Sirmione – puhkus Itaalias Garda järve ääres I osa

Sirmione on keskaegne linn Itaalias Garda järve kaldal. Õigemini on Sirmione komuun, kus elab natuke üle 8 000 elaniku ja see laiub järve lõunapoolses osas. Linna pindala on 26,25 km². Sirmione vanalinn asub järve ulatuval poolsaarel ning on atraktiivne turistidele. Kauni keskaegse linna peamine vaatamisväärsus on 12 sajandist pärit kindlus. Ümbruses on veel mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, kuid kindlasti meelitab sinna turiste kogu linna õdus atmosfäär. Kitsad tänavad, armsad väikesed kohvikud ja poed, hea söök, sõbralik teenindus ja märkimist väärt on ka linna puhtus.

Mind ei üllata üldse, et Sirmione ja kogu Garda järve piirkond on olnud poeetide, kunstnike ja kirjanike lemmikpuhkepaik. See ümbrus ja õuhustik on iseenesest nii romantiline ja ilus, et lihtsalt kisub kirjutama või midagi looma. Just nii ma siin ennast tunnen :).

Itaalia reisi planeerimine.

Kui ausalt tunnistada, siis olen ma Itaalias alles teist korda oma elus, kuigi Itaalia oli just see riik kus reisimisest ma olen unistanud ja kuhu ma tahtsin kohe minna, kui meil reisimine välismaale üldse võimalikuks sai. Seda siis aastast 1991-92 umbes. Aga näete, jõudsin ma siia esimest korda alles 2016.a, ehk siis viis aastat tagasi. Toona sai tehtud 4 päevane reis ja käidud sai Milanos ja Veneetsias. Minu unistus on olnud peamiselt reisida mööda lõunapoolset rannikut ja huvitaval kombel ei olnud ma Garda järve äärde reisimisest üldse siiani mõelnud, aga siin ma nüüd olen ja olen sellega väga rahul, et ma siia sattusin. Eks me satume elus ikka sinna kuhu me peame sattuma.

Koroona tõttu on elu seisnud ja mina ei ole praktiliselt 3 aastat mitte kusagil väljaspool Eestit käinud. Viimane reis oli 2019.a. jaanuaris Tšiili. Olles harjunud reisima ja niimoodi oma akusid laadima, on minu jaoks olnud raske piirduda ainult Eestis olemisega.

Reisimise võlu

Minu jaoks on reisimise juures üks parimaid osasid lendamine. Jah, nii see on, olen ju 13. aastat tegelenud purilendamisega ja lennureisi juures üks suurimaid kaife on see, kui lennuk saab rattad maast lahti. Ooo jaa, kui palju tuhandeid kordi olen ma oma elus seda tunnet tundnud. Minu jaoks on see seletamatu tunne ja just sellel hetkel unustan ma kõik mis jäi maha ja hakkan elama ainult selles hetkes ja reisisi kus ma olen. Olevik on siis hetkeolukord ja tulevik on järgmine päev, mida ma laias laastus mäletan ja tean, kuna ma ise planeerin oma reise. Kui üldiselt hakkan ma sellele mõtlema kuidas ma täpselt järgmisse punkti jõuan siis, kui ma sinna hakkan liikuma.

Just praegu, kui ma kirjutan seda blogi, istun ma Garda järve kaldal linnas nimega Limone. Karge briis puhub järvel ja ulatub vahel minuni, lained loksuvad vastu kive, millest on neile kaldale tõke rajatud. Samas soojendab hommikupäike mu nägu, mõned linnud laulavad ja õhk on nii puhas ja karge. Need on hetked, mis täidavad hinge rõõmuga ja laevad energiaga.

Ma ei ole aastaid käinud mingil no valmis paketireisil ehk rannapuhkusel. Mulle meeldib ise oma reisid kokku panna, seal tuleb küll vahel ette apsakaid, aga see ongi elu osa ja kogemused teevad meid targemkas ja rikkamaks. See kõik teebki iga reisi omanäoliseks, kordumatuks ja meeldejäävaks ja mulle see meeldib.

Kuidas minna Sirmione linna?

Kuidas minna Sirmionesse? Muidugi on võimalik minna mööda maad autoga ja võib olla on ka võimalik minna ühistranspordiga, kuid see on liigne ajakulu ja seda ma isegi mitte ei mõelnud. Kõige parem ja kiireim varinat on minna lennukiga. Praegusel ajal on võimalik minna Ryanair lennuga Milanosse, täpsemalt Milano lähedal asuvasse – Bergamo lennujaama ja sealt edasi. Arvestades koroona piiranguid ei tahtnud ma hakata minema läbi teiste riikide sinna. Nende odavate lendudega on üks halb asi, et tavaliselt kaasnevad mingid lisakulud, millega lihtsalt tuleb arvestaad. Ryanairi lennuga on see jama, et see jõuab Bergamosse 23:50. Sealt on muidugi võimalik minna kohe bussidega Milanosse, kui kui tahad minna Garda järve äärde Sirmone linna, siis jääb Milano sellest kaugemale kui Bergamo.

Lend ja seiklus kohalejõudmisega

Mina jõudsin siis Bergamosse 14. okt öösel enne südaööd. Samaks ööks oli mul juba Sirmiones hotell broneeritud ja ka rendiauto oli nädalaks broneeritud algusega Bergamo lennujaamast. Auto bronnisin läbi Rynairi, kuid see oli viga. Selgus, et selle operaatori putka oli kell 24 kinni. Oleksin saanud rentida auto Herzi putkast, see oli avatud, kuid kuna mul oli bronn tehtud, siis otsustasin, et olgu, võtan siis lennujaamas hotelli, jään ööseks Bergamosse ja sõidan kohe hommikul päevavalges Sirmionesse. Oli selge, et sellega ma kaotan juba makstud 1 hotelliöö Sirmiones. Lisandus veel taksosõit 20€ lennujaama hotelli, sest busse ja muid võimalusi ei olnud ja hommikul tranesfeer 7€ lennujaams.

Uus päev ja uus katse

Olin hommikul kl 8:00 lennujaamas, kui autorendi putkad lahti tehti, kuid see putka oli ikka kinni. Seal on praegu mitu rendiputkat kokku pandud, eks ikka reisijate vähesuses tõttu. Mul oli võetud auto Maggiore kaudu, seda opereeris nüüd Avis. Umbes 8:40 tehti siis Avise putka lahti. Sealt üeldi mulle, et see bronn oli sul eile, täna peab uuesti maksma ja sellist aotot ei ole, on kallim mille nädala rent maksab 550€ (koos täiskaskoga).

See oli muidugi väga, väga ebameeldiv üllatus ja tore küll, et kui putkad on öösel kinni, siis kuhu see auto siis ööga jäi, et enam ei saanud seda võtta. Keegi ju autosid sellel ajal kätte ei saa ja tavaliselt kehtivad broneeringud 24h. Mulle öeldi, see on teine operaator, küsi raha tagasi, praegu pead maksma uuesti. See on teema millega ma pean siis nüüd tegelema hakkama, esimestel päevadel ei tahtnud ennast vihastada neile kirjutamisega ja see kõik raiskab ju aega.

Seega kallid reisijad ja reisile minejad, arvestage alati, et teil oleks reisile minnes piisavad rahavarud, et kui lend hilineb või nagu minul, et vaja maksta uuesti auto ja hotelli öö eest, et te ei jääks tänavale.

Sõit Sirmionesse

Seega rentisin teisest firmast endale uuesti auto, sealt sain natukene odavamalt 495€ ja hakkasin sõitma Sirmionesse. Auto oli uus, aga pisem, kui see mis mul algselt oli renditud, väike 2 uksega Fiat, aga täitsa tore auto.

Eks sinna autoga jõudmiseks tuleb ikka GPS-i ja googli mapi kasutada, see on hea, et tänapäeval see variant olemas on. Ja muidugi peab olema internett ka ning soovitavalt telefonile auto akulaadija. Mul on õnneks uues ja hea telefon, millel nii võimas aku, et kui kohale jõudsin oli 73% aku kasutust veel alles. Üldiselt ega väga keeruline ei ole siis minna kui google sulle ette loeb kuhu minna, kõige segasem on lennujaamast välja saamine ja tegelikult ei olnud seal alguses ka ühtegi maantee nr tähist näha.

Vähemalt mina ei näinud ühtegi, alles siis, kui juba maanteel olin, alles siis nägin. Maantee on kolm rida ühes suunas ja kolm rida teises suunas, mina sõistin 120km/h, enamus sõiduautosid sõitis kiiremini, ma ei teagi palju seal lubatud maksimum oli, ilmselt sõideti 150km/h. Ühe korra sõitsin valesti ühe ringi pealt maha ja sattusin kuhugi külavaheteele, kuid vältimaks 30km pikkust ringi tegin väikese rikkumise ja tegin tagasipöörde kus poleks tohtinud, kuid see oli nii väike teeots ja nähtavus oli hea ning ühtegi autot ei paistnud :).

Bergamost Sirminone poole

Sõiduaeg autoga Bergamost Sirmione linna on umbes 1 h ja 15 min, kui ei eksi teelt ja ei tee peatusi. Kasutasin tasulist kiirteed, muidu oleks läinud aega umbes 2 tundi või rohkem. Kiirtee lõik maksis 5,70€, seega soovitan minna mööda kiirteed.

Minu hotell oli vanalinnas, kohe kindluse lähedal ja elu keskel. See oligi mu eesmärk. Hotellist sain varem juba teate, et hotelli ette sõita ei saa ja parkimine on enne hotelli umbes 800 m mingis parklas. Selleks saadeti mulle kood ja kuna ma pidin algselt jõudma öösel, peale südaööd, kuid retseptsioon oli avatud kuni kella 23-ni. Seega saatsid nad mulle juba varem info kuhu ja kuidas parkida, parkla koodi ja samuti pandi minu toa võti hotelli välisukse kõrval olevasse lillepotti ning mulle saadeti sellest foto.

Hotell kus ma peatusin on Hotel Corte Regina. Kui kellelgi on plaanis minna Itaaliasse Garda järve äärde, Sirmionesse, siis soovitan soojalt seda hubast hotelli. Asub kohe vanalinnas, ümbereringi mõnusad kohvishopid ja poed. Kõik olulised kohad jalutastee kaugusel.

Lummav linnake Sirmione

Kuna Sirmione asub peaagu, et poolsaare tipus ja kulgeb mööda Garda järve kallas, siis sinna vanalinna jõudmiseks tuli läbida kogu linn rahulikult sõites 30km/h. Iga mõnesaja meetri järel on väike ringtee, see võimaldab autoga sõites rahulikult linna ilu nautida.

Kohale jõudes oli esimene emotsioon WOW – siia tasus tõesti tulla.

See poolik öö ja auto rendiga jama olid kohe unustatud. Hotelli leidsin lihtsalt, südalinn ja vanalinn on väikesed mõlemalt poolt paistab järv kätte. Kui teie eesmärk ei ole oma ega ainult rannas veeta, vaid ka ümbrust ja linna ning vanalinna vaatamisväärsusi nautida, siis ma soovitan alati võtta hotelli vanalinnas. Need on küll sageli vanemad hotellid ja pole vaja ajada ka tärne taga, oluline on asukoht. Kaugel olles te kaotate tohultlu aega ja sageli ka raha edasi tagasi liikumises. Vanades linnades toimib kesklinnas ööbimine kõige paremini.

Esimene päev

Astud toast välja ja oled kohe elu keskel. Kõik olulised objektid on samas lähedal, head söögikohad, poed jne jne on sinu kõrval. Ning lisaks kogu see õhustik, siis viibid selles kogu aeg ja see toimib. Samuti ei ole vaja mingit hommikusööki ega nö täistoitlustmist. Astud välja ja naudid oma hommikkohvi just seal kus sa tahad imelise vaatega merele või järvele, vaatad mööduvaid inimesi ja oled täiega selles miljöös sees.

Muidugi pidin ma pilte tegema juba siis, kui ma hotelli kõndisin. Armsad kitsad keskajalinna tänavad, kohvikud, Vahemeremaade toitude lõhnad ja aroomid, suveniiripoed, ilusad nahast kotid jne jne. Loomulikult on Itaaliale üks omane asi magus. Küll nad ikka armastavad magusta ja oskavad seda hästi teha. Iga teine koht pakkus vähemalt 20 sorti jäätist ja isegi laktoosivaba puuviljamaitsega jäätis on superhea. Minu lemmik on ikkagi pistaatsia jäätis ja seda ma seal ka sõin, ühe tohutult suure jäätise. Seda näete ka siin pildil. Kuid see ei maksnudki väga palju, maksis 5€. Tänavad on hästi puhtad ja üldse kõik on hästi puhas ning tänvaid pestakse igal öösel. See on asi mis mulle meeldib ja millest Eestis vägagi vajaka jääb. Teenindajad on sõbalikud ja abivalmis, seal piirkonnas rääkisid kõik ka hästi inglise keeles (va arvatud mõni üksik tädike oma suveniiripoes).

Kohver hotelli viidud ja põhiline vajalik info küsitud, läksin kohe linnapeale. Esimene asi ikka järve kaldale, Sirminone kindlus oli kohe kõrval ja jäi pea iga pildi peale.

Sirmione ilm sügisel

Kui ilmast rääkida, siis okt-dets on seal kõige rohkem päikeselisi päevi. Kõige vähem päikest on seal juunis ja juulis. Temperatuur ametlikult praegu 18C° sooja, kuid tegelikult see tundub soojem, tunne nagu meil suvel 25C°. Ainult, et sooja aega on vähem. Kui tahate päikest nautida, siis parim aeg selleks on kella 13-15 vahel, siis on kõige soojem. Kell 16 ajal hakkab juba jahedaks minema ja kui päike loojub langeb temperatuur kiiresti. Öösel on temperatuur 8C° ringis, aga kuna maapind on soe, siis tundub see soojem kui meie 8C°. Minul on siin praegu Limones besseini ääres ka temeperatuur soojemaks läinud ja taspisi olen ennast päevitusriiete peale lahti koorinud :).

Mida teha ja kuhu minna Sirmiones?

Esimene koht on ikkagi Sirmione vanalinn ja XII sajandist pärit kindlus

Kindlusesse sissepääs maksab 6€. Seal sees mingi eraldi näitust ei ole, saab minna treppidest üles peamine on vaated linnale ja järvele mida sealt näeb. Ainsad eksponaadi on antiiksed puust paadid siseõues.

Soovitan vaadata infot Sirmione ametlikult kodulehelt siit. Infot leiab veel ka blogidest ja Tripadvisori lehelt.

Mõned öised fotod kindlusest tüüpiliste suveniiride letid

Kindlasti soovitan minna Sirmione termidesse ehk siis termaal spa-sse

Minu üks selle puhkuse ja reisi eesmärke oligi termaal spa külastamine. Neid kohti on Garda järve ääres mitmes kohas ja üks koht on Sirmione kus saare tipus on väga, väga hea ja ilus spa Terme di Sirmione. Minu hotellist oli see umbes 8 min jalutada ja eks ma ikka vaatsin ja planeerisin enne kus ma tahan käia, et kõik oleks hotelli läheduses. Spa on ka hotell, kuid hotell on väga kallis, öö oli vist 200-300 eur kandis. Kuid spa piletid on võimalik eraldi osta. Näiteks 5 h pilet või 3 h pilet. Hinnad on mõistlikud ja saate täieliku lõõgastuse.

Tahtsin saada ka mingit spetsiaalset kehahoolduslt, ette ma seda ei broneerinud, aga õnneks reede õhtul kella 19-ks sain. Laupäevaks ei olnud ühtegi vaba massaaži ega raviprotseduuri aega. Seega, kes lähevad arvestage ja ostke enne kodulehelt endale paketid ära. Ma võtsin endale 1 h kehahoolduse mis sisaldas koorimist, mudamähist kehale ja ka peamassaži ja kerget kehamassaaži, lisaks 3 h termides. Selle hind oli kokku 83€. Minu arust üldse mitte kallis kõige selle eest. Eraldi maksis kehahooldus 70€ ja Spa pilet oleks maksnud 39€.

Termaalveebasseinid on väljas ja sees, seal on erinevad veemassaažid ja lamamistoolid kus saab vedeleda. Saunad on ka, aga paregu oli avatud ainult 2 sauna. Soomesaun ja Vahemeremaade saun. Vesi on basseinis 37C° ringis külma ei ole vaja karta ja tuleb otse allikatest, mineraalainterikas ja igatpidi tervisele hea.

Jamaica Beach on koht kuhu tuleb kindlasti minna, kui oled Sirmiones

Üldiselt on mul oma kava tehtud, kui ma kuhugi lähen, kuid ma küsin alati üle kohalike inimeste käest, kuhu nemad soovitavad minna. Internetist leiad ju sageli seda, mida rohkem reklaamitakse ja mida google või muud otsinugmootorid otsustavad sulle ette sööta. Seda ma teadsin kohe, et ranna kohta ma küsin kohalike käest.

Niisiis Jamaica Beach – see rand asub saare põhjatipus ja on üks selgeima ja puhtaima veega randu. Rand ise on kaetud suurte kivilahmakatega, liiva seal ei ole. Pikutada saab kivilahamakate peal. Järvevesi on karge ja mõnus. Kuna ma eelmisel päeval mitu tundi vees juba vedelesin, siis seal enam ujuma ei läinud. Rannast üles kõrguvad mäed ja ranna läheduses on ka väike baar, kus saab jooke osta. Seal kohapeal süüa ei saanud osta. Ranna ümbrus ja järve äär ning kogu linn on tõesti imeliselt puhas, ma ei näinud mitte üthegi prahitükki maas selle aja jooksul mis ma Sirmiones olin.

Samas Jamaica Beachi lähedal on Grotte di Catullo 

Grotte di Catullo on arheoloogiline piirkond kus on säilinud Põhja -Itaalia ühe suurima küla jäänused. Selle arheoloogilise ala pindala on umbes 2 hektarit ja seda ümbritseb ajalooline oliivisalu, mis koosneb enam kui 1500 taimest. Sinna ma plaanisin minna, kuid kahjuks siis kui ma hakkasin minema, oli sinna sissepääsule tekkinud järjekord. Kuna pidin pärastlõunal hakkama sõitam teise linna, siis ei jäänud mul aega selle külastamiseks. Kindlasti põnev koht kuhu minna. Sissepääs maksab 8€.

Kruiis Garda järvel

Kruiis on kindlasti asi mida tasub võtta. Seal on erinevaid võimalusi ja erineva suurusega paate ja suuremaid kruuisilaevu millega reise pakutakse. Umbes 30 min kruiisireis väiksema paadiga maksis inimese kohta 10€. Minul jäi see tegemata, kuna mul jäi aega seal olemiseks praktiliselt 1 täispäev.

Söök ja jook Sirmione külas

Need on asjad mida tuleb Itaalias olles nautida. Pole ammu nii hea maitsega lõhet saanud, kui oli hommikusöögi juures. Elu ja olemise nautimine on minu jaoks reisil üks olulisemaid asju. Ei pea alati pidama kinni oma plaanidest, peamine on, et puhkus oleks puhkus ja enesetunne hea.

Nüüd, aga lähen ma basseini ujuma, mis on karge termaalveega täidetud. Peagi kirjutan järgmisest kohast, mis asub Garda järve põhjappolsemas osas mägede vahel ja selle koha nimi on Limone. Siin ma praegu olengi ja peale ujumist lähen muuseumi mis on sidruni (limon) muuseum.

Loe edasi minu Itaalia reisiskirja Garda järve äärde siit. Juttu tuleb külast Limone sul Garda.

Ameerika Andaluusia Atacama kõrb Bali eestlased maailmas Euroopa EV 100 Florida Guildford Gulidford Hispaania Indoneesia Itaalia kuhu minna Londonis London Londoni reisikiri London Professional Beauty Miami Mida teha Guildfordis mida teha Londonis Mida teha Tšiilis? Napoli New York Nipernaadi Phuket Portugal Professional Beauty London reisiblogi Reisiinfo Reisijuht Reisikiri Reisimine Reisimine Guildfordi reisimine Hispaanias Reisimine Inglismaal reisimine Londonis reisimine Londonisse reisimne UK-s Reis Tšiili San Pedro de Atacama Santiago Tai Tšiili reisikiri USA Valencia

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga