Kuhu minna Balil reisiblogi, eestlased maailmas

Kuhu minna Balil? 11 soovitust kuhu minna ja mida teha Balil.

Kuhu minna Balil? Bali saar on väike, kuid see on nii mitmekülgne ja pakub võimalusi oma puhkuse ja aja veetmiseks igale maitsele. Kes tahab, võib vedeleda lihtsalt rannas või mõnes suures ja uhkes hotellis basseini ääres. Külastada Spa-sid ja lasta endale teha mõnusaid keha ja hooldusi, massaže, kehakoorimisi jne. Kes tahab saab maitsta kohalike roogi, pidutseda erinevates lokaalides ja baarides.

Bali on ka hea koht shoppamiseks, siin on väga palju naturaalseid tooteid, riideid, kotte, puidust nõusid, batikast tooteid jne.

Kes tahab võib teha matku imelisse loodusessse: mägedesse, koskede juurde, reisida erinevatele saartele, minna džunglisse. Kes tahab võib nautida Bali kulutuuri, külastada templeid ja tutvuda kohalike traditsioonidega, vaadata kohalikku tantsu.

Kes tahab võib tegeleda jooga ja meditatsiooniga. Kes tahab võib külastada meediume ja ravitsejaid. Kes tahab või nautida bambusmajas külaromantikat, ümberringi konnad krooksumas ja haned kaagutamas. Saab tegeleda veespordiga: võtta surfi tunde ja surfata, kayaking’uga tegeleda, snorgeldada jne, jne. Tõepoolest nii see on variante on palju.

Nüüd siis täpsemalt kuhu minna Balil.

Kuna Balil majandusest annab tänapäeval on 80% turismindus, siis on siin hotelle, restorane ja kohalikke tuuride pakkujaid palju. Kõik on organiseeritud ja hästi kätte saadav. Kindlasti on Bali ja kohalik turismindus viimaste aastatega palju edasi arenenud, isegi kõige metsikumad džunglid on asustatud 5* hotellidega. Ma arvan, et need, kes on siin käinud 5-6. aastat tagasi oleksid kindlasti üllatunud sellest, kui palju on olukord muutunud. Väga palju on muutunud Ubud küla. Samas on siin osatud säilitada arhailisust ja algupära ning see ilmselt annabki sellele saarele oma aura. Minu jaoks on Bali natuke sarnane Tšiiliga.

Hakkan otsast peale ja minupoolsed soovitused kuhu minna Balil tulevad allpool.

Need soovitused ei ole toodud mingi topina ega tähtsuse järjekorras. Nagu eelpool mainisin on igal inimesel omad eelistused, mis teda kõige rohkem siin võib võluda. Lugege ja mõelge, mis teid tõmbaks ja tehke oma valik. Balile minna soovitan ma igal juhul ja parim, kui saate seal olla 3 – 4 nädalat. Siis jõuate kõike teha mis vaja.

1. Loodus, kosed, mäed, džungel, riisipõllud, kohviistandused.

Bali inimesed oskavad oma elu ja olu turistidele müüa. Võimalik on minna hommikul mägedesse matkama ja vaadata seal päikesetõusu või nautida vastupidi looduses kaunist päikeseloojangut. Matkata lihtsalt mägedes. Matkamist nov keskelt kuni jaanuari lõpuni väga ei saa teha, sest siis sajab. Koski on Balil palju ning võimalik on valida koskede tuur ning külastada päeva jooksul saare populaarseimaid koski. Mina soovitan valida või külastada Aling Aling koske. Seal ma käisin ise ning seal on võimalik julgematel teha vettehüppeid ja minna kose alla olevatesse kirka veega basseinidesse ujuma.

2. Riisipõldude külastamine on Balil väga populaarne ning seda ma soovitan kindlasti teha.

Väga ilus on näiteks Ubudi läheduses asuv Tegallalang Rice Terrace. Lisan siin allpool mõned fotod sellest, need ütlevad juba kõik. Seal võib jalutades veeta vabalt terve päeva. Minul juhtus olema vihmane päev, kui ma seal käisin ning seetõttu ma seal ringi kõndida väga palju ei saanud. Mäest alla oleks veel saanud, aga üles tagasi saamisega oleks läinuda raskeks, sest mul olid plätud jalas ning jalutusrajad on vihmaga seal väga libedad.

Bali inimesed oskavad oma kohti müüa. Kõik need pesad ja kiigud pildistamiseks on raha eest. Kuid see ei ole suur raha. kõigest 10 000 IRD, st alla 1 eur.

