Malaga Costa del Sol Andaluusia

Malaga Costa del Sol – mida teha Malagas? 21 top kohta

Malaga on tundud Lõuna-Hispaania kuurortlinn Costa del Sol piirkonnas. Malaga on veel tuntud, kui Picasso sünnilinn, Andaluusia kunsti ja kultuurikeskus. Linnas on tõesti mõnus õhustik, kesklinnas on laiad ilusad puhtad tänavad jalutamiseks, mis on ilusate siledate kividega kaetud, tänavaid pestakse hommikuti. Ei imesta, et see linn on nii populaarne. Siin on pikad, kuldsed, sinise mereveega rannad, ajalooline vanalinn oma uhkete kaunite hoonetega, mille peamine vaatamisväärsus on Malaga katedraal, mis on tõeline pärl ning tohutult suursugune ehitis. Lisaks veel head söögid ja joogid, kiire teenindus nagu ikka Hispaanias. Super hea koht puhkuseks, mis iganes aastaajal.

Peamised linna vaatamisväärsused asuvadki kesklinnas ehk vanalinnas, kus kaunite ajalooliste hoonetega tänavate ääres on söögikohad, mis vahelduvad kauplustega. Siis on jälle mõni muuseum ja siis tapase koht, et pärast kultuurielamust keha kinnitada. Söögikohtades on igal pool peamine väljas istumine, sest enamasti on ilm siin kogu aeg ilus ja päikeseline. Söögid on hispaaniapärased mõnusad tapased, muidugi kala, millest peamine kohalik kala on sardiinid ja just sütel vardas grillitud sardiinid. Neid tuleb kindlasti süüa. Liha ja köögiviljad on siin samuti au see.

Kohalikud inimesed veedavad ise palju aega tavernates, õllekates, shopates ja ka tänaval malet mängides. Kohalikud armastavad väga magusat ning eriti populaarsed on churrosed.

Väike ülevaade Malaga tänavaelust ja melust.

Jookidest on Hispaanias muidugi peamised joogid õlu ja veini. Kohalik – Andaluusi vein on muide magus ja kange, peaaegu nagu portvein. Samuti on siinse piirkonna jook vermut.

Milline on Málaga?

Málaga on Andaluusias suuruselt teine linn, kus elanikke on ligi 578 000 ja on Malaga provintsi pealinn. Tegelikult on õige kirjutada hispaania keeles linna nimi Málaga. Mind tõi tee Málagasse novembri keskel ja olin seal kokku natukene üle kahe nädala. Selle aja jooksul sain mõnusalt ringi vaadata, külastada muuseume, nautida toite ja head päikeselist ilma samuti. Meri oli minu jaoks natukene jahe, sest minu keha on veel vist Taimaa soojusega harjunud.

Linna aura on mõnus, kuigi linn on suur, sama suur nagu Tallinn, siis on siin palju rahulikum. Kohalikud inimesed on rohkem relax, kui näiteks Barcelonas, kust ma Málagasse saabusin. Esimeses kohas, kus ma kolm ööd olin, oli hästi tore ja lahe administraator tööl. Ta rääkis mitmes keeles ja andis kohe mulle head infot, mida just kohalikud teavad. Hea ja kasulik info on ju kus süüa, mida süüa, mis on kohalik peamine toit ja mis joogid on jne. Tema ütleski, et just vardas grillitud sardiinid on siin peamine toit ja nö selle piikonna rahvustoit.

Nii neid sardiine ja teisi kalu ja mereande grillitakse. Tavaliselt on suured söegrillid paatide kujulised.

Milline on Malaga ilm ja kliima?

Mina jõudsin Málagasse 12.novembril ja kuni 1. detsembrini olid kogu aeg soojad päikeselised ilmad. Iga päev oli taevas täiesti selge ja esimesel nädalal oli päeval täiesti mõnus suvine soojus 23-25C°, öösel oli sooja umbes 11-15C° Selline paras Eestimaa suvine ilm. Novembri viimasel nädalal oli samuti päeval ikka soe, põhjamaa inimesed käisid rannas ja suviste riietega. Jahedama oli siis õhtuti, enne päikeseloojangut läks tuuliseks ja tuul oli juba jahedam. Allpool fotol linna rand taamalt vaadates, kuid randu erinevate nimedega on siin palju. Üldiselt on iga 2km järel rannal uus nimi, mis tavaliselt on järgmises sopis. See on hea, et asukohta ikka täpsemalt määrtaleda. Mingil määral on rannad ka natukene erinevad. Kesklinnast kaugemad on rahulikumad.

Malaga Cosa del Sol Hispaania

Esimest korda sadas selle kahe nädala jooksul, mis ma siin olin, 1.detsembril, siis sadas kerget seenevihma ja seda umbes pool päeva. Soe oli ikkagi umbes 16C°.

Keskmiselt on november ja detsember kõige sajusemad kuud, kuid kindlasti ei saja iga päev. Detsember, jaanuar ja veebruar on ka kõige jahedamad kuud. Päeval on keskmine temperatuur talvel 13C° ja huvitav on see, et öine temperatuur on 12C°. Alates märtsist on päevane temperatuur juba 20C°. Kõige soojemad kuud on muidugi juuli ja august. Kuid ka mai, juuni, september, oktoober ja isegi november on siin põhjamaa inimese jaoks mõnusalt suvised ja soojad. Seda sain ma omal nahal tunda. Novembris päevane temperatuur üle 22C°. August on see kuu, kui merevesi on kõige soojem. Augustis on vesi 24C°.

Millal Malagasse minna?

Malagasse tasub igal ajal minna, isegi talvel. Kuigi detsembris läheb juba jahedamaks, siis oli ka detsembri alguses rannas inimesi kes seal päikest nautisid. Kõige jahedam on destembri keskpaigast kuni jaanuari lõpuni. Kuid see jahe temperatuur tähendab, et päeval on +16-17C°. Talvel on õhtuti üldiselt seal jahe meretuul, nii, et joped kuluvad asja ette ära.

Kuna linn on kultuuri- ja kunstikeskus, siis on siin tegevust igal aastaajal. Kultuurihooaeg algabki just oktoobris, kui avatakse uusi näitusi, on palju kontserte ja teatrietenduste hooaeg on samuti talvel nagu Eestiski. Muuseume ja näitusi ongi sügisel ja talvel parem külastada, siis ei ole nii pikki järjekordi ja saab rahulikult omas tempos liikuda. Jõulude ajal on seal samuti ilus ning miks mitte võtta detsembris või jaanuaris ette mõnepäevane kulutuuri ja shoppingreis ilusasse lumevabasse linna, kus enamasti paistab päike ja taevas on sinne ja selge.

Hispaaniasse tasub samuti shoppingu reis igal juhul ette võtta, eriti siis kui on allahindlused, sest siin on allahindlused ikka suured ja kõigile kaupadele.

Kuidas Malagasse minna ja linna transport?

Tallinnast Malagasse AirBaltic otselennuga, saab ka Riia kaudud, kust praegu on hinnad odavamad kui Tallinnast otse. Kuid mina lendasin Tallinnast Barcelonasse ja Barcelonast Málgasse. Lennuaeg Barcelonast on umbes 2 tundi, Malaga lennujaam on suur rahvusvaheline lennujaam ja sealt väga palju sihtkohti kuhu lennata ja kust lende tuleb. Paljud Aasia lennufirmad teevad sinna lende. Lennujaamast saab kesklinna otse rongiga. Kuid muidugi on võimalik võtta alati ka takso või BlaBla Car. See viimane on nö jagatud auto, mis on Hispaanias muidu väga populaarne.

Linnas endas on ka päris hea ja lihtne bussiliiklus. Paar bussi on nö ringe tegevad bussid C1 ja C2, millega on hea kesklinnast samuti raudteejaama või bussijaama sõita või suurematesse kaubanduskeskustesse, nagu näiteks El Corte Inglés või siis Primark, mis on siin isegi II korrusel koos koduosakonnaga esindatud.

Mida teha Malagas ja kuhu minna – 21 top kohta mida külastada

Mida teha, kuhu minna – võimalusi erinevaks ajaviiteks erinevale maitsele on palju. Ma ei pane neid soovitusi siia enda tähtsuse järjekorras. Lisan esmalt need kohad, mida ma ise külastasin ja siis need kohad, mida mulle soovitati külastamiseks, kuid mida ei jõudnud külastada. Kultuuri, ajalugu, muuseume, näitusi, kontserte on palju. Sügiseti just vahetatakse näituste kollektsioone, seega on sügis kultuurihuvilistele hea aeg linna külastamiseks. Palju on ümbruskonnas veel ilusaid külasid mere ääres ja muid ajaloolis ning looduslikult kauneid kohti. Ma arvan ise, et kes korra on Malagas käinud, see soovib sinna uuesti tagasi minna. Kuid lisaks vaatamisväärsustele on siin ka lihtsalt niisama mõnus olla. Minul jäi samuti järgmiseks korraks päris palju kohti mida soovin külastada.

Juhin tähelepanu, et paljudesse kohtadesse on pühapäeviti sissepääs tasuta, enamasti õhtupoole. Mõned kohad on tasuta hommikuti, näiteks nagu katredraal. Kõige paremat infot, mis kusagil toimub, üritused ja sündmused ja mis kohad, mis aegadel on tasuta, soovitan küsida kohalikust turismiinfopunktist. See asub mere lähedal ja on kesklinnale päris lähedal.

1. Picasso muuseum, Picasso sünnimaja ja majamuuseum

Kokku kolm hoonet ja kolm kohta. Mina külastasin neid kõiki kolme ja soovitan kindlasti külastada isegi siis, kui te ei ole väga suur kunsti ja Picasso austaja. Huvitav on igal juhul ning minu jaoks oli põnev just rohkem tuttavaks saada Picasso elulooga, tema kujunemisega selliseks kunstnikuks nagu ta on tuntud. Tõesti hea võimalus, kui teil pole aega süvenda tundideks raamatutesse, siis neis muuseumides saab kiire ülevaate.

Picasso ja mina Malaga 2023

Siin ma siis olen kuulsa Picasso kujuga koos. Seljataga on tema sünnimaja ja seal on üks muuseum. Teine muuseum on teiselpool ja kolmas kus on rohkem pilte ning näitus kokku kolmel korrusel asub mõnisada meetrit eemal.

2. Alcazaba ja Rooma teater

Alcazaba on suure ajaloolise tähtsusega kindlus ja linna oluline turismiobjekt. See on moslemite tsitadell, mis asub strateegilises kohas Gibralfaro mäe jalamil, Araabia kaitselossi kõrval kohe Rooma teatri ees mere pool. Alcazaba ehitati aastatel 1057–1063 Granada berberi kuninga Badise käsul. Kogu oma ajaloo jooksul on Alcazaba olnud tunnistajaks erinevate dünastiate valitsemisele, alates almoraviididest kuni almohaadideni, kuni liitmiseni 1279. aastal Muhammad II Ben al-Ahmari juhtimisel natsiitide kuningriiki.

Ei hakka pikalt kirjutama, kui lähete kohale, saate ise ajalooga täpsemalt tutvuda.

Allpool mõned fotod. Esimesel eespool Rooma teater ja tagapool paistab Alcazaba kindlus.

3. Museo Carmen Thyssen – see on kunstimuuseum

Carmen Thysseni muuseum asub ümberehitatud 16. sajandi mõisas linna südames, kus on muljetavaldav kollektsioon maale 19. ja 20. sajandist, mis on valdavalt Andaluusia maalid. Muuseum on pühendunud Carmen Thysseni kollektsiooni konserveerimisele, uurimisele ja levitamisele, et rõhutada Hispaania maalikunsti väärtust, eriti 19. sajandi ja 20. sajandi alguse maalikunsti väärtust. Ekspostisoonid on kolmel korrusel, väga muljetavaldav. Igal juhul soovitan. Minu lemmik oli esimesel korruse renessansiajastu ekspositsioon. Mõned fotod muuseumist endast ja ka mõned fotod I korruse maalidest. Hämmastavalt kaunid.

Avastada tasub veel selliseid kohti nagu:

4. Revello de Toro muuseum – Museo Revello de Toro

Kunstnik Revello de Toro muuseumis on peamiselt eksponeeritud kunstnik Félix Revello de Toro ja teiste kohalike kunstnike töid. Muuseum asub 17. sajandist pärit elamus, mis oli skulptor Pedro de Mena kodu ja töökoda. See on üks väheseid selle sajandi hooneid, mis linna alles on jäänud. Asub kesklinnas.

Félix Revello de Toro näitusel 1. ja 2. ruumides on eksponeeritud sada kuusteist kunstniku tööd. Siin on näha Autoportree (1990), Minu ema (1950) ja Ellujäämise elemendid (1978). Ruumid 3 ja 4 on pühendatud naiselikele figuuridele, samas kui 5 ja 6 sisaldavad mõningaid kunstniku eritöid.

Soovitan seda muuseumi kindlasti külastada. Asub kesklinnas ja väga ilusad pildid ja ekspositsioon. Minu lemmikutest pildid siin allpool.

Väga ilmestatud pildid ja kenad naised.

5. Klaasimuseum

Klaasikunst on siinses piirkonnas ajalooliselt olnud pikalt traditsioon. See muuseum asub üsna kesklinnas ja mitmel korrusel saaab imetleda kohalikku klaasikunsti meistrite töid. Sinna tasuta sissepääsu ei ole, kuna see on eramuuseum. Kollektsioonid ja väljapanekud on mitmel korrusel. Väga imetlusväärne koht.

6. Botaanikaaed

Botaanikaaeda tasub kindlasti külastada. Mina sinna ka ei jõudnud, kuid pidi olema ilus. Kindlasti on imekena seal kevadel kui on õitsemise aeg. Eks ma selle ei läinud ka, et pigem külastaksin ise seda kevadel.

7. Veinimuuseum

Veinimuuseumi oli plaan külastada, kuid jäi ikkagi minemata. Oleksin tahtund just kohaliku veini kohta rohkem teada saada. Pilet maksab sinna 6 eur ning sisaldab ka veinide degustatsiooni. Pileti peab ostma ja kellaaja broneerima internetis. Ma tegelikult proovisin paar korda netist piletid osta ja aega broneerida, kuid millegipärast hangus mul siis alati inetrnett ära ja niis siis minemata jäi. NB! Muusem on avatud kuni kella 17:00-ni

Vaata veinimuuseumi kohta nende kodulehelt siit.

8. Flamenco etendused ja Flamenco muuseum

Flamenco etendusi on igal pool. Praegu, ehk novembris ei olnud hooaeg ning järjekordi ei olnud, kuid hooajal soovitan kindlasti varem piltid ära osta ning endale koht broneerida. Hind show’le oli umbes 20-25 eur.

9. Auto- ja moemuuseum

Tehnikahuvilistele on kindlasti põnev külastada auto- ja moemuuseumis 20. sajandi alguse ja keskpaiga autosid ja moodi. See asub ümberehitatud tehases. Ekspositsioonis on enam kui 80 vanaautot, mis pärinevad 1900. aastate algusest. Siin on esindatud automaailma eliit ja sellised uhkused nagu: Rolls Royce, Ferrari ja Bentley. Lisaks on veel teematoad, kus näeb Chaneli ja Diori vanaaegset moodi ja aksessuaaride kollektsioone.

10. Pompidou keskus, see on moodsa kunsti austajatele

Allpool oleval fotol näete seda põnevat kuubiku moodi ehitust. Sissepääs on teisel pool ja ekspositsioonid asuvad selle kuubiku all olevas laiemas ehitises. See ongi selline põnev ehitis ja maa-alune muuseum, lähed nagu metroosse. Ma alguses arvasingi, et see on mingi metroo või rongijaam, siis kui ma ei teadnud mis asi see on.

Centre Pompidou Malaga

Pompidou keskust, mis on kuulus oma silmatorkava kirju fassaadi poolest, on kaasaegse kunsti muuseum, kus on sellised meistriteosed nagu Brâncuși, Giacometti, Bacon ja Picasso. Sissepääsupilet sisaldab ka audiogiidi.

11. Museo de Malaga

Muuseum on kesklinnas ja tasuta. Väga suur ja väga erinevate kollektsioonidega muuseum. Anadaluusi ajalugu, arheoloogiliste väljakaevamiste eksponaadid. Võimalik on broneerida koos giidiga endale ekskursioonid.

Mina seekord sinna ei jõudnud, isegi sai mitmes muuesumis ja Alcazaba kindluses käidud. Kuna pärast nii uhkete muuseumide külastamst on vaja neid elamusi nö seedida ja lasta settida, siis mina käsin ühel päeval ühes kohas ja jätsin endale mõne päeva kunsti imendumiseks.

12. La Calle Larios – Lariose tänav kesklinnas

See on peamine vanalinna läbiv täna, millest te ei saa ilmselt üle ega ümbe, kui sinna satute. Kui mina jõudsin, siis jõulukaunistused ja tuled oli juba tänava kaunistuseks pandud, kuid tulede pidulik süütamine toimus koos alles 25.novembril uhkelt koos muusikaga. Rahvast kogunes sinna murdu, ei teagi Eestis selliseid üritusi, mis oleks nii tihedalt täis tipitud, et ei saanud ennast isegi liigutada.

Muusikaga tulede süütamine toimus edaspidi igal õhtul kella 18:30 ajal.

Mõned fotod rahvamassist ja ilusatest jõulutuledest.

La Calle Larios Malaga jõulud 2023

13. Kaunis palmisaluga park mere ääres

Fotol park, taamal paistab kaunis linna raekoja hoone

14. Rand Malgueita

Rand linna kesklinnas kus on ikooniline Malgueita märk, mille juures on vaja kindlasti ennast jäädvustada.

Playa la Malagueta Malaga Hispaania

15. Castillo de Gibralfaro – Gibralfaro loss

Need on 1300 saj pärineva mauride lossi varemed ja kindlus Gibralfaro mäe tipus. Sealt avanevad ilusad vaated ümbruskonnale. Müüridel on võimalik jalutada ning nautida vaateid ja teha imelisi fotosid.

Põnevamad kohad, mida külastada Malaga linna ümbruses

Kuidas linna ümbruses liikuda? Üks variant on rentida auto ning külastada maakonna kauneid ja romantilisi külasid. Kuid, kui sa reisid üksi või kahkesi või ei oma juhilube või ei taha ise juht olla, siis on variant külastada neid kohti ühistranspordiga. Üldiselt on igale poole väga hea ühistranspordi ühendus. Võimalik on ümbruskonna põnevid kohti ja külasid külastada minnes sinna rongi või bussiga. Piletid ei ole reeglina kallid ja ühendus on hea. Teine variant on võtta endale giidiga tuur, mis on samuti hea variant, sest siis kuulete ajaloo kohta ning võimalus on saada endale uusi sõpru teistest riikidest, kes samas grupis reisivad.

Millised kohti siis linnast väljaspool ülastada, soovitused allpool.

16. Ronda

Ronda on Andaluusia linn, mida peab nägema. Juba sõit sinna on omaette elamus ja vaatamisväärne. Ajaloolist linna saab imetleda kõrgel El Tajo kurul. Olulised kohad: Puente Nuevo kuru sild, vana härjavõitlusareen, Mondragoni palee. Avastamist ja imetlemist jagub.

17. Caminito del Rey

Caminito del Rey – see koosneb kokku 7,7 km pikkusest erinevatest jalutusteedest mäenõlval, mis ristuvad marsruudi lõpus 105m kõrguse rippsilla üle Desfiladero de los Gaitanes (kanioni). See asub El Chorro nime all tuntud paigas Guadalhorce’i jõe ääres, mis on avatud kuristik, ja moodustab kolme kilomeetri pikkuse kanjoni, mille kõrgus on kuni 300 meetrit ja laius all 10 meetri. Selle suurejoonelise kuru on loonud Guadalhorce’i jõgi. Seal on erineva päritoluga ja vanusega kivimid, millest on tekkinud geoloogilised moodustised koobaste ja kuristikena. Kokku on seal üle 20 suure geoloogilise ja arheoloogilise tähtsusega õõnsuse, näiteks Ardales koos oluliste kivikunsti näidistega: selle enam kui 1600 meetri galeriides on üle 1000 kunstilise motiivi, mis on looduse poolt loodud. Selle külastuseks tuleb aeg kokku leppida.

18. Reis Nerja ja Frigiliana rannaküladesse

Soovitan veel külastada mere ääres asuvaid Andaluusia kalurikülasid Nerja ja Frijiliana. Imelised valged rannakülad. Nerja on tohutu suured eelajaloolised koopad, kus saab imetleda imepäraseid stalaktiite ja stalagmiitest tekkinud moodustisi. Frijiliana külas saab imetelda mauride arhitektuuri ja jalutada imelisel rannikul ning jäädvustada super panoraamvaateid.

19. Torcal de Antequera matkareis

Torcal de Antequera on looduspark kus on võimalik matkata. Park on kantud UNESCO maailmapärandisse

20. Veinimõisate külastus koos veinide degustatsiooniga

Soovitan võtta giidiga külastuse mõnda ilusasse viinamarjaistandusse ja keldrisse koos veini degusteerimise ja tapastega. Siin on palju mahe veinitootmisi ning soovitaksin sellist varianti ning võimalikult väikese grupiga või privaatselt.

21. Sadam ja sõidud merel erinevate jahtide ja laevadega

Sadama piirkond on ilus, kuhu mind ikka ja alati tõmbab. Sadamas on lihtsalt mõnus jalutada, istuda, süüa ja vahtida uhkeid jahte ning siis võib ka mõne lõbusõidu veel ette võtta. Muidugi on seal ka hulgaliselt poode, kõik samad kaubamärgid esindatud, mis on kesklinnas ja mujal ning seaol on ka Pompidou keskus.

Malaga sadam

Kuhu sööma minna?

See on selline küsimus, mida alati esitatakse ja ka minult seal mõned uued saabujad küsisid. Hispaaniaga on selline tore asi, et tegelikult astud sa tänavale ja saad süüa igal pool ja enamasti igal pool hästi. Kesklinn on väga tihedalt söögikohti täis, nagu eespool juba kirjutasin, siis vaheldumis on muuseumid, poed, tapase kohad, restoranid ja kohvikud. Iga 10 m järel on vähemalt koht kus süüa saab. Muidugi soovitaksin mina ikka traditsioonilisi Hispaania toite ja kohalikke hõrgutisi, milleks Malagas ja Andaluusias on just kala ja mereannid. Köögiviljad on samuti väga head ja värsked. Tuunikala ja liha on samuti väga head ning soovitan tomatisalatit. Tomatid on siin super!

Näited, siin siis kohelikest hõrgutistest, milleks on grillitud sardiinid ja anšoovis tomatiga ja tomatisalat tuunikalaga ja tapas anšoovisega ja mudugi tomatid on all. Minu lemmikud! Tomat on Hispaanias üks olulisemaid toite ning maitse andjaid. Seda pannakse igale poole ja need on ka head.

Kus ööbida?

Ööbimiskotadest puudus ei tule, on hotelle kesklinnas, rannas, on hosteleid, AirBnb majutus ja kohale minnes võib leida ise mõne sobiva koha, mis netis välja ei jookse.

Kui soovid lukususlikumat kohta koos jõusaaliga siis soovitan Eurostars Málaga. Korralik ja hea teeninduse ning asukohaga 4* hotell. Asukoht kesklinnas, nii sadama kui raudteejaama lähedal.

Kes soovib väiksemat ja hubasemat hotelli, mis on samuti kesklinnas, hea reitinguga, siis soovitan vaadata seda hotelli.

Üldiselt on hooajal hotellides öö hind vämalt 100 eurot ja kallimates 200 eur kandis. Kui soovite soodamat varianti, siis vaadake mõnda hostelit. Seal võib saada majutuse kesklinna piirkonnas hinnaga 30-40 eur öö.

Mida teha Malgas ja Andaluusias, soovitusi saate lugeda veel linna kodulehelt siit.

Loe Hispaania ja Valencia kohta siit

Loe Hispaania linna Alicante kohta siit.

Minu reisiseikluste kohta maailmas, mis praeguseks juba 20 kuud kestnud saad lugeda siit.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga