Tšiili on Ladina Ameerika riik, endine Hispaania koloonia, mis paineb piki Vaikse ookeani kallast ja teisest küljest piirneb Andidega. Tšiili on pikk ja kitsas ca 4300 km pikk ja 770 km lai. Ligi 80% pindalast on mäed ja loodus on väga mitmekülgne. Maailmapanga andmetel on Tšiili elanikkond 18,05 milj ning 64% elanikkonnast on valgenahalised ja põlisrahvast on ligi 5,7% elanikkonnast (wikipedia.org.) Tšiili pealinn on Santiago, kus elab 34,8% kogu riigi elanikkkonnast kokku natuke üle 6,1 milj inimese. Santiago asub praktiliselt Tšiili keskel. Tšiili jaoks väga oluline linn on Valparaiso, mis sadamalinn ning mille kaudu käib peamine kaubavahetus maailmaga. Seetõttu on Valparaiso rikas linn. Valparaiso on ka hea kliimaga ilus kuurortlinn, kuhu paljud kohalikud tahavad minna elama oma pensionipõlves.
Kliima
Tšiilis on talvel soe ja suvel külm, täpselt vastupidi meile. Talvel on neil sooja 20-35C, aga mägedes saab suustada. Nagu nad ise ütlevad siis saavad nad näiteks hommikul minna suustama ja pärastlõunal randa. Sõltuvalt piirkonnast on neil suvel mägedes isegi -15C külma ning mõned kohad on suvel mägedes turistidele suletud. Santiaos ja Valparaisos on suvel 8-15C sooja. Tšiilis algab lastel kool märtsis. Praegu, jaanuaris on neil koolivaheaeg.
Veel fakte Tšiili kohta
Tšiili peamine tootmisharu on veinitööstus ja see on nende peamine ekspordiartikkel. Teisel kohal on põllumajandussaaduste kasvatamine; nendest on esikohal apelsinid, teisel kohal kiivid ja kolmandal kohal mustikad. Veel kasvatatakse banaane, viinamarju söögiks, avokaadosid, tomateid. Kuna neil on hea kliima, siis nad kasvatavad kõiki puu- ja köögivilju. Põllumajandussaaduste peamine eksport toimub USA-sse, sest seal on siis külm kui Tšiilis on soe.
Kohalikud elanikud armastavad ise kõige rohkem avokaadosid ning neid nad võivad süüa hommikuks, lõunaks ja õhtusöögiks. Veel armastavad nad banaane ja magustat. Nende lemmikmagustoit on pastel de choco ehk šokolaadi kook.
Nende rahvuslind on kondor, kes elab mägedes ning kelle tiivaulatus võib olla isegi 3m. Loomadest on esikohal laamad ja hallid rebased (Chilla).
Mida teha Tšiilis?
Väga oluline ja kasvav haru on turism ja turism on neil hästi korraldatud. Enamus turiste tulevad neile Brasiiliast, USA-st, Kanadast, Austraaliast ja samuti Saksamaalt. Brasiillase jaoks pidi olema Tšiilis käimine ikooniline, sest Brasiilias ei ole lund ning nad käivad Tšiilis lund vaatamas. Brasiillane kes on käinud Tšiilis lund vaatamas on “tehtud mees”. Parim aeg Tšiili reisimise jaoks on detsember kuni märts. Eelpool toodud info on saadud kohalikelt giididelt reisidel.
Mõned fotod allpool värvikirevast Santiagost. See linn on nii erinev ja huvitav.





















Kõige kiirem viis Tšiilis ringi liikuda on lennukiga. Siselende on palju nii põhja kui lõunasse läheb mitu lendu päevas. Samal päeval saaks lennata Tšiili ühest otsast teise. Võimalik on sõita ka bussiga. Bussides on magamiskohad, saab osta erineva hinna ja mugavusega pileteid. Neil on korralik bussiühendus oma erinevate linnadega, aga bussisõit põhja Calama’sse kestab näiteks 24 tundi, lennukiga saab sinna kahe ja poole tunniga.
Miks minna Tšiili?
Tšiili sobib sihtkohaks erinevatel põhjustel ja erinevate huvidega inimestele. Tšiili loodus on väga mitmekülgne ning siin on 5 piirkonda, mis on kantud UNESCO maailmapärandiks. Esikohal, miks siis tullakse on: loodus, mäed, matkamine, rafing. Siia saavab tulla mägedesse suustama ja seda peaaegu aastaringselt. Tšiilis saab vaadata pingviine ja flamingosid. Lõunas on neil rahvuspark, kus on võimalik teha 4 – 7 päevaseid matku ning seal on imepäraseid looduslikke kohti. Näiteks Torres del Paine kus on laguunid, jõed, mäed, kosed, järved. Põhjas on populaarseim koht turistide seas küla San Pedro de Atacama ja selle ümbrus. Seal on samuti imepäraseid kohti mida peab oma silmaga nägema.
Tšiili põnevamaid piirkondi on Põhja Tšiili – San Pedro de Atacama ja Atacama kõrb
















Kindlasti on Tšiili hea sihtriik veinihuvilistele. Korraldadakse veinidegustatsiooni ja õppimise tuure erinevatesse veinitootmise piirkondadesse. Tšiili sobib ka kultuuri ja ajaloohuvilistele. Lisaks kõigele sellele saab siin minna ka randa. Suurim kuurortlinn on La Serena, mis on Santiagost ca 1 lennutunni kaugusel. Veel tehakse Santiagost päevaseid SPA väljasõite termaalvee basseinidesse. Igal juhul, kellel on huvi Tšiili vastu, siis tegevust siin on igale maitsele. Hea söök ja hea vein on lisaboonuseks.
Valparaiso ja Vina del Mar
























Tšiilis on palju turismifirmasid ning nad oskavad oma vaatamisväärsusi ja erilisi kohti turistidele maha müüa. Giidid räägivad mitmes keeles ning kõiki pileteid saab ette osta, kehtivad mobiilsed piletid. Oma ostetud reisi kohta saad piisavalt infot, sinuga suheldakse, teavitatakse jagatakse infot.
Mis mind sinna tõmbas?
Huvi Ladina Ameerikasse reisimise vastu oli mul juba ammu. Soovist reisida iseseisvalt mööda maailma, läksin ma mõned aastad tagasi Hispaaniasse hispaania keelt õppima. Nüüd ma siis siin Tšiilis olengi.
Santiagost eraldi kirjutan ma reisi lõpus ühe postituse, sest mul on reisi lõpus üks päeva veel Santiagos olla. Mida ma seal sellel päeval täpselt teen ei ole veel paigas. Kohti kuhu minna tahaks on palju, otsustan jooksvalt. Blogi lõpus tee ma ka kokkuvõtte söökidest ja jookidest, juhtumistest ja sellest mis mulje mulle kokkuvõttes Tšiilist selle 14 päevase tuuriga tekkis. Samuti saan kodus kokku panna videod mis ma panen YouTube. Kahjuks siin ei jää selleks praegu aega. Vigu parandan ka jooksvalt, sest kiiruga kirjutades ei näe neid ja sõrmede alla satuvad valed klahvid, andke see palun andeks ?.
Soovin rõõmsat lugemist ja minu järgmine postitus tuleb reisist mägedesse 2500 km kõrgusele Canjon del Maipo ehk eesti keeles Maipo jõe orgu. Loe reisist siit.