Kreeta Chania reisiblogi

Kreeta – 6 põhjust miks minna Kreetale Chaniasse

Kreeta on Kreeka suurim saar. Kreeta asub Egeuse mere lõunaosas 100 km Peloponnesosest ja 170 km Põhja-Aafrikast. Saare pikkus idast läände on umbes 260 km, väikseim laius 12km ja suurim 57 km. Saar on mägine ja asub seismiliselt aktiivses piirkonna. Saare kõrgeim mäetipp on Olümpose mägi, mille kõrgus on 2 456 m merepinnast.

Chania oli üks minu esimesi puhkusekohti ja ma käisin seal esimest korda aastal 2003 ning samuti maikuus. Teisel korral käisin aastal 2015. Mõlemal korral olin just samas kohas, sest mulle see piirkond meeldis erakordselt.

Tegelikult olin mõlemal korral linnast natukene väljas umbes 20 km lennujaamast ühes väikeses mõnusas kalurikülas. Esimesel korral ei teadnudki täpselt, mis eest ootab, aga see oli väga, väga mõnus ja ilus koht.

Eks sellepärast ma samasse kohta tagasi läksingi. Eesti reisifirmad ei tee lende ega reise Chaniasse, mis on Lääneosas. Esimesel korral läksin sinna läbi Soome ja teisel korral läbi Londoni. Pannes ise kokku reisi.

Mai alguses ei ole saarel veel turismihooaeg alanud ja seetõttu on seal mõnusam olla kui hooajal. Hooaeg algab mai II nädalast.

6 põhjust miks minna Kreetale – Chaniasse.

1. Kreeta kultuur

Esimesel korral külastasin kõiki ajaloolisi kohti. Alates Heraklionist, Rethymnon’is ja kuulasast Konssose lossi varememtest. Konssose loss on Minose kultuuripärand, linn mis eksisteeris umbes aastatel 3650–1400 eKr. Koht kajastab hästi Kreeka kõrgkultuuri, mis oli juba toonastel aegadel. Loss avastati alles 1970-ndatel, mil ta tehti turistidele külastatavaks ja vaadatavaks. Kahjuks ma teisel korral Kossoses ei käinud ja seetõttu on mul ainult paberil tehtud fotod sellest kohast, mida ei hakka siin üles panema. Kuna Kossos asub saare teises ostas, siis on Chaniast sinna sõit umbes päevane reis, kuid ma soovitan selle kindlasti ette võtta. Esiteks näed selle reisiga kogu saart ja teiseks on Konssose külastamine midagi sellist, mida peab tegema, kui oled Kreetale läinud.

Ja muidugi on armsad, ilusad külakesed omaette vaatamisväärsus.

2. Kreeklaste külalislahkus

Teiseks põhjuseks tooks Kreetalaste erilist külalislahkust ja sõbralikkust. Kui lähed teisel päeval samasse restorani sööma, siis tehakse joogid sulle juba tasuta välja. Vähemalt meile tehti. Samuti toodi lisaks praele alati meile tasuta kas magustoit, pits rakit, või puuvilju. Restoranides on teenindajad enaasti mehed, sageli ka vanemad mehed, kuid neist õhkub tohutut väärikust, mida meil siin ei kohta.

3. Hea söök ja jook

Me lihtsalt pidime iga päev kuhugi sööma minema, kuigi sellist plaani alguses ei olnud. Hõrgud söögilõhnad hõljusid külakohal ja olid nii kutsuvad, et ei saanud minemata jätta. Lisaks olid muidugi portsud ikka tõsised ja mehised.

4. Romantika

Kreeta saar on suurepärane koht romantikaks ja romantiliseks reisiks. Ma pakun, et isegi parem kui Veneetsia. Restoranides on teenindajad enamasti mehed, kes kohe tõid lauale lilled, küünlad jne. Lisaks võid nii süüa nii hommiku- kui õhtusööki romantlise merevaatega kohas või hoopis kõrgel mäe otsas, kust avaneb imeline vaade alla külale ja merele. Lisaks oskavad kohalikud oskavad romantikat luua ja hinnata.

5. Kreeta kliima

Muidugi on kliima ja soe ilm üks põjus miks minna Kreetale. Aprilli lõpus Mai alguses on seal juba meie juuni lõpp. Parim aeg Kreetal puhkamiseks on mai – septembri lõpp. Oktoobis kannatab küll ka minna, siis on keskmine temperatuur 23C, kuid võib juhtuda, et on tuulised ja saiused ilmad.

7. Puhas ja karge meri, ilusad rannad

Merevesi seal peaagu kogu aeg üsna jahe, see ongi just mõnus. Rannas on soe, aga vesi mõnusalt jahe nii umbes 22C ringis. Maikuus oli vesi vist 18C. Meri on küll karge, aga kannatab vette minna, muidugi maikuus olin mina õks väheseid kes siiski ujumas käis. Kuna Kreeta on saar, siis läheb rannas meri kiiresti sügavaks. Lähed supsti vette ja saad kiiresti karastava supluse. Sageli on seal rannas tuul ja päris suured laided. Samas lõpeb tuul ära enamvähem rannaribal ja enam kaugemal ei puhugi.

Kuna mina olin samas väikses külas teist korda, küll üle kümne aastase vahega, siis oli päris huvitav vaadata kui palju on külake vahepeal muutunud ja kasvanud. Kas on alles samad hotellid ja söögikohad. Jaa, muutunud oli küla küll. Oli nüüd juba mitu kilomeetrit kaugemale kasvanud. Põhimõtteliselt on sellel külal väga hea ühendus Chania linnaga, mis asub 20 km kaugusel. Põhimõtteliselt nagu Tartu Elva vahe ja sinna sõitis siis iga tunni tagant liinibuss, mille pilet maksis umbes 1€. Kui ma õigesti mäeltan, siis taksosõit oli vist 15-20€ kandis lennujaamast hotelli.

Kreeta kohalik elu

Mere äärsest turismipromenaadist kus hotellid, poed ja kohvikud paar tänavavahet mäkke ülespool on juba kohalikud elanikud ja külaelu. Nagu ikka kassid, koerad ja kanad kes elavad oliivipuude all ja otsas. Mäkke üles minnes on palju nö kodukohvikuid-restorane, kus kas maja I korrusel on kohvik või restoran ja üleval elab pere. Või siis vastupidi. Kõik sõltub sellest milline korrus oleks turistile parem atraktsioon ja mugavam. Näiteks I korrusel asub pere köök ja ümmargune söögilaud, mille all pikutab suur koer ja mille taga pereisa arvutitaga teeb tööd (ikka restoraini tööd siis). Või siis näiteks on kohe I korrusel restorani kõrvalruumis pere pühapaik ja altar.

Maja taga kasvavad apelsinid ja sidrunid mis on tõeliselt magusad ja tasub panna kohvisse ning tuua sealt neid koju sõpradele. Nii ma teginigi esimesel korral ja siis said mus sõbrad teada, mis maitsega on apelsinid päriselt 🙂

Loe veel ka Tšiili kohta siit.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: