Pura Tirta tempel Bali reisikiri eestlased maailmas

Pura Tirta tempel – Bali reisikiri IV osa

Pura Tirta tempel (Tirta Empul) on hindude tempel. Asub see Bali saare keskel Manukaya külas, Tampaksiringi rajoonis. See piirkond on kuulus oma püha vee poolest ja seal käivad Bali hindud ennast puhastamas. See tempel on kohalike hindude hulgas üks popuplaarsemaid kus käiakse oma rituaale tegemas ja toimetamas. Templis olles saate jälgida kuidas see protsess käib.

Pura Tirta tempel on pühendatud Vishnule, hindude veejumalale. Bali keeles tähendab Tirta vett ja Empul allikat. Tirta Empuli tempel sisaldab Shiva, Vishnu ja Brahma pühamuid, samuti ühte Indra ja Baturib templit mäe jaoks. Seda peetakse üheks viiest kõige pühamast templist üheks Bali pühamaks veeallikaks. Neid allikaid on Balil veel. Pura Tirta tempel on asutatud aastal 926 eKr.

Pura Tirta tempel oli see tempel on koht kuhu ma soovisin Balil olles kindlasti minna

Kogu templi ala on üsna suur kopmpleks erinevate hoonetega, kus keskel asuvad kümblemiseks ehk puhastumiseks mõeldud basseinid. Kui soovite minna ka basseinidesse, siis peaks arvestama ajaliselt tunni või 1,5 tunniga.

Kohe templisse sisenedes astud läbi suurest kivist valmistatud Bali väravast (kohalikult tuntud kui candi bentar) ja satud templi välimisse hoovi. Seda templi piirkonda nimetatakse jaba sisi. Sisehoovi lõpus on seina sisse ehitatud veel üks candi bentar, mis viib keskhoovi. Seda väravat valvavad sujuvalt nikerdatud kahe Dwarapala või eestkostja kujud, kellele on antud kuldset värvi pintsel. Värava ülaosas on Kala nikerdus, mis erineb oluliselt teistest Kala nikerdustest mujal, kuna sellel on ülespoole kleepuvad kihvad ja avatud kätega paar.

Fotod rituaalist kohe värava juures. Korraldati seda turistidele.

Mul õnnestus templisse sattuda just täiskuu ajal. Täiskuu on hinduismis oluline aeg, et palvetada ja puhastuda. Just täiskuu ajal on selle templi külastamine kohalike hulgas kõige populaarsem. Täiskuu pidi olema just see õige aeg, et puhastuda ning palvetada ja mediteerida jne.

Templisse sisenemise ja templis olemise reeglid

Templisse üldse sisenemiseks on vaja kanda sarong’i. Sarong peaks katma põlved ja vöö tuleb siduda ümber vöökoha. Minule andis selle minu autojuht kasutada. Kelle sarongi ei olnud, siis need peavad ostma. Kaubitsejad on kohe valmis sissepääsu juures sulle neid müüma. Püha vee basseinidesse sisenemiseks on samuti vaja laenutada roheline sari. Samuti saab rentida lukustava kapikese kuhu oma kott ja asjad panna. Seal, kus on kapid, on ka kardina tagune kus saab oma riided ära vahetada. Basseini sisenemine on samuti tasuline, kuid see kõik koos riiete ja kapi laenutusega ei maksnud kokku palju. Kokku läks umbes 3€ ringis.

Pura Tirta Tempel

Sisehoovi sisenedes jõuate jaba tengahi piirkonda, mis on templi peamine ala. Siinsed pühad allikad pulbitsevad templis suureks kristallselgeks basseiniks ja voolavad läbi 30 veetoru kahte püha puhastusbasseini. Kohalikud bali ja hindu kummardajad seisavad pikkades järjekordades basseinides ja ootavad, et saaksid melukatina tuntud puhastusrituaalis oma pead veesilma alla kasta.

Pura Tirta pühas vees puhastumine

Kogu puhastusprotseduuri juures on kindlad reeglid

Kümblemiseks ehk puhastumiseks on kaks basseini. Kokku on seal 30 kraani, kuid kõiki neid ei kasutata tavainimeste puhastumistseremoonias. Kraane on kokku 9 mille alt tuleb läbi käia. Igaühel on oma eesmärk ja tähendus. See on rituaal vaimu, keha ja hinge puhastamiseks mustusest, kurjusest, halbadest mõtetest, halbadest unenägudest, kaosest, halvast õnnest ja haigustest. Ehk siis kogu keha ja vaimu puhastamine nii nähtavast kui ka nähtamatust.

Pühas vees puhastumisprotsess

Alustada on vaja esimesest kraanist vasakus basseinist. Basseini minnakse riietega ja seistakse vööni vees näoga kraani suunas. Esmalt on vaja paluda või palvetada. Siis on vaja 3 x või 3 sõõmu vett juua ja siis 3 korda pähe samuti panna. Seda protsessi on vaja korrata iga kraani juures, st kokku 9 korda. Mind juhendas üks kohalik munk, mida ja kuidas teha.

Näiteks:

  • esimene kraan puhastab keha
  • teine puhastab vaimu
  • 3,4,5,6 puhastavad halvad unenäod
  • 7 pidi ka puhastama keha
  • 8 toob vaimu tagasi
  • 9 annab jõu
  • 10 kraani pidid ainult preestrid ja mungad kasutama

Esimeses basseinid oli veel kaks kraani, mis on mõeldud ainult surnute puhastamiseks ja mida elavatel on rituaaliks kasutamine keelatud. Seda mulle öeldi, et neid ei tohi kasutada. Arvasin alguses, et vesi ei ole puhas, et selle ei või kasutada.

Plaan oli hankida endala ka püha vett ja seda ma tegin

Joogivett võis võtta viimasest 9-ndest kraanist.

Vesi selles basseinis on karge ja külm. Kuna basseinis viibimise aeg on küllaltki pikk, kokku läks 15-20 min. Väljas oli samuti juhtumisi selle päeval sajune ilm ning ma võin öelda, et protseduur võttis hambad plagisema.

Lugesin ka, et seal oli mingitel aastatel saadud vee saastatuse tõttu infektsioone. Praegu tundus olukord olevat kontrolli all. Igatahes jäin terveks, tundsin ennast pärast kogu protseduuri kargena ja läbi pestuna :).

Pura Tirta püha vee allikad

Puhastusbasseinidest teisel pool ongi siis Pura Tirta püha vee templi viimane osa, mida nimetatakse jeroaniks ehk sisehooviks. Seal on suured basseinid, kust allikavesi maa peale pulbitseb. Sealpool oli juba vaiksem ala, vähe turiste ja palvetajaid ning rahulikum.

Allikas on basseinidest teisel pool müüri ja seal on näha kuidas vesi maa peale pulbitseb.

Üldiselt oli seal selline mõnus jalutuskäik. Soovitan teha eelneval templis ringi peale ja lõpus minna basseinidesse puhastuma.

Pura Tirta Templist väljudes jääb teele veel suure basseini, mis on täidetud koi kaladega. Templist välja pääsemiseks tuleb läbida sik-sakiline tee mille ääres kohalikud kaubitsejad oma asju müüvad.

Puhastumise võimalusi on Balil palju. Siin on palju allikaid ning koski. Üks variant ennast puhastada on käia kose vees suplemas või lasta kosest alla. Seda saab Balil teha Aling Aling kose juures.

Loe Aling Aling kosest siit.

Bali on üldse väga öko maa ning hoitakse oma kultuuri ning tradistioone ning tutvustatakse neid ka turistidele. Balil on palju võimalusi ööbimiseks bambusmajades kus elad džunglis või nagu maal. Samuti on eksklusiivseid spasi-d loodulikult väga kaunites kohtades. Ubud piirkonnas on palju lahedaid kohti. Näiteks selline koht nagu Capella Ubud. Ilus 5* hotell, foto allpool. Soovitan kindlasti sellises kohas olla paar ööd kui kauem ei kannata olla :).

Natuke soodsamas hinnaklassis on samas piirkonnas džunglis näiteks selline luksuslik 5* hotell Komaneka at Tanggayuda. Naudite basseinimõnusid vaatega džunglile. Minge ja avastage džungel.

Loe minu reisiseiklustest 14 kuud mööda maailma värskest reisikirjast siit:

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: