Valencia rand Las Arenas

Valencia – linn Hispaania lõunarannikul

Valencia linn on Hispaanias koht kuhu ma kindlasti soovitan minna. Ma ei oska isegi öelda miks, kuid mind sinna tõmbab ikka ja jälle tagasi. Valencia vanalinnas on imepärane erinevate ajastute arhitektuur, kitsad tänavad, mis on tihedalt täis tapase kohti ja traditsioonilisi hispaaniapäraseid õllerestorane, mis vahelduvad poodidega. Imepärased kirikud, kauni arhitektuuriga vanaliin, erinevad platsid ja väljakud purskkaevudega. Linna uuemas osas on laiad siledad tänavad, kus on samuti palju söögikohti ning lahtiste ustega poode, kuhu on hea sisse astuda.

Mulle väga meeldib Turia jõe säng, mis on kuivendatud endine jõgi kus praegu asub pikk, umbes 9km pikkune, ilus park vabaja ala, kus on igapäevaselt palju inimesi vaba aega veetmas. Küll peetakse seal piknikke, laste sünnipäevi, sporditakse, istutakse niisama ja chillitakse ning seal on sageli festivale ning vabas õhus lihtsalt tantsitakse.

Valencia on Madriidi ja Barcelona järel suuruselt kolmas linn Hispaanias, kus on ca 800 000 elanikku (2016.a. andmetel). Lisaks elab linnas veel umbes 200 000 – 300 0000 inimest, kes elavad seal hooajaliselt, kas suvel või talvel ning mida ametlik rahvaloendus ei kajasta. Linnas on mitu ülikooli ja ülikoolilinnak nii nagu Tartuski.

Valencia asub Hispaania idarannikul, Turia jõesängi kallastel, Pürenee poolsaare idarannikul, Valencia lahes, Vahemere ääres.

Valencia on Valencia autonoomse kogukonna pealinn ja ta on neljas kõige suurema rahvaarvuga autonoomne kogukond pärast Andaluusia, Kataloonia ja Madriidi Hispaanias, kus elab üle 4,9 miljoni elaniku. Neil on oma keel, mis erineb üsna paljuski ametlikust hispaania keelest.

Kuigi Valencia on suur linn, on minu muljed sellest, kui mõnusast, piisavalt suurest kuid samas rahulikust linnast, kus on ilus liivane rand, uus kaasaegne linnaosa, vanalinn oma erinevate ajastute platside, kindluste jm ajalooliste ehitistega. Erinvas stiilis väikeseid mõnusaid platse ja väljakuid, on seal palju, need meeldivad hispaanlastele ja on iseloomulikud Hispaania linnadele. Platsidel on alati väikesed kohvikud ja õllekad ning saab väljas istuda. Samuti on seal ilus, puhas, 10 km pikkune liivarand laia koos laia jalakäiate promenaadiga.

Läbi linna kulgeb 9 km pikkune Turia jõe säng, millest on kujundatud park, puude, lillede, spordiradade ja mänguväljakutega. See antiikne jõesäng on linna uhkus ja väga populaarne koht sportimiseks, jalutamiseks ja muidu vaba aja veetmiseks.

Turia jõesängi ühes osas asub kuulus uuema arhitektuuri uhke hispaanialik näidis mis on Kunstide, Teaduste ja kultuuri linnak.

Turia jõesäng

Turia Valencia
Vaade osale 9 km pikale Turia jõesängile, koos ratsapolitseiga 🙂

Olen käinud Valencias mitmel korra ja mõlemal korral ja elanud siin mõned kuud. Esimesel kahel korral käisin, et õppida hispaania keelt. Eestist otse sinna lennata muidugi pole võimalik. Mina läksin esimesel korral läbi Londoni ning teisel korral lendasin Barcelonasse, olin seal ühe päeva ning siis sõitsin rongiga Valenciasse. Rongiliiklus on Hispaanias nagu kogu mujal Euroopaski väga heal tasemel. Kiirrongiga Barcelonast Valenciasse on sõit umbes 3 tundi, piletid on erineva hinnaga. Saab alates 16 eurost, kui pikemalt ette osta. Kuid kui paar päeva enne, siis peaks 50-60€ ikka arvestama.

Valencia raudteejaam Estacion Norte
Valencia vana raudteejaam, Estascion Norte, oma hiilguses asub kesklinna lähedal.

Ühistransport on linnas hästi korraldatud ja lennujaamast saab kesklinna metrooga, linnas on kaks raudteejaama, mis mõlemad on üsna kesklinnas. Kesklinnast saab randa nii metroo, bussi kui trammiga. Ühistraspordi üksikpilet maksab 1.50€, aga võimalik on osta 10 korra ühistranspordikaart mis maksab 10€ ja mida saab kasutada sõitmiseks kõikides ühistranspordivahendites. Võimalik on rentida veel jalgrattaid, mille päevarent on umbes 5-7€

Valencia on ilus ja suursugune linn. Minule tundus ta turvaline, ka õhtul oli linnas turvaline linnas ringi käia ning rannas ja Turia jõesängis ja samuti rannas ning linnas patrullisid pidevalt politseinikud nii hobustel, ATV-dega, kui jalgratastel.

Kuhu minna ja mida vaadata Valencias?

Kindlasti on rand, see kuhu minna.

Hispaanlased armastavad randu, rannal on nende elus väga suur roll ja nad hoiavad oma rannad korras ja puhtad. Samuti armastavad nad anda rannaosadele anda erinevaid nimesid, ilmselt seetõttu, et rannad on pikad ning jagades need erinevate nimedaga lühemateks lõikudeks, saab täpsemalt määratleda, kus rannas käisid või oled. Seetõttu on linnas kolm randa: Las Arenas, El Cabanyal ja La Malvarros.

20151002_172510
10 km ilusat liivaranda
Valencia rand ja sadam
Kuum Lounge baar rannas, kus saab mõnusalt basseinis lebotada

Valencia suursugune Kunstide ja Teaduse linnaosa.

Kindlasti tasub minna uude linnossa, mille nimi on: Ciudad de las Artes y las Ciencias ehk Kunstide ja Teaduste linnak.

Valencia ciudad arte and ciencia
Teadus ja kunstide linnak

See linnaosa on ikka päris pompoosne, asub Turia jõesängi kaldal ja võtab enda alla päris suure ala. Seal asuvad: Oceanografic Valencia Aquarium ehk Okeanograafia Akvaarium, kus saab imetleda ookeanielu koos pingviinide, kalade jne veemailma imedega.

Veel asub seal Teaduste ja Kunstide kompleks. Prints Felipe nimeline Teadusmuuseum ja Hemisferic, see on See on Hispaania suurima ekraaniga hoone, kus on kahe projektsioonisüsteemiga nõgus ekraan, mis katab üle 900 ruutmeetri. Seal näidatakse suureformaadilisi filme, astronoomia show’sid ja korraldatakse meelelahutuslikke etendusi.

Valencia ciutad arte and ciencia
Prints Felipe nimeline Teadusmuuseum

Valencia vanalinn

Vanalinn koos hubaste platside ja kohvikutega on üks imelisemaid paiku. Kusjuures seal on väga erinevatest ajajärkudest kindlusi, platse, torne, kirikuid, välikohvikuid, hubaseid väikseid discoteeke. Muidugi on võimalik vaadata ka Flamencot. Palju on muuseume, kellel kultuuri vastu on huvi, siis samuti igav ei hakka.

Valencia raekoda
Valencia Raekoda ja Raekoja plats.

Iseloomulik on purskaevud, mida leidub platside keskel kui ka majades sees.

Serranos Towers – Serranose tornid, mis on vana linnamüüri ühed tuntumad väravatornid ja ka linnavärav

Serransi värav või Serranose tornid on üks kaheteistkümnest väravast, mis moodustasid osa Hispaanias Valencia linna iidsest linnamüürist, kristlikust müürist (Muralla cristiana). See ehitati Valencia gooti stiilis 14. sajandi lõpus (aastatel 1392–1398). Selle nimi tuleneb tõenäoliselt selle asukohast vanalinna keskusest loodeosas, mistõttu on see sisenemispunkt kuninglikule teele (mis ühendab Valenciat Comarca ehk Els Serransi linnaosaga (mööda teed, mis kulgeb loodesse ümbritsevate mägede poole). Teruel ja viib lõpuks Saragossasse), samuti sisenemispunkt kuninglikule teele Barcelonasse või seetõttu, et enamik Aragoni Jaakobus I ajal sealsetest asunikest oli pärit Terueli ümbrusest, mille elanikke kutsuti sageli serraniteks (mägirahvas) valencialaste poolt. Teise võimalusena võis värav olla nime saanud ka tähtsa perekonna Serranite järgi, kes elasid samanimelisel tänaval.

Valencia sadam

Soovitan samuti sadamas käia, kasvõi jalutamas. Valencia sadam  on Euroopa Liidu suuruselt viies konteinerveo sadam ja Vahemere kõige aktiivsem konteiner sadam, kustkaudu toimub aktiivseim kaubavedu Hiinast Euroopasse. Sadama on ranna lähedal ning seal läheduses on lahedaid baare, samuti on võimalik teha sõite merele.

Valencia sadam
Valencia sadam

Söök ja jook

Söögi ja mereandide nautijatele on Valencia super koht ja eriti sügisel, septembris on krevettide ja muude mereandide hooaeg. Poest saab osta värskeid sinimerekarpe hinnaga 1.8€/kg.

Valencia maakonnas kasvatatakse veel safrani ja sealt on võimalik seda osta palju soodsamalt kui meil. Hommikukohvi koos magusa sajakesega või röstsaiaga saab 1.5€ eest. Vahepala süüakse tavaliselt kella 11 paiku ja siis on pakkumises kas tapased, või võileib, mille kõrvale on tasuta jook, kui see on kohv, õlu, vesi. Huvitaval kombel on mahl tasuline. Lõunaajal on nö päevapakkumised, mis koosnevad kolmest käigust: supp, praad ja magustoit) ning need maksavad 9-10€.

Üksi on seda kõike liiga palju ära süüa. Tavaliselt saab lõuna või õhtusöögi juurde tasuta klaasi õlut või hoopis pudeli veini. Suur paella, millest jätkub vähemalt 4-le saab samuti 9-10€ eest ja lisaks pakutakse veel paljudes kohtades  pudel veini tasuta õhtusöögi juurde. Muidugi on ka kallimaid kohti.

Mida rohkem nö turistipiirkond ja vanem vanalinna osa, seda kallim koht, söök ja jook. Mina käisin ikka neis kohtades kus kohalikud käivad. Kiirsöögikohtades ja kus on friikad, võileivad (sandwich) saab nädala alguses lõunasöögi 1.5€ või 2€ eest kusjuures Coca-Cola on tasuta hinnas. Poes on muidugi vein ja Cava imeodavad, seda teavad kõik. Korraliku Cava saab alla 2€ pdl. Puuviljad on aga samas hinnaklassis nagu meil. Kuid ärge arvake, et hispaanlased söövad neid tomateid mida meil siin müüakse. Need tomatid on salsa (kastme) tegemiseks ja supi sisse panemiseks.

Valencia keskturg Mercat Central

Kui mina Valencias 2015.a. sügisel olin, siis sai nende kuulus turuhoone 100. aastaseks. Selle puhul oli turg lahti öösel kella 24:00-ni, pakuti süüa-juua, mängis muusika ja olid erinevad esinejad. Muidu on turg lahti kella 15:00-ni.

Valencia keskturg Merca Central
Valencia turuhoone 100 sünnipäevapidustused. Rahvas ootab sissepääsu järjekorras.

Muidugi on linnas igasugusele maitsele ja igas hinnaklassis süügikohti. Põnevaid ja populaarseid kohti tasub külastada ka linna ääres. Selleks tuleb natuke enne eeltööd teha. Väliselt täiest tavaline ja ilmetu piirkond või pakkuda hoopis paremaid maitsed kui kesklinn mis on turistidest küllastunud.

Valencia
Hipisöögikoht.

Valencias on Valencia Ülikool, millel on kuus instituuti. Seetõttu on linnas palju noori ja üliõpilasi ning üliõpilasi teistest riikidest.

Peamine tipptund algab linnas õhtul kella 21-st kui kõik tulevad linna sööma. Siis on teed autosid täis ja on ummikud, samas, aga ma ei näinud nii närvilisi liiklejaid kusagil. Nagu ikka kohad, kus on autosid palju kulgeb liiklus hoopis sujuvamalt, sest inimesed on harjunud tiheda autode vooluga ja on teada, et pole mõtet trügida. Kui kohalikud inimesed lähevad linna õhtus sööma, siis nad riietuvad viisakalt. Meestel on jalas pikad püksid ja kinnised kingad, triiksärgid ja naised samuti on ehitud. Riietuse ja jalanõude järgi tunneb ära, kes on turist ja kes on kohalik.

Kliima on Valencias super hea, peaaegu samasugune nagu Kanaari saartel. Veel oktoobris-novembris ja ka detsembris on õhutemperatuur 20C ringis ja merevesi soe. August ja septembri algus on see aeg kui sajab rohkem ja on äikesevihmad. Oktoober ja november on ilmad tavaliselt selged ja sajuta. Kõige jahedamad on jaanuar ja veebruar, siis on keskmine temperatuur 17C, vahel harva on langenud 8-10C juurde. Aprill ja mai on meie mõistes juba suvised ja nagu meie juuli.

Las Arenas Valencia – üks uhkemaid rannahotelle Valencias

Ilusat reisielamust Valenciasse!

Valencia kohta on mul ka teine postitus. Valencia veebriaris 2023 loe siit.

Tagasi Euroopas loe minuelustiili blogist siit.

Loe blogis Itaalia kohta siit.

Sisukord

About the author