaid linnaväravaid Veronas. Minge kindlasti ja katsuge neid kive. See valgest lubjakivist värav on täis ajaloohõngu. Arvatakse, et enne seda oli seal veel varem juba linnavärav. Värava roomaaegne nimi oli Porta Lovia.

Verona amfiteater Arena

Arena Verona Rooma amfiteater on ehitatatud aastal 30 pKr. Amfitetrisse sisse saamiseks on vaja osta pilet. See maksis 10€, kuid soovitan minna kindlasti sisse kui juba korra seal olete. Saate tunnetada seda ajaloo hõngu, neid võitlusi ja etendusi mis seal kunagi toimunud on.

Arena Verona on üks paremini säilinud iidseid omataolisi ehitisi. Iidsetel aegadel oli areeni mahutavus ligi 30 000 inimest. Tänapäeval mahutatakse Arenale kontsertide ja ooperietenduste ajal maksimaalselt 22 000 pealtvaatajat kuna lava vähendab vabade kohtade arvu.

Arena Veronat kasutatakse 2026. aasta taliolümpiamängude lõputseremoonia toimumispaigana.

Piazza Brà ehk Brà plats. Seda näete fotol Arena amfiteatri akendest.

Verona Piazza Bra
Verona Piazza Brà ja amfiteater Arena

Kohe Amfiteatri kõrval on ilus roheline park Giardini Vittorio Emanuele II, kus saate jalgu puhata ja kaunist purskkaevu nautida. Samas kõrval asub I Portoni della Brà, Verona I keskaegne linnavärav kust oli pääs I Brà platsile ja keskaegne punasest kivist linnamüür. Kohe sealsamas müüri lähedal on Verona raudteejaam.

See siin mäe otsas on Verona sünnikoht ja kõige vanem osa.

Verona vanalinn
Verona sünnikoht on mäe otsas

Vaade arholoogilistele kaevamisetele arheoloogiamuusemi juurest mäelt.

Verona linnulennult foto on tehtud arheloogiamuuseumi juurest mäe otsast.

Verona vaade Verona linnale

Shopping ja Verona

Nagu igal pool Itaalias on ka siin palju mõnusaid poode just vanalinna piirkonnas. Kõik uhked brandid on esindatud, kuid samuti on Itaaliast võimalik osta kohalikku nö mitte brandi kaupa mis on korralik, kvaliteetne ja hea hinnaga. Riided, jalanõud, kudumid ja kõik muu. Samuti on palju ilusaid ehteid, nahast tooteid: kotte, jalanõusid ja palju muud.

Söök ja jook

Eks Itaalias on ikka pizza ja ka risotta ning pasta peamised toidud. Hulgaliselt on kohvikuid ja pagariärisid. Espresso saab umbes 1 – 1,5€, Americano on kallim ja sõltub ka tänavast ja piirkonnast kust ostate. Mõnes kohas on kohapeal juues kallim kohivi mõnes kohas jälle odavam. Seega peate täpsustama üle.

Verona traditsiooniline toit on Risotto all’Amarone. On veel ka teisi Veronale tüüpilisi Itaalia toite, kindlast küsige restoranist juhatust kui seal olete.

See risotto on punast värvi, sest sinna on lisatud punast veini. Retsepti leiate soovi korral siit.

Palju juukase valget veini ja Prossecot, aga ka punast veini. Lõuna ilma veinita ei ole vist ette nähtud :).

Muidugi on Veronas mitmeid sildu ja veel ja veel kümneid ja kümneid kohti kuhu minna ja põhjusi miks sinna minna. Lihtsalt jalutada jõe ääres ja nautida kaunist sooja sügispäeva. Miks ka mitte?

Muuseumide piletid ei ole kallid. Piletid saate osta netist ametlikult koduelhelt või kohapealt. Kui külastate siis kui on turismi hooaeg, siis ma soovitan igale poole osta piletid enne netist ära.

Kogu kasulikku infot söögikohad, kontserid, muuseumid ja muu leiate Verona linna ametlikult kodulehelt siit.

Seega, broneeri lennupilet ja hotell, paki kohvrid ja mine vaata oma silmaga milline romantiline hõng on Veronas. 🙂

Minu seiklustest ja üle aasta kestnud reisist erinevates riikides saad lugeda siit.

Loe blogist veel Tai ja Phuketi kohta siit.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga