Itaalia Napoli reisikiri – neli päeva Napolis, linn minu pilgu läbi

Itaalia Napoli, olen praeguseks kohal olnud neli täispikka päeva. Nüüd ma hakkan seda linna ja selle õhustikku tunnetama ja seda linna mõistma. Väikeste kohtadega tekib see tunnetus kiiremini. Kuna ma ka ööbin Napoli vanalinnas väga ajaloolises retro stiilis majutuskohas, siis vaatab ajalugu mulle vastu iga nurga pealt. Napoli ajalooline kesklinn on täis võimsaid kirikuid ja katedraale üks uhkem kui teine. See maja kus ma ööbin on neljateistkümnendast sajandist pärit Donnaregina Vecchia kiriku kõrval. Seal on praegu avatud ühe tuntuima Napoli maalikunstniku Aniello Falcone (1607-1656) tööde näitus.

Läheduses, st ümber nurga on kohe mitu kirikut ning hommikuti äratavad mind võimsad kirikukellad, mis hakkavad esimest korda lööma 6:50. Seega pole äratuskella vaja.

San Paolo Maggiore on Napolis asuv Rooma katoliku kirik ja Gaetano Thiene matmispaik ja monument tähistavad Napoli ajalooslise vanalinna keskpunkti (centro storico-itaalia).

Tegelikult ei plaani ma selles postituses kirjutada pikalt ja põhjalikult kunstist ja ajaloost vaid elust ja minu muljetest siin Napolis jaanuaris 2022. Kunsti ja ajaloo kohta saab igaüks info kätte internetist. Ajalugu on ja jääb samaks. Minu nende, siin veedetud päevade muljed on aga ainulaadsed ja kordumatud. Ma pean need kohe kirja panem, sest uusi muljeid, mõtteid ja emotsioone tuleb tänapäeval nii kiiresti peale, et see mis toimus kuu aega tagasi, tundub vahel väga kauge minevik olevat.

Itaalia – minu neli päeva Napolis jaanuaris 2022

Jõudsin ma siia linna esimese jaanuari öösel. Kes on lugenud eelmist postitust ja vaadanud minu jagatud videosid, siis esimene mulje oli, et oi kui must linn. Tõepoolest prahti lendas ja prügi olid kõik kohad täis. Tegelikult oli see pilt nii hull sellepärast, et õhtul toovad kõik oma prügikonteinerid tänavale, samuti tõstetakse prügikotid tänavale, mille prügiautod öösel kokku korjavad. Arvestades seda, et Napoli on üks tihedama asustatusega linn Euroopas, kus on 2,632 elanikku ühe/km2 kohta, siis siin ma saan aru kui tõsine on prügi ja jäätmete tekitamise probleem maailmas. Siin lihtsalt tekib iga päev nii palju prügi kuna siin on nii palju inimesi, et seda ei jõutagi kõike ära koristada.

Samas on mu saapad peale nelja päeva linnapeal trampimist puhtamad, kui Eestis olles poole päevaga. Ma isegi ei pea silmas seda talvist pläga mis meil tänavatel on. Tänavaid siin pestakse ja tolmu ei ole. Ühesõnaga, ma saan aru kust see probleem tuleb, tihe asustatus ja prügi tekib tohutul hulgal iga päev. See on kõikide suurlinnade probleem, mida Eestis olles tegelikult ei tajugi. Hommikuti on need kontenerid tühjad, lõunkas juba ääreni täis ja neid on tegelikult iga mõne meetri tagant.

Sellest kuidas ma oma ööbimiskohta ja Napolisse tulin kirjutasin eelmises postituses ja selle kohta saate lugeda siit. Asugem nüüd siis järgevate päevade juurde.

Üldiselt hakkan eluga siin juba kohanema

Oskan juba peaaegu ilma kaardita oma ööbimiskohta tagasi tulla. Tekkinud on mingid kindlad kohad kus kohvi joon. Söögiks loomulikult pakutakse enamasti pitsat. On ju Napoli pitsa sünnilinn. Tohutult on igasugust magusat. Saiakesi, kreemitorukesi, keekse. Olen endale juba selgeks teinud, mis on mis ja mis on just Napoli kohalik traditsiooniline magus. Mereande ja muid kalatooteid saab ka tänavalt mööda minnes osta.

Napoli kohvi

Muideks kohvi on siin igal pool lihtsalt väga, väga hea. Soovitangi juua espressot ja tegelikult on Americano ka hea. Mõnes kohas pannakse Americanole juba vesi espressole peale, mõnes kohas antakse kuum vesi ja külm vesi kõrvale, et ise paned kuuma vett nii palju kui tahad. Ja õige ongi, mulle selline kange kohvi meeldib. Võtad sutsaka espressot ja teeb kohe mõtte selgemaks. Ei ole vaja neid üüratult suuri kohvitopse nagu meil on moes, see vee joomine ajab lihtsalt toaletti. Ma isegi ei ole siin Napolis selliseid kellelgi käes näinud. Espresso hind on 1€, see on igal pool sama ja kohvi ka igal pool sama hea. Americano maksab kas 1,50€ või 2€.

Järgmisena söögid Napolis

Võite arvata, et pitsa on Napolis see mida peab sööma ja loomulikult on see hea. Tänavalt saate võtta mööda minnes erineva kattega valmis pitsat ja lasta seda soojendada. Sellel pole ka väga viga. Korraliku tüki saate 2-3€ kätte. Kui aga soovite õige Itaalia ja just Napoli pitsat, siis sööge seda ikkagi sellises natuke korralikumas kohas kus saate ka maha istuda.

Praeguses olukorras on muidugi vajalik vaktsineerimise pass, kui soovite kohapeal süüa. Tuleb arvestada ka sellega, et lauas süües on hinnad kallimad ja lisandub veel ka teenindusetasu, mis tavaliselt on 10%.

Napoli on see koht kus on leiutatud pitsa. Siin toimub ka pitsafestival, mis on toimunud juba üle 10.aasta ning mis kestab 10 päeva. Suurim külastajate arv pitsafestivalil oli 2019.a, kui seda külastas üle 1 milj inimese. Kui on huvi, siis vaata rohkem siit.

Üldiselt söövad nad väga palju saia, pitsat ja pastat. Magusat on tohutult ja iga mõne meetri järel on kohvik, kus on hulgaliselt magusaid saiu ja kooke. Kohalik Napoli magus on ricotta juustuga täidetud ja krõbeda lehttaignaga saiake, mille nimi on Sfogliate. Hind 1,5€ – 2,50€

Muidugi on saadaval ka mereannid. Anšoovised, rannakarbid, kalmaarid, kala. Osta saab friteeritud kujul neid ka tänavalt. Samuti saab osta tänavalt röstitud kastaneid. Soovitan kastaneid proovida, kes ei ole proovinud. Mõnest kastanist saab kõht tegelikult täis, nad on hästi toitvad. Kuid kuna nad on üsna kuivad, siis tuleks midagi võtta kõrvale joogiks, muidu võib tekkida tunne, et jäävad kurku kinni. Kui ma küsisin, et mis kastanid maksavad, siis alguses oli tuututäis 4€, kui pead raputasin, siis sain lõpuks 2€ need. Tasub kaubelda 😊.

Joogid Napolis

Nagu eelnevalt kirjutasin, siis peamine jook on espresso. Mulle tundus, et pidevalt juuakse ka alkoholi. Kokteile pakuti iga nurga peal ja kokteil ees istuti juba lõuna ajal kohviks. Aperol spritz maksis „Take away“ – kaas ostes alates 1,5€, keskmiselt 2€ – 2,5€. Kohapeal, ehk lauas maksis rohkem 5€ -7€. Valget veini ja prossecot juuakse samuti pidevalt.

Lõunasöögi kõvale on elementaarne, et võetakse valget veini, tavaliselt oli terve pudel laua peal. Samuti pudel vett. Söögi kõrvale mahla kohalikud ei joo. Samas ma ei näinud inimesi purjus olevat, va arvatud muidugi asotsiaalid ja kodutud, aga nemad istusid või magasid tavaliselt vaikselt kusagil kiriku seina ääres. Lällamas ja laaberdamas ei näinud ma kedagi. Värskelt pressitud mahl maksis muide 3€ ja seda ei olnud üldse mitte väga saada, isegi poes mitte. Mahla oli üldse väga vähe näha. Mida ma ei näinud müügil oli energiajoogid. Võimalik, et need on üldse keelatud.

Itaalia Napoli – vesi

Mis veel, kraanivesi on seal väga hea. See tuleb otse mägedest ja on hästi puhas ning hea maitsega. Vähemalt oli see nii selles kohas kus mina ööbisin. Ilmselt sisaldas ka rohkelt mineraalaineid, sest nende päevadega kasvasid mul kohe märgatavalt pikemaks küüned ja juuksed. Viimati sain ma nii head vett Lõuna -Eestis elades.

Itaalia Napoli tänavad

Napoli tänavad on tõepoolest ikka väga kitsad. Nagu piltidelt näete aken, akna vastu. Piirkonnale iseloomulik on, et pesud kõik kuivavad väljas. Minu jaoks on huvitav see, et kuidas nad paneva kuivama pesu sellistele nööridele, mis on tõmmatud üle tänava kahe maja vahele. Lisaks muidugi on iseloomulikud rõdudel ja maja katustel kasvavad taimed. See mulle meeldib väga. Midagi pole öelda need rõdudel kasvavad taimed teevad linna olemuse kohe õdusamaks.

Tänavaelu

Tänavaelu on Napolis väga vilgas. Kitsastel tänavatel on kohvikud, poed, aga samuti sõidavad seal ka rollerid ja autod. Alguses oli natuke kõhe, kui rollerid kimasid seal kitsastel tänavatel, aga sellega ma harjusin mõne päevaga ära. Mõne tänava kohta ma küll imestasin, et kuidas selle autoga sinna saadi ja kuidas see auto sealt ära saab.

Kuigi tänavad on pidevalt rahvast täis, siis tegelikult olid inimesed seal rahulikud. Te võite olla üllatunud, kuid mina kiirustasin seal kõige rohkem. Itaallased jalutasid ikka väga aeglaselt ja rahulikult. Samuti ei olnud inimesed üldse mitte närvilised nii nagu meil on. Tänavad jäid vaikseks jäi öösel kella 3 – 7. Kuna mu toa aken oli tänava suunas ja 1 x klaasiga, mille servas ka väike nö tuulutusava (klaas oli natukene katki), siis ma pidin magama kõrvatroppidega.

Kodutuid seal tõepoolest on päris palju ja eks soe kliima soodustab nende seal elamise võimalust. Peamiselt elasid kodutud kirikute seina ääres pappkastidest tehtud „pesades“. Väga armas ja südamlik oli see vaatepilt, kus kodutute paaril olid samuti väljas nende kodu juures elus taimed. Potilill kalanhoe ja samuti olid neil väikesed jõulutähed. Maagiline.

Mulle tundus, et tänavad olid turvalised, vähemalt ajaloolises kesklinnas, seal kus mina peatusin. Relvastatud politseid nägin ma iga pool ja ka sõjaväelasi.

Turvaline oli ka seetõttu, et kõik kandsid korralikult maske ja enamus kandsid kõrgema turvalisusega FFPP2 maske. Ma ei näinud mitte kedagi kandmas neid musti ja kirjusid „nartse“ mida Eestis armastatakse kanda. Samuti küsiti igal pool ka vaktsineerimispassi, isegi kui tahtsid hetkeks juua leti ääres espressot (isegi lennujaamas).

Itaalia Napoli ja tänavakaubandus

Vanalinnas ongi peamiselt tänavakaubandus. Kitsad tänavad on ääristatud pisikeste poekestega. Müüakse suveniire, sööki, jalanõusid, riideid. Firmakauplused on samuti pisikesed, aga need ei asu mitte päris ajaloolises osas vaid natuke laiemate tänavate ääres. Nö hiina odavat kaupa ma seal väga ei näinudki, va mänguasjad. Riiete hinnad on soodsad.

Täitsa korralikke Itaalias tehtud riideid saab 10 eur alates. Näiteks hooajalised villased sviitrid, kleidid jne.  Kunstnahast saapaid 30 eur ja pärisnahast jalanõud on 100 eur kandis keskmiselt. Puu ja juurviljade hinnad on nagu ikka Euroopas, enam vähem samad mis meilgi siin. Banaan 1€/kg, Tšiilist pärit mandariinid 1,5 -2,5€/kg. Sõltub kust ostate. Pudeli veini saab kätte 2€, 3x pakk väikseid Proseccosid maksab 5,25€. Õlu maksab tänaval 2-3€ ja poes 3x pakk 3€. Vesi maksab 0,5 – 1,5€.

Sveniirid Napolis

Müüakse igasuguseid asju, aga kõige vaimustavamad olid need käsitöö liikuvad nukud ja neist ehitatud majad ja linnad. Neid pakette ja väikesi viinad müüdi seal kindlal tänaval nimega Via S. Gregorio Armeno, S. Lorenzo kvartalis. Sain teada, et see on seal hästi vana traditsioon selliseid maju ja linnu valmistada ning Kreeka-Rooma teatris olid väljas mõned eksponaadid mis olid 300.a. vanad ning maksid ligi miljoni eurot. Seega tasub neid ehitada, hea investeering järeltulevatele põlvedele.

Veel müüdi väga palju Maradona piltidega jalgpalli sümboolikat. Muidugi on ilseloomulik kahe tänava vahele kuivama ripitatud pesu.

Ehete valmistmisel on oluline roll metallil ka punasel korallil.

Iseloomulik on ka tšilli kaun ning selle kujuga tehtud suveniirid. Sellel tšillikaunal on omaette tähendus, see toob selle omanikule õnne ning seda ei osteta endale vaid seda kingitakse. Mina ostsin samuti oma pojale selle õnnetoova kingi. Samuti oli müügil kuivatatud tšilli mida nad nimetasid Napoli Viagraks. 😊

Itaalia Napoli ja kinnisvara

Mul on kombeks alati vaadata ka kinnisvara hindasid ja nii ma ka siin tegin. Eks neid pakkumisi on vaateakendel. Üldiselt mulle tundus, et keskmise korteri saab seal odavamalt kui praegu Tallinnas. Ma küll väga põhjalikult ei tutvunud fotode ja piirkonnaga, aga nägin, et 40m2-50m2 korteri 2 toaga (1 magamistuba) maksis alates 59 – 79 000 eur. 70 – 80m2 korter alla 200 000 eur. Muidugi ma ei ole tutvunud nende seisukorraga. Samas kuna Itaalia on nii pika ajalooga, siis siin on saada ka väga vanu, eksklusiivseid ja luksuslikke kortereid ja villasid. Neid tahaks tegelikult näha seestpoolt, ehk siis oleks tore saada endale mõni sõber Itaalias kes sellises kohas elab ja külla kutsub 😉.

Uurisin ja korterite üüri hindu. Kesklinnas vanalinna 1 magamistoaga korter, st kokku 2 tuba üür kuus on umbes 1000 eur. Ma arvan, et kommunaalkulud peaksid seal vast odavamad olema kui meil. Kütet ju pole, aga mis on elektri hind neil ei kujuta praegu ette, seda ei küsinud. Võimalik, et on mingi linnamaks, mida tuleb maksta.

Kus Napolis ööbida?

Soovitan valida hotelli või majutuskoha kesklinnas. Siis on teil kõik nö käe-jala juures. Üldiselt on Napolis päris hea hinnaga hotelle saada ka kesklinnas.

Kui soovite ajaloolises kohas ööbida, siis minu soovitused on näiteks Hotel des Artistes. Asub kohe vanalinnas, ajalooline maja.

Kui soovid peatuda lennujaama lähedal, siis soovitan hotelli Milleenium Gold. Siit on kesklinna umbes 2 km, mis ei ole ka üldse kaugel. Üheks – kaheks ööks peatumiseks väga hea asukoht, kui lend jõuab hilja ja väljub vara.

NB! Euroopa suurlinnades tuleb arvestada sellega, et sageli on standard toad vanades hotellides väikesed 10-13m2. Seega vaata broneerides toa suurust!

Kui soovid Napolis olla kaasaegsemas hotellis, siis soovitan valida ketihotelli nagu näiteks Ibis Napoli. Asub kesklinna raudteejaama Estasion Centrale juures.

Ilm Napolis

Ilm oli sellel ajal, kui mina seal olin kogu aeg ilus ja soe. Võin öelda, et kuigi lennujaam on kesklinnast ainult 6 km kaugusel, siis temperatuur kesklinna ja lennujaama vahel oli märgatav. Eks vanasti osati linnu õigesse kohta rajada. Mere ääres oli muidugi ka tuulisem.

Napolis on tõesti väga, väga palju kirikuid, teatreid, muuseume. Kirikutes olid maalinäitused. Lisaks on Napolis 3 kindlust.

Napolis on üks maailma üks suurim kaubasadam.

Napoli vaatamisväärsustest kirjutan eraldi järgmises postituses.

Napolis on mitmeid olulisi muuseume nagu Arheoloogiamuuseum.

Samuti on Napoli ümbruses palju ajaloolis ja ilusaid kohti kuhu tasub minna. Näiteks: Pompei, Vesuuvis vulkaan, Amalfi coast (rannik).

Pompeisse minekuks võib võtta turismibüroost reisi. Hinnad algasi 49€ Pompeisse, kuni 95€. Kuid võib ka rentida auto või minna rongiga. Rong sõidab Pompeisse näiteks 45-50 min umbes iga 30 min järel ja ühe otsa pilet maksab kõigest 2.80€. No muidugi siis ei ole giidi ja ajalugu tuleb ise selgeks teha :).

Loe veel reisikirja USA – Kanada siit.

Kui sind huvitab reisimine Taisse, siis loe selle kohta siit.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga