Tavaliselt on veebruari lõpus Londonis juba üsna soe, umbes 8- 10C plussis, nartsissid õitsevad, mehed käivad pintsakutega ja naised sageli juba paljaste säärtega. Just, just, kuigi meie mõistes ei ole +10C just kõige soojem, siis kuna neil maa ära ei külmu ja linnas liigud enamasti ühest jaamast teise, siis pole vajadustki ennast nii paksult riidesse toppida kui meil siin Eestis. Samas, kuna neil siseruumid on ka üsna jahedad, siis on nad ilmselt harjunud pidevalt sellises jahedas temperatuuris olema.
On selge, et suurlinnas ja nii ka Londonis on kõige parem ja kiireim liikumisviis ühstransport ning eriti metroo ja rongid. Londonis ja UK-s on rongiliiklus ja raudteede võrgustik hästi välja arendatud ja seal on selline liikumisviis parim. Kuigi muidugi tuleb ette ka seisakuid ja tõrkeid. Kui ma olen Londonis käinud messil London ExCel’is, siis olen oma ööbimiskohaks valinud Toweri piirkonna. See on üsna kallis piirkond, sest City of London ehk kesklinn on kohe seal samas ning see on bankade ja suurte ärihoonete piirkond. Ehk, siis äri ja turismipiirkond koos. Kui aga broneerida ööbimine 3-6 kuud ette, siis võib saada päris hea hinnaga heas hotellis toa. Loomulikult on alati reede ja laupäeva ööd kallimad. Olen valinud selle kohe, sest sealt on hea otse minna ExCeL’isse, kõigest 20 min DLR ehk kergraudteerongiga sõitu. Samuti on sealt on hea minna teatritesse, mis asuvad Covent Gardeni ja Piccadilly Circuse juures. Samuti mujale, nii lennujaamadesse kui teistesse vaatamist väärivatesse kohtadesse. Arvestada tuleb sellega, et lähedal oletegi siis kui teil on umbes 25-35 min metrooga sõitu. Bussisõitu ei soovita, see võib olla küll odavam, kuid mitte nii kiire kui metroo. Bussisõidu võib siis valida kui pole muud variant või siis on soov teha lihtsalt kahekordse bussiga tiir linnas ja vaadata aknast linna. Näiteks bussiga pidi minema loomaaeda, aga alguses ikka metrooga ja siis viimane ots bussiga võimalikult lähemale. Seekord ma muidugi loomaias ei käinud :), aga olen seal käinud küll.
Ärge lootke, et te saate minna kuhugi nii, et sõidate otse. Tavaline on see, et peategi metroos vähemalt korra ringi istuma ja siis ka veel rongiga näiteks sõitma. See ongi sealne elu.
Kuhu minna Londonis? Olen neis kohatades käinud ja soovitan kindlasti minna:
Tower of London ja Tower Bridge sinna minge sisse, st võtke ekskursioonid. Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham Palace, Trafalgar Square, seal lähedal on National Gallery, Piccadilly Circus
Covent Garden koos teatritega. Oxford Street, seal on Selfridge kaubamaja. Veel soovitan Victoria and Albert Museum ja seal läheduses, st samas piirkonas on Harrods’i kaubamaja. Hyde Park ja seal lähedal on Madame Tussaud.
London Eye’le võiks ka minna kui aega jääb, aga sinna ostke pilet enne ära muidu raiskate palju aega piletijärjekorras. Ma olen neis kõigis kohtades käinud, mõnes mitu korda ja soovitan neis käia.
Muidugi üks asi, käige ja jalutage linnas. Sõitke metrooga kuhugi kohale ja siis vaadake ära mis seal kandis huvitavat oli ning siis jälle metrooga edasi. Suures linnas tuleb samme isegi päevas 20 000 täis väga kiiresti. Nii liikudes saate ka võimalikult rohkem kohtades käia, seda enam kui olete ainult mõne päeva kohal. Käige kindlasti ka muuseumides sees, kuigi piletid on seal kallid, siis saate selle eest ka piisavalt showd, mitte nii nagu meil, et maksad pileti eest ja siis ise vaatad mida saad vaadata. Neil on programmid hästi kokku pandud ja pileti raha eest saate täiega tagasi. Siiski, ärge päevas planeeriga üle kahe koha sisekülastusi.
Enne kuhugi minekut pange oma liikumiskava paika, muidu raiskate aega niisam ja ei näegi suurt midagi. Vaadake kas metrood ja rongid sõidavad kas jaamad on lahti jne. Pühapäeviti on mõned peatused suletud. Vaadake ka netist selle koha kohta infot, kui on mingi eriline tähtpäev neil, siis võib juhtuda, et te ei pääsegi sinna kohta ligi. Näiteks, kui ma käisin esimest korda Londonis, siis ma juhtusin olema seal siis kui UK’d külastas Prantsuse toonane president Jacques Chirac. Me juhtusimegi teda siis nägema ja olema kohal kui oli igavesti uhke paraad ja kuninganna vastuvõtt. Samuti näin kuningannat, tema autot ja sain isegi fotod tehtud. Sellistel sündmustel on hea, kui juhtute kohal olema just õigel ajal õiges kohas. Samuti on neil tavaks suurelt nädalavahetustel rahvus- ja ajaloolisi sündmusi tähistada, kui neid juhtub olema ning ükskord, kui me oktoobris tahtsime Towerisse minna, siis me ei saanudki minna, sest seal ümbruses olid nii tohutud rahvamassid, et me ei viitsinud lihtsalt seda oodata. See oli mingi Toweri suurem sünnipäev. Tähtpäevi ja ajaloolisi sündmusi tähistatakse, see on ka arusaadav, neil on sajandite pikkused traditsioonid ja neist nad peavad kinni. See on just see, mis mind Inglismaal võlub, ma näen ajalugu ja näen seda täna.
Rahaliselt peaks arvestama, et päevas kulub 100£ inimese peale, kui te tahate süüa, midagi näha ja ringi liikuda. Aga kui lähete, siis tuleks maksimum võtta. Lennupiletid on tavaliselt köömes linnareisi muude kulude juures. Näiteks tatri pilet maksab umbes 40-50£, kui soovite sellist kohta kust te etendust näete ka kuulete ka. Muuseumide piletid on tavaliselt 25£ kandis. Kui olete kindel, et lähete kuhugi, siis on netist alati odavam pilet ära osta.
Süüa saab samas hinnaklassis nagu meilgi. Süüa saab igal pool ja toit on hästi kättesaadav ja üldjuhul hea. Kiirtoit on muidugi kõige odavam, aga on häid söögikohti samas hinnakassis nagu meil. Praad korralikumas kohas maksab 15-20£, st nagu meilgi. Soovitan kindlasti süüa vähemalt korra nende traditsioonilist “Fish and ships”. Selle saab 10-11£ eest, kuid siis on kõht terveks päevaks täis ka. Õlu ja vein on baarides odavamad kui meil ja seda nad ise joovad terve päev läbi minu arust. Muidugi, kui käite tavalistes baarides või söögikohtades, mitte väga eksklusiivsetes. Valik on suur ja võib ka väga kallilt süüa ja juua. Kui pikemalt olla, siis mina olen ostnud söögi poest ja soovitan seda teha.
Hommikusööki pole mõtet võtta hotelli ööbimisega koos. Hommikuks väike jogurt vmt ja kohvi ning teed on tavaliselt ka hotellitoas võimalik endale ise teha. Üldjuhul on veekeetjad + kohv, tee, suhkur jne kõik igas toas tasuta olemas. Neis hotellides, kus mina olen ööbinud, on igal pool see võimalus olnud, isegi Hiltonis. Muidu võib juhtuda, et just kallimates hotellides seda võimalust pole, sest eeldatake, et rikkad jõuavad endale kohvi osta ;). Valmistoit, puuviljad, puhastatud köögiviljad on poest ostes ka väga head. Päeval on toidupoodides sooja toidu letid, kust saab osta ka sooja sööki kaasa. Kusjuures söögiga saate tasuta kaasa noad, kahvlid, salvrätid jne, neid ei ole vaja eraldi osta nii nagu meil. Elu on seal paljudes asjades inimsõbralikum ja lihtsam kui meil, sest on arvestatud, et aega liikumiseks ühest punktist teise kulub palju, seetõttu on Londonis normaalne kui süüakse poest ostetud sööki rongis, metroos, kõndides jne. Normaalne on ka see, et süüakse kohvikutes oma toitu, võileibu mis on kaasa võetud lastele jne. Samuti pargis söömine ja piknik on popp. Seega ei maksa häbeneda, kui kõht on tühi, ostate söögi ja sööte seal kus tahate, kasvõi kõndides.
Veel on Londonist võimalik osta kordades odavamalt endale riideid, kotte, jalanõusid, jen kui meil. Muidugi ka kordades kallimalt kui osta kallistest firmapoodidest.
Ööbimiseks on hinnaklassilt soodsam ja hea asukoht on Kensington. Sealt on ka hea ühendus kesklinna. Üldiselt on odavamates hotellides toad väikesed. Vaadake kindlasti toa suurust. See võib olla vabalt ka 6-8m2 suurune. Kui olete kahekesi jääb kitsaks. Ööbimiskoha valikul on oluline asukoht ja see kui lähedal või kaugel on need kohad kuhu te tahate minna.
Lastega soovitan käia Science Museumis, see on väga hea koht, aga aega kulub pool päeva vähealt ära. Mina olen seal vähemalt 3 korda oma pojaga käinud. vanuses 10-16 lastele on see superkoht ja palju parem kui USA-s Oralndos. Varem oli see muuseum tasuta, aga soovitav oli annetada, mida tegelikult tuleks teha, aga kui mitu last, siis saate annetuse teha vastavalt oma võimalustele. Kuidas praegu on, ei tea, vaadke järgi enne kui läehet. Teadusmuuseum asub Kensingtonis ja seal samas ümber on erinevaid muuseume, kelle huvi, siis on mõtekas korraga juba mitu kohta ette võtta. Kui teil on terve päev aega, siis minge Windsori loss ja Windsoris on suur Legoland See on väga äge koht ja sobib ka suurematele lastele, sest atraktsioone on igas vanuses. Enne minekut vaadake kas see on avatud, talvel on kinni. See on küll linnast väljas, aga rongi ja siis bussiga on väga hea minna.
Mis Inglismaale veel iseloomulik on?
Muidugi valamud kus on 2 eraldi kraani. Nüüd on küll juba mitu aastat olnud uuemates hotellides ka segistitega

kraane, aga kus on vanad, siis ega neid ikka välja ei vahetata niisama. Huvitav on aga see, et mõnes kohas on 2 kraani, aga pole punni. Eks siis tuleb vett lasta mõlemast kraanist korraga ja katsuda niimoodi käed ära pesta, et ei kõrvetaks käsi.








Tualettide kultuur. Need on seal ilusad, suured, korralikud, puhtad. Kindlasti on erandeid, kuid enamasti on ikka nii, et kabiini mahub ka 170cm pikkune inimene potile istuma, sisse mahub ka kott ja on nagid kuhu panna kotid ja mantilid ning kabiinis saab ringi keerata. Meil kahjuks seda ei ole. Stiilinäited ühest pubi toaletist:








- Inimesed on sotsiaalsed ja tahavd suhelda, hakkavad suhtlema ja juttu tegema võõrastega rongis jm. Kui kuulevad, et räägite mingis muus keeles või ka vahel niisama. Minuga nii ikka juhtub, et tuleb vestlusse laskuda :).
- Teenindajad on abivalmis ja kui teil on vaja osta piletid kuhugi, siis nad leiavad teile alati odavaima variandi ja soovitavad parimat. Ei maksa karta, et nad tahavad tõmmata. Poodides samuti soovitavad mis parim on ja teevad sulle kliendikaardi soodustust kui sellega on mingi pakkumine ja kui sul kliendikaarti pole. Siis tõmbavad poe kaardi läbi ja saad ikka soodustust.
- Igal pool on hästi palju silte ja hoiatus. Turvalisus eelkõige. “Vaata paremale”, “vaata vasakule”, “kuum vesi”, “trepp”, “aste” jne, jne. Kui küsid teed või infot, siis nad juhatavad abivalmilt, kui nad teavad muidugi seda kohta.
- Pubides käiakse koos koertega ja maakohas on hobused ka veel pubi ukse taga ootamas.
- Jalgpalli platsid, golfiväljakud ja ratsutamise kohad, hobused ja lambad on tee ääres igal pool kui sõidate lennujaamast Londonisse, siis näete. Parkides on oravad ja jänesed.
- Sportautod.
Siin siis viimane III video minu selle korra Londoni reisist. Videos ongi päris palju metroo ja rongi sõitu, sest see on sealne elu ja suurlinnas kulubki sõiduks, liiklemiseks palju aega ja sellega tuleb arvestada. Minu eesmärk on kajastada olukordi võimalikult tõetruult, selle ei ole ma vidosid ka nö “tuuninud “:).