Cinque Terre on viiest värvilisest sajanditevanusest külast koosnev jada Itaalias Liguuria maakonnas karmil Riviera rannikul. Need viis imepärast küla Riviera rannikul on tõeline vaatamisväärusus kuhu tasub minna. Cinque Terre territooriumil on külad nimedega Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ja Monterosso al Mare. Kõik need külad ja see piirkond on kantud 1997. aastal UNESCO maailmapärandi nimistusse. Majad on külades värvilised ajalooliselt sellel põhjusel, et need paistaks merele ning kalurid kes on merele leiaksid maa ja oma küla. Hea mõte, eks ole.
Kuidas Cinque Terre küladesse minna ja mida teha saate lugeda alljärgnevalt
Mina läksin sinna Florencest ning võtsin endale päevatuuri koos giidiga. Kokku kestis seee tuur päeva ja sisaldas kõigi viie küla külastust ning lõunasööki. Lähedal asuvad suuremad linnad on veel Bologna, Parma ja Genoa. Seega kui te sattute nendesse suurematesse linnadesse, siis kindlasti võtke endale üks päev, et külastada seda rannikuala. Ma soovitan võtta giidiga tuuri, siis te saate teada ka ajaloost. Kui te otsustate minna sinna ise autoga, siis on kasulik teada, et autoga päris lähedale küladesse ja rannikule ei pääse. Kõige parem variant kõikidesse küladesse pääsemiseks on rong. Seega kui olete autoga seal läheduses, siis minge esimesena Riomaggiore külla ja sealt saab edasi igasse külla rongiga.
Genovast ja Pisast saab Cinque Terre küladesse minna rongiga. Ronge läheb iga päev ja pilet maksab olenevalt liinist 6,90–9,90 eurot.
Kui teil on rohkem aega ja plaanite seal piirkonnas olla pikemalt, siis saab edasi liikuda järgmistesse küladesse ka jalgis rannikul matkates.
Matkamine rannikualal on üks peamine atraktsioon seal ning vaated mis avanevad on fantastilised. Vahepeal saate jalgu puhata mõnes väikses õdusas imelise vaatega kohvikus või restoranis ja nautida Itaalia imepäraseid roogi.









Esimene küla lõuna poolt tulles on Riomaggiore
Riomaggiore on kuulus kellatornide poolest, seal on veel iidne kividest loss mida tasub külastada. Peatänav Via Colombo on tüüpilise itaalia elustiili prototüüp, mis on täis kohvikuid, baare, restorane ja jäätisepoode. Mõnus istuda, nautida toite ja vaadelda külaelu. Jalgsimatk kalda ääres edasi Manarola külasse võtab aega umbes 20-30 minutit.




Teine küla kuhu rongiga edasi liikusime oli Manarola
Manarola on kuulus oma koobaste ja veealuste kivide poolest. Seal on ka väike rannaala ja muul. Vesi on selge ja puhas. Toitidest on Manarola spetsialiteeti anšooviseid sidruni ja oliiviõliga.
Edasi on järgmine küla Corniglia
Manarola-st Corniglia-sse jalgis minek võtaks aega juba üle kahe tunni. Corniglia on väikseim viiest külast ja ainus, millel pole oma sadamat ja see asub mäe otsas. Seega variant sinna minna on rong, mille sõiduaeg on 5 minutit. Huviatvaim fakt selle küla kohta on, et siin on nudistide rand Guvano ja sinna pääsemiseks peaks kõndima läbi 1 km pikkuse tunneli, kus ei ole valgust. Taskulamp ja valgus peaks endal kaasas olema.
Järgmine küla on Vernazza
Vernazza küla peetakse kõige ilusamaks kõigist Cinque Terre küladest selle maalilise maastiku tõttu. Sellest külast on minu postiutse kaanefoto. Siin on kaks iluast randa imelise sinise puhta veega, keskaegne Belforte torn, kust avaneb panoraamvaade linnale ja rannikule. Torin sissepääs on tasuline, kuid see on ainult 1,50 €. Seega tasub sinna minna. Rand ja küla rannikuala on alloleval fotol.




Üles põhja poole edasi liikudes on viimane Cinque Terre küla Monterosso al Mare
Monterosso al Mare on neist viiest suurim ja vanim küla. Meie läksime sinna laevaga. Nelja küla vahel on väikeste praamide ja laevadega ühendused. Ilm oli päris tuuline ja loksutas ning raputas hästi.
See küla jaguneb kaheks osaks: vanaks ja uueks külaks. Kaks suurimat randa asuvad Monterossos, esimene Monterosso Feginas (küla uus osa) ja see on ainus liivarand ning teine rand asub vanalinnas.
Seal külas oli meil ka väike lõuna kohalikest tüüpilistest roogadest.












Mina käisin Cinque Terre külades aprilli alguses ning see on päris hea nende külade külastamiseks, turiste ei olnud palju ja oli hea rahulik. Ilm ei olnud väga palav, ca 15C°-18C° ringis.
Igal juhul on seda viie küla kompleks väga soovitav külastada. Kui sa ükskord sinna mäenõlvaledele jõuad ja neid värvilisi maju näed ja seda vaadet, siis see lihtsalt on tohutult lummav ja energeetiliselt laadiv ning taastav piirkond.
Mida veel Cinque Terre külades teha?
Cinque Terre rahvuspargis on palju matkamiseks ja matkamiseks mõeldud radu (üle 120 kilomeetri!).
Tuntuim neist on Sciacchetrail (nimetatud kuulsa Cinque Terre dessertveini – Sciacchetrà järgi), 47 kilomeetri pikkune matkarada, mis algab ja lõpeb Monterossos ning ulatub läbi terve pargi. Soovitatav kogenud matkajatele ja vajalik on korralik matkavarustus. Teine matkarada on Blue (Sentiero Azzuro) mis on väga populaarne. See rada ühendab kõiki külasid ja on rajatud rannikule, nii et teil on hingemattev vaade Liguuria merele (sellest ka raja nimi).
Lisaks matkamisele on seal veel populaarsed ujumine, süstamatkad ja snorgeldamine. Vesi on imepärane ja snorgeldamine on kindlasti seal väga lahe.
Hotellid ja majutus Cinque Terre külas
Ülidesel peaks arvestama, et hotellid seal külades ja piirkonnas on üsnagi kallid. 2* hotellides on öö 120-150 eur. Rohkemate tärnide ja imeliste vaadetega hotellides on öö 200-500 eur ringis.
Mõned soovitused hotellide kohta leiab siit.
Convention delle Cinque Terre See väike hotellike asub keskusest natuke kaugemal, mäe nõlval. Jalutamise kaugusel Vernazza külast.
Ilusa merevaatega merest 200 m kaugusel asuv hotell Affittacamere Le Giare, Riomaggiore külas.
Loe Itaalia ja Garda järve äärsetest küladest siit.
Loe blogist ka minu rännakust Aasiast tagasi Euroopasse siit.
Viimased postitused.
- Porto – mida teha ja kuhu minna Portugali rannikulinnas Portos?
- Lissabon minu pilgu läbi – 9 top kohta mida külastada Lissabonis
- Benidorm – kuurort Vahemere rannikul Costa Blanca rannas
- Cinque Terre – 5 imelist keskaegset rannaküla Itaalias
- Alicante – kaunis sadamalinn Vahemere kaldal Hispaania lõunaosas