Vaadake fotosid, need ütlevad enda eest juba ise kõik, see on Tegallalang Rice Terrace.

3. Soovitan kindlasti külastada kohviistandust.

Bali kohvikasvatuse ja mis on Kopi Luwak saate lugeda minu teisest postitusest siit. Proovige ja valget pali kohvi, see on röstimata Luwak kohvi.

4. Põhja Bali Lovina küla.

Looduse ja loomade huvilistele on siin palju võimalusi. Üks neist on näiteks saare põhjaosa Lovina küla kus saab minna merele delfiine vaatama ja snorgeldama. Delfiine kalda äärest ei näe, selleks tuleb paadimehega koos merele minna. Võimalik on koos delfiinidega ujuda ja snorgeldada.

5. Saare lõuna osas asuvad väikesed saared.

Bali lõuna osas on ilusad kuldsete liivadega väikesed rannad ja saartel kaunid lahesopid. Saare lõuna osas on väike saar Serangan, mis on klipkonnad ja korallide farmid ning kena lahesopp nimega Blue Lagoon (sinine laguun).

Ahvi võid kohata Balil peamiselt kahes kohas. Üks neist on Ubud küla. Ubudis on ahvide mets ja ka külas endas hulguvad pärdikud ringi ning tulevad näppama hommiku- ja õhtusööki ning hotellis rõdule jäetud asju. Kui sa liigud Bali saarel ringi, siis ahve näed ka saare keskel mäe otsas. Seal nad tulevad samuti tee äärde toitu otsima, kuna seal on tee ääres toidumüügi putkad.

Kuhu minna Balil? Kindlasti templid ja pühakohad mida Balil külastada.

Tuntumad ja huvitavamad on neist kaks allpooltoodut.

7. Pura Tirta Tempel Balil.

Templeid ja püha kohti on siin palju. Üks populaarsemaid on Pura Tirta Tempel, kus on Holy Spring water (ehk pühad allikad veega). Seal saab teha läbi puhastusrituaali. Templeid on siin palju ja saate vaadata eelnevalt natuke uurid ja lugeda, mis teid huvitaks.

8. Ulun Danu Beratan Temple.

Teine tempel, kus mina käisin on Ulun Danu Beratan Tempel, mis asub üsna saare keskel suure järve ääres. See on päris suurel alal, arvestage, et saate palju jalutada ning fotosid teha.

Veel on Bali hindusimis väga oluline osa. Veele ongi eraldi ehitatud templid, ehk siis veele pühandatud templid.

Fotod Ulun Danu Beratan Tempel.

9. Rannad saare lõunaosas.

Ilusad ja liivased rannad on Bali lõuna osas. Tuntumad rannad on Kuta, Legian, Sanur, Seminyak, Nusa Dua ja kaunite valgete liivadega rand Nusa Penida, mis asub Penida saarel. Saatrele saate teha päevase reisi paadiga või siis olla seal ka kauem. Mul oli plaan alguses olla nädal Nusa Penidal, kuid ma muutsin oma plaane ja jätsin mõned kohad ka järgmiseks käiguks külastada.

Randades käib tihe elu. Siin on baarid ja restoranid kohe ranna ääres, nii, et saate rannas istuda süüa, juua ja chillida. Söök tuuakse kohe sulle igale poole. Ujuda saab muidugi ka, aga mitte igas rannas. Lovina rannas on palju koralle ja meresiile ning seal ei saa igal pool kaldal vette minna.

Kuta, Legina, Seminyak on natuke rohkem rahvastatud ja rohkem pidutsemise kohad. Lovina on päris vaikne ja rahulik ning Sanur on ka suhteliselt rahulik. Vähemalt praegu nov lõpus-dets alguses.

Kuid ilmad on siin Sanuris ilusad. Nädal ei ole vihma rannapiirkonnas üldse sadanud, kuigi äikese pilved tulevad lõunaks, pole siia sadu jõudnud. Esimesel nädalal, kui ma Sanuri jõudsin olid natuke sajusemad ilmad. Need sajusemad ilmad on sellised, et hommikust õhtuni pole ükski päev sadanud. Siis oli hommikul ilus ja kella 11 või 13 ajal hakkas sadama, sadas paar tundi. Nii sajuseid ilmu nagu Eestis näiteks on, siin reeglina ei ole. Rannapiirkondades. Sajab rohkem saare keskel mägedes. Seal kasvatatakse ka riisi jm põllusaadusi, mis vajavad rohkem vett ja niiskust.

Nusa Dua.

Nusa Dua on üks vanimaid turismi piirkondi Balil. Asub see piirkond või rand Bali saare lõunaosas, poolsaarel. See on luksusliku ja kalli puhkuse piirkond ja valged liivarannad. Enamast on seal suuremad ja kallimad hotellid. Siin on ka glofiväljak ning siin toimus novembri II pooles suurte riigipeade G20 kohtumine. Sellel ajal oli saar suletud. Nimi Nusa Dua tähendab sõna-sõnalt tõlgituna “kaks saart”, mis viitab kahele väikesele kõrgendatud neemele või saarele, mis asuvad poolsaare ranniku lähedal. Ühel saarel asub hindude pühamu (Pura) nimega Nusa Dharma.

Nusa Penida.

Bali lõunaosas väikesel poolsaarel on palju väikseid randu, kus on valge liiv ja siin on helesinine vesi. Vesi on sinine mineraalide sisalduse tõttu.

Kuhu minna Balil veel?

10. Omaette rand ja piirkond on Canggu.

Sinna on soovitav minna kas kohe alguses või siis jätta täitsa lõppu ja olla seal 2-3 päeva. Võib ka rohkem muidugi olla, sõltub ajagraafikust. 2 – 3 päevaga tekkib tavaliselt kohast ülevaade ja saad teada selle filingu, mida see koht annab. Canggu on viimase aja trendikoht kuhu just nooremad kokku tulevad. Canggu küla võiks iseloomustada nimedaga relax, chill, peod, baarid ja surf. Canggu’sse oli ka plaan minna, aga jääb järgmiseks korraks.

11. Ubud küla ja ahvide mets.

Ubud on koht kuhu kindlasti soovitan Balil minna, see on Bali kultuuri süda. Ubudis on oma aura ja seal ma viibisin isegi 24 päeva. See on huvitav, et mul oli plaan olla seal 4 ööd, nii ma broneerisin alguses hotelli, kuid lõpuks olin seal pea kuu aega. Ubudit iseloomustab kultuur, käsitöö, loodus, jooga. Ubudis on kaks peatänavat, need on ühesuunalised, mis on ääristatud käsitööpoodide ja trendikate kohvikute ning hotellidega.

Kuhu minna Balil? Muidugi Monkey Forest – ahvide mets.

Ubudis on ahvide mets ning seal olles ei saa te ahvidest üle ega ümber. On kindel, et kohtate neid seal olles kindlasti. Kui võtate hotelli nende pärdikute metsa lähedale, siis tulevad nad hommiku- ja õhtusöögi ajal toitu varastama. Ma ise olingi just nende pärast 3 ööd päris ahvide metsa lähedal, sest tahtsin näha kuidas nad tulevad hotellidesse. Tegelikult on see päris karm. Hotelli töötajad peletasid neid ragulkadega ja tegid heli “šššhhhh”, nagu uss sisiseks. Kuid ka meie hotellis oli üks vanem mees saanud pärdikute käest päris kõvasti kriimustada. Seetõttu on Ubudis ka arstipunkte päris mitu kuhu tuleb siis kohale minna ja lasta haavad kinni siduda, kui oled pärdiku käest saanud sugeda.

Fotod Monkey Forest – Ahvide mets Ubud küla.

Vaadake, mis näoga üks pärdik oma sööki valvab :). Ahvide metsas saab teha ka koos pärdikutega pilte :).

Ubud’is soovitan kindlasti külastada Yoga Barni. Seda külastasin ka mina ning käsin päris mitmetel kursustel. Lisaks joogale on seal väga palju erinevaid kursusi ja eriüritusi. Näiteks saab ka salsat tantsida. Seal on võimalik õppida Reikit, jooga õpetajaks jne.

Pakutakse ka majutust nii, et saad teha joogat seal kus ööbid. Ubud piirkonnas on palju selliseid kohti.

Kampung Ubud Hotel & Spa.

Kuna Bali saar on piisavalt väike, siis saab ükskõik kust saare osast võtta endale päeva reisi soovitud koha külastamiseks. Üldiselt pakuvad kohalikud päevareise, kus on umbes 5-6 koha külastus, kuid minu arvamus on see, et see on liiast.

Plaan on kirjutada veel täpsemalt Ubud külast ja elust Balil 🙂

Loe minu reisiseiklustest 15 kuud mööda maailma värskest reisikirjast siit:

Registreeri ennast blogi lugejaks, siis saad kohe uued postitused e-kirjaga.

About the author

%d bloggers like this: