Veneetsia

Veneetsia – 12 soovitust kuhu minna ja mida teha Veneetsias.

Veneetsia on Põhja-Itaalia Veneto piirkonna pealinn, mis on ehitatud enam kui 100 väikesele saarele Aadria mere laguunis. Veneetsias pole sõiduteid, vaid on kanalid – sealhulgas Grand Canali läbisõit –, mida ääristavad renessansi- ja gooti stiilis majad. Hästi on tuntud Veneetsia keskväljak Piazza San Marco, kus asub Püha Markuse basiilika (kirik). See on tuntud linna sümbol, oma kuulsa Campanile’i kellatorniga, mis on kaetud Bütsantsi mosaiigiga. Veneetsia on ilmselt linn, kuhu kõik sooviksid vähemalt korra elus minna.

Natuke linna ajalugu.

Linn on asutatud 5. sajandil ja oli aastatel 697–1797 eksisteerinud Veneetsia vabariigi keskus. Oma kõrgaegadel oli see riik Vahemere piirkonna võimsamaid ja rikkamaid ning linn hoidis enda kontrolli all suurt osa Vahemere idaosa kaubandusest. Linn oli keskajal ja renessansiajal suur rahandus- ja merenduskeskus, samuti oluline kaubanduskeskus – eriti siidi, teravilja ja vürtside ning kunstidega tegelemise aegadel. 13. sajandist kuni 17. sajandi lõpuni. Veneetsia linnriiki peetakse esimeseks tõeliseks rahvusvaheliseks finantskeskuseks, mis tekkis 9. sajandil ja saavutas suurima kõrghetke 14. sajandil. See tegi Veneetsiast rikka linna suurema osa oma ajaloost. Linna suveräänsus lõppes 1797. aastal Napoleoni käe läbi. Seejärel, aastal 1866, sai linn Itaalia kuningriigi osaks. Allikas: wikipedia.

Linn on tuntud veel pidevate üleujutuste poolest. 2020.a. andmetel elas linnas ligi 258 685 inimest.

Kuhu minna Veneetsias?

Linn on romantikute unelm oma kanalite, gondlite ja keskaegsete majade ja paleedega. Kultuur ja ajalugu vaatavad vastu iga nurga pealt ning on peegliks linna hiilgeagadele.

1. Muidugi tuleb teha seal sõit gondliga ja soovitavalt mööda Grand Canal.

Gondlisõidu võib võtta muidug erinevates kohtades ning neid sõite pakutakse igal pool. Kuid, kui juba Veneetsias olete, siis soovitan ikkagi sõita gondliga mööda Gran Canal (suurt kanalit), mis on linna pikim kanal kus saate imetleda endiste kaupmeeste uhkeid maju.

2. San Marco väljak

Öeldakse, et Napoleon nimetas San Marcot “Euroopa elutoaks”. Ja see on tõesti hingematvalt ilus koht. Selle väljaku servas asuvad ka Saint Mark’s kirik ja Doge palee.

Veneetsia Itaalia St. Mark's Square
St. Mark’s väljak

3. Saint Mark’s Basilica (Püha Markuse kirik)

Saint Mark’s kirik on Veneetsia kuulsaim kirik on ka põnev tunnistus selle keskaegsest rikkusest ja jõust. See on toimiv kirik ja muuseum. Soovitan enne kodulehelt vaadata üle selle kiriku ja pühaku kohta. Igatahes väga põnev ajalooline ja olulise usulise tähendusega kirik. Samuti saate sealt üle vaadata ja kas kirikusse üldse sisse pääseb või on seal teenistus.

4. Doge’s Palace (Doodžide palee) – muuseum

See on Gooti arhitektuuri meistriteos, Doge palee on juba ise muljetavaldav ehitis, mis koosneb ehituselementide ja ornamentika kihtidest, alates selle 14. ja 15. sajandi algsetest vundamentidest kuni oluliste renessansi- ja rikkalike manieristlike lisanditeni. Hoone koosneb kolmest suurest plokist, mis sisaldavad varasemaid konstruktsioone. St Mark’s basseini poolne tiib on vanim, ümber ehitatud aastast 1340. St Markuse väljaku poole jääv tiib ehitati praegusel kujul alates 1424. aastast. Kanalipoolne tiib, kus asuvad Doge’i korterid ja paljud valitsusasutused, pärineb renessansiajast ja ehitati aastatel 1483–1565.

Seal on kokku 11 erineva temaatikaga muuseumi ning lisaks on võimalik vaadata virtuaaltuure, mis samuti on tasulised. Kuid see on võimalus neile, kes Veneetsiasse ei satu.

Siin allpool fotodel need uhked hooned mis on St. Mark’s väljakul on, kuid kuna see väljak ja hooned on tohutult suured, siis on neid keeruline tavalise fotoaparaadiga kõiki korralikult pildile saada.

Doge’i palee on tõeliselt imeline oma ehitud gooti fassaadi, freskodega interjööri ja kullatud lagedega. Kuna need mõlemad Saint Mark’s kirik ja Doge’i palee asuvad lähestikku, siis on soovitav võtta pilet mõlema külastuseks. Hinnad sõltuvad teenustest, ekskursiooni pikkusest, mitut muuseumi või ruumi külastada soovite ja on alates 40€.

5. Nelja aastaaja kontsert Vivaldi kirikus.

Selline võimalus on vaadake infot kohapeal või siis vaadake siit.

6. Veneetsia bienaal ja filmifestival.

Biennaal (itaalia keeles La Biennale di Venezia) on Veneetsias 1895. aastast alates üle aasta korraldatav kaasaegse kunsti näitus. Aja jooksul on sellest välja kasvanud rida kunstinäitusega kaasnevaid festivale teistes žanrides nagu kaasaegse muusika festival (1930. aastast), teatrifestival ja Veneetsia filmifestival (1934. aastast), arhitektuuribiennaal (1980. aastast), kaasaegse tantsu festival (1999. aastast) ning lastekarneval (2009. aastast).

Veneetsia biennaali raames toimuv rahvusvaheline filmifestival toimub 2023.a. 80-nat korda korda. See toimub sellel (2023) aastal Veneetsia Lidos vahemikus 30.08 – 09.09. Seega, kes soovib, jõuaks sinna veel minna. Rahvusvaheline 67. muusikafestival toimub samuti sellel aastal 16.10 – 29.10.2023. Seega sügisel on põhjust Veneetsiasse minna küllaga.

Mida veel saab linnas teha, et seda täiega nautida?

  1. Näiteks, kui lähete Veneetsiasse lennukiga, siis on võimalik tellida Marco Polo lennujaama vastu või hotellist sinna minemiseks veetakso. Kindlasti omapärane ja eriti saabumine.
  2. Veel on õite nautida rändooperi etteasteid ajaloolises palees Grand Canal ääres.
  3. Muidugi saate nautida häid itaalia toite ja veine. Selleks võite valida linnas jalutustuuri koos veinide degusteerimisega. Sellise 1,5h pikkuse jalutuskäigu hind algab umbes 15€.
  4. Da Vinci interaktiivne muuseum – Scoletta di San Rocco.
  5. Veneetsia juurde kuulub klaasikunst ning võite ette võtta ekskursiooni klaasitehasesse, kus näete kuidas need kaunid kujud ja vitraažid klaasist valmivad.
  6. Kui olete seal pikemalt siis võite ette võtta poolepäevase laevareisi Murano ja Burano saartele.

Kuid peate arvestama, et kuna linn on väga populaarne turismisihtkoht, siis on see linn üsnagi kallis. Arvestama peaksite keskmisest suuremate väljaminekutega.

Mina käisin Veneetsias nii, et läksime sinna Milanost rongiga. Väga mugav variant. Lähemalasuv linn on veel Verona ning kui olete Veronas, siis sealt on hea minna samuti rongiga.

Loe Itaalia Garda järve ümbruse kohta siit.

Kuhu minna Itaalias Toskaana pealinnas Florences siit

About the author