Reisimine Tšiilis. Tšiili reisiblogi

Reisimine Tšiilis – 8 soovitust Tšiilis reisimise kohta

Reisimine Tšiilis – millal minna Tšiili ja mida Tšiilis teha? Mis kuus on parim aeg sinna minna, kus ööbida, kuidas liikuda ja mis on hinnad, soovitused. Üldiselt on reisimine Tšiilis turvaline ja sinna võib vabalt minna reisima üksinda. Tšiilis on turvaline reisida isegi blondil naisel üksinda, nii nagu mina seda tegin. Tšiili elanikud on rahulikud ja abivalmis. Loomulikult on erinevusi linnade vahel, kuna Santiagos on kõige vähem põlisrahvast, siis seetõttu on Santiago erinev teistest linnadest, see on ikkagi suurlinn.

Kokku kestis minu reis Tšiili 17 päeva ja seal kohapeal olin 14 päeva. Selle aja jooksul oli mul 9 lendu ja läbisin 7 erinevat lennujaama. Tšiilis kohapeal oli mul 8 reisi erinevatesse kohadesse. 14 päeva jooksul Tšiilis külastasin 6 erinevat Tšiili linna.

Kuidas minna Tšiili?

Kõige parem on Tšiili minna läbi Madriidi ja lennufirmaga LATAM. Madriidist on otselennud Santiagosse, mis kestavad ca 13-14 tundi. Kahjuks ei saa Eestist otse Madriidi kuidagi minna, ikka tuleks teha mingi vahepeatus või maandumine kas Barcelonas või mujal. Mina läksin läbi Londoni, aga Tallinn – London – Tallinn piletid ostsin eraldi ning Londonist Santiagosse piletid ostsin eraldi. LATAM otse ei lenda Londonist Santiagosse, seetõttu oli mul minnes vahepeatus Madriidis ja tagasi tulles Brasiilias. Londonist otselende Santiagosse teeb British Airways.

Kuna Santiago lennud lähevad Londonis Heathrow lennujaamast, aga Eestist saab Gatwick’i, siis ma ei riskinud Londonist edasilendu võtta samaks õhtuks. Londonist Santiagosse saab lennata veel Air Canada’ga, läbi Toronto, aga siis võib tekkida samuti väga pikk vahe Torontost edasilennuks. LATAM lennukid on väga korralikud ja uued, väga hea teenindusega. Väike vahe oli siiski näha ja tunda Tšiili ja Brasiilia lennukite teeninduses. Tšiili personal on väga mahe ja lahke kõik oli hästi organiseeritud. Läbi Brasiilia lennates olid brasiillased ja nemad on hoopis teistsugused, mitte nii viisakad ja lahked ning rapsisid rohkem ringi.

Tšiili kliima – millal on parim aeg minna?

Parim aeg Tšiili reisimiseks on talv detsember kuni veebruar, siis on Tšiilis soe. Jaanuar on neil kõige soojem kuu ja veebruar on turismi kõrghooaeg. Veebruaris on lennupiletid ja hotellid kallimad, samuti järjekorrad igale poole pikemad. Tšiili kohalikud elanikud reisivad ise siseriiklikult palju ja dets- veebruaril on lennujaamad, turismi vaatamisväärsused ja kohvikud on rahvast täis.

Aprillist septembrini on Tšiilis üsna jahe, sõltuvalt piikonnast on temperatuurid 10C˚ kuni isegi  -15C˚ ning paljudesse kohtadesse mägedes ei saagi siis üldse minna, teed on suletud. Piirkonniti on jaanuaris samuti temperatuurid väga erinevad. Minu reisi ajal olid mul temperatuuri erinevused 10C˚. Jaanuaris on Santiagos kõige soojem ja seal ei ole õhk väga niiske. Jaanuari keskpaigas on Santiagos 30-35C˚, aga kuna öösel oli siis 15-16C˚, siis oli seal täitsa talutav olla. Jaanuari lõpus läks temperatuur Santiagos 38C˚ peale, mis ei pidanud siiski tavaline olevat. Soovitav on siiski Santiagos valida selline majutuskoht, kus on konditsioneer.

4 peamist põhjust miks minna Tšiili on:

  • Loodus
  • Söögid
  • Joogid – veinid ja veinimõisad
  • Inimesed

Kohad mida Tšiilis kindlasti soovitan külastada on:

  1. Pealinn Santiago. Sellest ei saa tegelikult üle ega ümber, sest lennud lähevad kõik sinna. Seega võtke kindlasti 2-3 päeva Santiago jaoks.
  2. Valparaíso ja Viña del Mar.
  3. Cajón del Maipo.
  4. La Serena kuurortlinn.
  5. Atacama kõrb ja San Pedro de Atacama.
  6. Patagonia (Lõuna-Tšiili) seal on hämmastav loodus ja ka inimesed.

Ilm kuurortlinnas La Serena.

La Serenas on jaanuaris päeval temperatuur 22-25C˚, öösel 10-15C˚. Öösel on seal peaaegu alati pilves kuni kella 11-ni hommikul. Sellest ei maksa heituda, pärast kella 11 läheb selgeks ja tuleb rannailm. Õhuniiskus on seal hästi suur ning riided, mis olid enne kuivad läksid seal kohapeal niiskeks. Kuna ööd on jahedad, siis pole konditsioneer oluline.

Loe rohkem La Serena kohta siit.

Atacama kõrb Tšiilis ja San Pedro de Atacama küla.

San Pedro de Atacamas ja Calamas oli 10C˚ soojem kui La Serenas, kuigi need on 1000km põhja pool. Jaanuaris on San Pedro de Atacamas päeval sooja 28-32C˚ ja öösel 10-15C˚. Õhk on San Pedro de Atacamas kuiv ja seal sajab aastas mõnel üksikul päeval. Sajab tavaliselt jaanuaris või veebruari alguses. Kui seal sajab, siis tavaliselt on äikes ning siis ei või mägedesse minna. Siis võib juhtuda, et planeeritud reisid jäävad ära. Tšiilis mõeldakse palju turvalisusele ning ohtlike ilmaoludega mägedesse ei minna.

kõrb Tšiilis

Talv on San Pedro de Atacamas see aeg, kui seal on võimalik näha flamingosid. Talvel tulevad flamingod kõrgemalt mägedest alla madalamale toitu otsima. Suvel võib flamingosid näha, aga suvel on neid raskem leida. Suvel on flamingod mägedes ca 4300m kõrgusel.

Atacama kõrb Tšiilis on koht, mida peab seal olles külastama. Mina olin seal 4 päeva. Loe Atacama kõrbe kohta rohkem minu postitusest siit.

Reisimine kohapeal.

Kuna Tšiili on pikk ja kitsas ning Põhjast Lõunasse ca 4500 km pikk, siis kõige mõttekam on lennata ühest kohast teise. Kui lennupiletid osta ära 3-4 nädalat varem, siis saab neid päris soodsalt. Bussidega on samuti Tšiilis siseselt võimalik liikuda, bussiühendused on head, bussid on korralikud ja võimalik on osta magamiskohaga piltide. Kuna tegemist on mägedes sõiduga, siis võtab bussisõit päris kaua aega. Näiteks Santiagost Calamasse vahemaa 1700km kestab bussisõit 24-26 tundi. Bussisõit võib olla huvitav ka seetõttu, et siis näeb loodust ja külasid, mida muidu lennukist ei näe. Samuti hoiab bussisõiduga kokku ühe ööbimise raha. Võimalus on rentida auto ja ise sõita, teed ühest linnast teise on neil väga korralikud, sirged, samuti on tasulisi kiirteid.

Kus ööbida Tšiilis?

Üldiselt on ööbimiste hinnad odavad ja palju odavamad kui Eestis. Hinna ja kvaliteedi suhe on väga hea ning kõik majutuskohad olid minu jaoks paremad kui ma lootsin. Väga hea hinnaga saab Santiagos ka suurtes hotellikettides toa nagu Hilton ja Sheraton. Kui piisavalt varem broneerida, siis saab seal toa 70€ kandis öö. Kuna suured hotellid on kesklinnast kaugemal, siis tuleb vaatamisväärsuste külastamiseks sõita kesklinna, mis võib tipptunnil kesta tunni.

Kõige odavam majutus oli minul Santigos, kõige kallim majutus oli San Pedro de Atacamas. Linnadest, mida mina külastasin oligi kõige kallim San Pedro de Atacama ja kõige soodsam oli Santiago. Santiagos on paljude majade katusel basseinid ning võimalus on rentida basseiniga apartment agoda.com või AirBNB kaudu. Seda ma soovitan teha. Minul vedas, et mul olid Santiagos apartemendid kõrgel ja linnale avanes ilus vaade.

Piletite ja hinnainfo.

Tšiilis võib siselendudele saada edasi-tagasi piletid isegi 50€ – 60€ eest. Sõltub päevast ja kellaajast ning sellest, kas seal on koolivaheaeg, kõrghooaeg jne. Pikamaa bussipiletid maksavad 24€- 48€. Sõltub kuhu sõita ja mis istekoht valida. Bussiga sõites tuleb arvestada seda, et võib olla tuleb maksta ka pagasi eest.

Bussi ja metroosõit on linnades odav. Pilet maksab 1-2€ vahel. Taksosõit on Santiagos kallis. Lennujaamast linna ca 30 min taksosõit maksab 23€ – 50€ üks ots. Santiagos on metrooga päris hea liigelda ja see on lihtne ning loogiline.

Söögid.

Söögid on igal pool head. Restoranides on paremate praadide ja toitude hinnad 15-20€ kandis. Ise nad söövad palju suuri pirukaid, mis on erineva täidisega. Nende nimi on „empanada“ ning need on odavad ja päris suured. Empanada hinnad on 1,3 – 2,7€, sõltub mis on täidiseks ja ka mis linnast ostate. Söögid olid Santiago kesklinnas samuti kõige odavamad.

Kohalikud söövad ise palju friikartuleid lihale lisandiks ja hamburgereid. Pool kana või suurema loomaliha tüki koos friikartulite või riisiga saab Santiagos ja mujal 5 – 6€ eest. Kusjuures on see väga suur portsjon ning sobib täiesti süüa, sest kana ei ole üle maitsestatud. LATAM-i lennukitel pakuti samuti väga häid sööke, ma pole varem lennukis nii head sööki saanud. Samuti oli lennukis võimalik oli valida kolme erineva roa vahel.

Joogid Tšiilis

Õlu ja vein maksavad peaaegu ühe palju, umbes 3 – 4,5€. Tass jahvatatud kohvist kohvi maksab 2,5 – 3,5€. Võiks öelda, et vein ei ole poes mitte kõige odavam. Tšiilis on veinid kindlasti kallimad kui Hispaanias. Väiksema pudeli (300ml) veini saab umbes Tšiilis poest al 3€, aga paremad veinid maksavad 6 -7€ 750ml pdl. Huvitav oli see, et nad joovad ise väga palju lahustuvat kohvi ning nii lennukites kui hotellides pakutakse lahustuvat kohvi. Värskelt pressitud mahla saab tänaval 1,3€ – 2,7€ eest.

Riided maksavad vähe, sama palju nagu lõunasöök. Firmapoodides muidugi maksavad riided ja asjad sama palju nagu meilgi.

Kohalikud inimesed

Kohalikud põliselanikud on sarnased meie Lõuna-Eesti inimestega, kes on rahulikud, sõbralikud, abivalmis, tähelepanelikud. Teenindav personal, sealhulgas taksojuhid, on aupaklikud turistide ja välismaalaste vastu.

Allpool fotol üks kohalik bussijuht. Kõik inimesed olid väga sõbralikud ja abivalmid.

Reisimine Tšiili

Tere ja head aega öeldakse muidugi ka Santiagos liftides, kui kellegagi koos sõidad. Kui sa otsid midagi kaardilt või telefonist, siis enamasti tuleb keegi ja küsib kuhu sa tahad minna ja juhatab sind lahkelt ning vaatab, et sa ikkagi õiges suunas läheksid. Vähemalt nii oli minul, võib olla sellepärast, et ma nägin väga erinev välja teistest turistidest.

Loomulikult on Tšiilis reisimise juures abiks hispaania keele oskus, sest tänaval, kohvikutes poodides ja paljudes kohtades ei osata inglise keelt. Teatud kohtades ja linnades saab kindlasti käidud ära ainult inglise keele oskusega, aga paremini saab hakkama kui valdate mõlemat keelt. Enamus turiste, keda ma kohtasin oskasid samuti hispaania keelt. Oli kuulda, et turistid rääkisid poodides ja restoranides hispaania keeles. Osates hispaania keelt, saate suhelda kohalike inimestega.

Elu külades on lihtne ja inimesed on lihtsad. Kuna 80% Tšiilis on mäed ja põllumaad on neil vähe, siis ei ole üldse mitte lihtne seal mägede vahel põllumajandusega tegeleda. Samas on põllumajandus neil venitootmise järel teine ekspordiartikkel.

Väga olulised ja ilusad on neil pargid ning pühapäeva ja vaba aja veetmine parkides on väga populaarne. Pargid on ilusad ning paljud suured pargi on ümbritsetud kõrgete aedadega ja pannakse ööseks lukku.

Siin fotol üks park Santiagos. Parke on sii päris palju.

Reisimine Tšiili Santiago

Mulle tundus, et peredes on enamasti 4 last ka praegu noortel. Laste mänguväljakuid on igas külas ja need on ilusad ja uued. Külade ja linnade ääres on uuselamurajoonid kus on madalad eramud. Neid pidi ehitama riik ja annab nooretele peredele ise laenu ehk siis inimesed ostavad oma elmise välja riigi käest mitte pangast.

Tšiili loodus on üks peamine põhjus miks sinna minna.

Tšiili loodus on üks peamisi vaatamisväärsusi minu arust, miks sinna minna. Neljal päeval kui olin Atacama kõrbes oli mul 6 erinevat väljasõitu, aga mitte kunagi ei olnud loodus samasugune. Igas suunas ja iga reisi ajal oli loodus erinev.

Ladina-Ameerika ja sealsed riigid ja rahvad on väga erinevad.

Ladina Ameerika rahvad ja riigid on väga erinevad ja ei maksa panna eri riike ja rahvaid ühte patta. Nii nagu meie Eestis oleme erinevad, Läti, Leedu, Venemaaga, Soome, Rootsi inimestest, kes on meie naabrid, siis täpselt samuti on väga erinevad Ladina Ameerika riigid ja rahvad. Ma ei tea, miks meil Eestis on ettekujutus, et Ladina Ameerikas ei ole turvaline reisida, võib olla Brasiilia ja Argentiina teatud piirkondade ja filmide tõttu. Muidugi ei maksa ise minna kohtadesse, mis on ohtlikud, ega maksa öösel üksi välja minna ning tarvitada ohtralt alkoholi, siis on igaks kohas reisimine ohtlik.

Näiteks Tšiili ja Brasiilia inimesed ja kombed on väga erinevad. Info ühelt tšiili giidilt, kes ütles, et kõige raskemad ja keerulisemad turistid on brasiillased, kes ei pidanud kuulama juhiseid ja pidid alati igale poole hilinema. Võiks ehk võrrelda venelastega siis meie naabruses. Samuti kuulsin, kui Tšiili ja Brasiilia turistid omavahel rääkisid, et brasiillased on tõeliselt kuuma temperamendiga. Seda, et brasiillased on täiesti erinevad nägin ma tagasilennul mis oli mul Brasiilia kaudu. Ma võiks öelda, et isegi Santiagos liikusid inimesed tänaval hästi aeglaselt ja rahulikult, lausa jalutasid. Mina olin seal pigem see, kes kõige kiiremini liikus ja tahtis teistest mööda saada.

Loe siit minu esimene päev Tšiilis – Santiago.

Miks minna Tšiili loe rohkem siit.

Minu 15 kuud kestnud reisist mööda maailma erinevates riikides ja kuidas ma niimoodi reisima hakkasin saad lugeda minu reisikirjast siit.

About the author