Lissabon Portugali pealinn

Lissabon minu pilgu läbi – 9 kohta mida külastada Lissabonis

Lissabon on tuntud oma koloniaalajaloo, keraamiliste plaatidega ja joonistustega ehitud arhitektuuri ja fado muusika traditsioonide poolest. Mille poolest Lissabon eriti silma torkab, on värviliste kahhelplaatidega kaetud majad, kenad künkanõlvad mitmete vaateplatvormidega, kus on head vaated linnale ja merele. Toidu poolest on Lissabonis domineerivad maitsvad mereannid, kaladest sardiinid ja tursk. Magusa poole pealt koogid ja saiad, kuid tüüpiline magus on Pastel de Nata. Need on erinevate maitsetega täidisega magusad, jahust, suhkrust, munakollasest ja piimast valmistatud korvikesed, üldjuhul sidruni ja kaneeli maitsega. Jookidest muidugi hea kohalik Portugali vein. Ajaloolisi kohti ja kultuuri on siin samuti piisavalt imetlemiseks.

Lissabon, Portugali pealinn asub Pürenee poolsaare lääneosas Atlandi ookeanis ja Tejo jõe kaldail.

Selle läänepoolseimad osad, Portugali Riviera, moodustavad Mandri-Euroopa läänepoolseima punkti, mille lõpus on Cabo da Roca. Siinses suurlinna piirkonnas elab ligi 3 milj inimest. Linn on ka üks suurimaid Euroopa kaubanduskeskusi ning oluline meretranspordi keskus oma asukoha tõttu.

Linn minu pilgu läbi – mida soovitan teha teha ja ette võtta?

Soovitan planeerida linnas viibimiseks vähemalt 3 päeva. Siis saate külastada linnas enamus põnevaid koht ja teha ühe päevase tuuri ka linna ümbruse küladesse.

1. Fado muusika muuseum

Fado on Lissaboni maapiirkondade rustikaalsete linnaosade rahvamuusika. Alates 1800. a. keskpaigast on see olnud Lissaboni bluus. Laulud on nukra alatooniga, leinavalt kaunid ja kummitavad ballaadid kadunud meremeestest, murtud südametest ja kibemagusast romantikast. Fado tähendab “saatust” — Fado muusika ja laulud kirjeldavad kuidas saatus suhtub Portugali seiklejatesse…ja perekondadesse, kelle nad maha jätavad.

Lissabonis on Fado muusika muuseum mida tasub kindlasti külastada. Seal toimuvad gitarriõppe töötoad ja mitmed interaktiivsed sündmused. Väga põnev koht kuhu tasub kindlasti minna. Vaata täpsemalt kus asub ja miks toimub muuseumi kodulehelt siit.

Päevatuur Lissabonis: jalgsi, tramm või Tuk-Tuk

Linna ja arhitektuuri imetlemiseks soovitan võtta ühe päeva. Mulle endale meeldib jalutada ja nii mina ka tegin, kuid võimalik on võtta Tuk-Tuk või leida koht kus saab minna trammiga linnatuurile.

Siiski on minu arust kõige parem on kesklinna avastada jalutades. Poole päevase jalutuskäiguga saate kõik olulised kohad läbitud ja kohustuslikud fotod tehtud. Jalutades on võimalik sul rohkem avastada ning piiluda kõrvaltänavatesse ning teha väike kohvipuas. Vanalinnas on palju kohvikuid kus saate lõuna ajal teha puhkepausi ning nautida häid kohalikke roogi ja puhata jalgu ning siis jälle edasi liikuda.

Jalutuskäik linnas

Vanalinnas on mälestusmärke ja kujusid ning platse ja väljakuid palju, mida on kõige parem külastada jalutades. Sõltub kus asute ja kus on hotell, kuid hakkake otsast jalutama ja kõik mis vajalik ja huvitav jääb teile teele ette.

3. Kindlasti soovitan minna Alfama linnaossa jalutama

Sealt on ilus vaade linnale ja Fado muuseum on kohe sealsamas, seega võite võtta ette jalutuskäigu Alfama-sse ning külastada Fado muuseumi.

4. St. George’s Castle – St Georgi kindlus

Vaateplatvorme on Lissabonis päris mitmeid, kuid parimaid vaateid avaneb St. George’s Castle – St Georgi kindluse künka otsast ja loomulikult kindlusest. Sellel kindlusel on oluline ajalooline roll Lissabonis, sest see olnud sajandeid kindluste ja kindlustuste asukohaks.

Esimesed kindlustused sellel mäetipul pärinevad 1. sajandist eKr, on arheoloogiliste väljakaevamiste käigus tuvastatud inimeste elupaigad Tejo orus juba 8. sajandil eKr. Esimene kindlustus püstitati arvatavasti aastal 48 eKr, kui Lissabon klassifitseeriti Rooma omavalitsuseks. Seda mäge kasutasid esmalt keldi hõimud, seejärel foiniiklased, millele järgnesid kreeklased ja hiljem kartaagolased kaitse eelpostina, mille hiljem võõrandasid järjestikku roomlased, suebid, visigootid ja maurid.

5. Lissabon – Barrio Alto

See on kesklinnas asuv linnaosa, kus mäenõlvakul asuvad elamud, kus on kohvikute rivid. Tasub samuti läbi jalutada.

6. Rossio väljak

Kesklinnas jalutades jääb teile teele kindlasti ette Sao Roque kirik, Rossio väljak ja seal asuv huvitav Rossio ajalooline raudteejaam. Samas Rossio platsil asub ka üks huvitav kirik – Church of St. Dominic ehk Püha Dominicuse kirik (portugali keeles Igreja de São Domingos). Kirik pühitseti aastal 1241 ja oli omal ajal suurim katoliku kirik Lissabonis. Kirik on klassifitseeritud rahvusmonumendiks. Tasub tõesti vaatamist.

Rossio sai linnas oluliseks kohaks 13. ja 14. sajandil, mil linna elanikkond laienes madalamale Lissaboni lossimäge ümbritsevale alale. Nimi “rossio” on ligikaudu samaväärne ingliskeelse sõnaga “commons” ja viitab üldkasutatavale maastikule. Nii nagu Tallinnaski on Lissabonis Rossio ala nö all-linn.1450. aasta paiku ehitati väljaku põhjaküljele Estause palee, mis oli ette nähtud linna külastavate välismaa kõrgete ja aadlike majutamiseks.

7. Santa Justa Lift

Mere poole liikudes jääb teele Santa Justa Lift. Alalooliselt oli selle lifti eesmärk ühendada Baixa madalamaid tänavaid kõrgema Largo do Carmoga (Carmo väljakuga).

Alates lifti ehitamisest on sellest saanud Lissaboni turismiatraktsioon, kuna mitmetest liftidest, mis linnas olid on Santa Justa ainus allesjäänud vertikaalne (tavapärane). Teised, sealhulgas Elevador da Glória ja Elevador da Bica, on tegelikult köisraudteed ja teine samal ajal ehitatud lift, São Julião lift, on vahepeal lammutatud.

Lifti ajaloost

Lissaboni mäed on alati tekitanud probleeme liikumiseks peamise Baixa madalamate tänavate ja kõrgema Largo do Carmo (Carmo väljaku) vahel. Nende kahe vahelise liikumise hõlbustamiseks esitas tsiviil- ja sõjaväeinsener Roberto Arménio 1874. aastal linnavolikogule projekti.1876. aastal pakuti välja sarnast projekti, mis hõlmas raudteeliine, mida loomad tõmbaksid kaldtasandil üles. Jätkati projekteerimist ning uurimist ning arutelu, pakuti erinevaid varainte, kuni lõpuks asuti ehitama. Lift sai valmis 1899, kuid käiku lasti pidulikult 1901.a.

Santa Justa liftiga üles sõitmiseks on vaja osta pilet, ning peab arvestma, et turismihoojal on järjekorrad.

Kui liigute mere suunas edasi siis mööda populaarset kohvikute tänavat R. Augusta, siis juba kaugelt näete Arco da Rua Augusta (Rua Augusta kaar). Sealt edasi saate Praça do Comércio – ajalooline kaubandusväljakule ja mere äärde.

Seal on kenad ajaloolised ausambad ja tänava lõppedas kena sammastega kaarealune ning Kuningas Jose I kuju.

8. Lisbon Columns Pier – sammastega kai

See on ikooniline koht kuhu lõpuks kõik jõuavad kes mere suunas liiguvad. See on Insta fotode tegemise koht, seega, ära unusta seda kohta külastada, et ka endale ikooniline foto teha.

Lissabon Portugal Lisbon

9. Pink Street – roosa tänav

See on üks tänavalõik kus on baarid, restoranid ja tee on roosa ning roosad vihmavarjud ja muud dekoratsioonid ilmestavad seda tänavat. See on kõva pidu tänav, pidu kestab seal vist 24/7

Lissabon Pink street Lisbon

Päevatuur giidiga Lissaboni lähedal asuvatesse Sintra ja Cascais küladesse

Kui soovite giidiga tuuri, siis on võimalik valida kolme erineva variandi vahel. Üldiselt on need nö tasuta, st osalejad annetavad ja soovituslik annetuse summa on 10-20€. Trammid on väikesed ja kui mina Lissabonis olin, olid trammid kõik väga täis. Ilm oli siis palav ning trammisõidu jätsin ära. Tegin jalutustuuri vabas õhus. Päevatuurid on soovitav ette ära osta, siis saate kindlasti ka paremad hinnad. Soovitan vaadata tuure Viator või Tripadvisor kaudu.

Suveniirid mida osta

Käsitööd, keraamikat, ehteid, kangaid on erinevas valikus, kuid korgipuu ja korgipuust valmistatud kotid ja muud tooted on Lissabonile ja Portugalile tüüpilised. Lisaks on armsaid ja ilusate mustritega keraamilisi plaate millistega on ka nende endi elumajad kaunistatud.

Kus Lissabonis ööbida?

Variante on muidugi palju. Mina soovitan alati valida kesklinna hotelli, siis on kõige lihtsam külastada kõiki vaatamisväärsusi. Sellega tuleb muidugi arvestada, et alates maikuust on kesklinna hotellidel hinnad suhtelislt kõrged, kuid alati tasub ostida sooduspakkumise.

Paar varianti mida soovitan on toodud allpool: Hotel Lisboa Lissabonis

The The Leaf Boutique Hotel Lisbon on teine keskmise hinnaklaasiga, puhas hotell kesklinna piirkonnas mida võiks soovitada

Kohti mida külastada on muidugi palju rohkem, eks kohale jõudes peab mingi avastamisrõõm ka endale jääma. 🙂

Järgmine postitus tuleb pealinnast tunni aja sõidu kaugusel olevast Cascai külast, kus muideks pidi olema ka Ronaldo maja ja suvekodu koht ja seejärjel tuleb järgmine postitus Porto kohta, mis on tuntud portveini linnana.

Loe blogist veel Hispaania ja Alicante kohta siit.

Itaalia Grada järve kohta saad lugeda siit.

Reisiblogi. Reisiinfo. Reisikirjad

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: