Cascais Portugal

Cascais Portugal – miks minna ja mida teha Cascais?

Kuhu minna Portugalis? Cascais kuurortlinna Portugalis peetakse üheks kaunimaks kuurortiks maailmas. Kui plaanite Portugali reisi, siis soovitan külastada Cascais linna. Kaunis Cascais asub Atlandi ookeani rannikul Portugali Riviera’s ja on tuntud oma kuldsete liivarandade, ilusa jahisadama, luksuslike hotellide ja kõrgetasemeliste restoranide poolest. Cascais on oluline turismisihtkoht Portugalis. Selle jahisadamas korraldatakse maailma tipp üritusi nagu America’s Cup. Maakonnas asuv Estoril linn on tuntud oma suursuguse kasiino poolest ning populaarne konverentside korraldamise koht. Kohalikke elanikke on maakonnas ligi 215 000.

Kuidas minna Cascais linna?

Cascais asub Lissabonist ca 30km kaugusel lääne suunas, sinna Lissabonist sõita on ilus mööda rannikut. Võimalik on rentida auto ja sõita ise, minna takso, bussi, rongi või jagatud autoga. Viimane variant toimib Portugalis väga hästi. Kõige lihtsam ja soodsam on Lissabonist Cascaisse minna rongiga. Rongid liiguvad kahe linna vahel vähemalt iga 20 minu tagant. Rong sõidab sinna umbes 40 minutit ning pilet maksab umbes 2€. Raudteejaam on kohe vanalinnas ning ookeni lähedal. Hea lihtne igale poole minna.

Lissabonist on võimalik võtta ja päevaseid bussituure Cascais – Estoril- Sintra. Need on giidiga tuurid, kus päeva jooksul külastate linnade peamised vaatamisväärused ning saatke kuulda kõik olulise jalaoost ning tänapäevast. Hooajal (mai-sept) on soovitav kindlasti tuurid pikemalt ette broneerida.

Piirkonna ajalugu

Arheoloogilised väljakaevamised on näidanud Cascais piirkond oli inimeste poolt asustatud juba hilises paleoliitikumi ajastul ehk vanimal kiviajal, mis algas üle 2 miljoni aasta tagasi. Linna areng algas 12. sajandil. Olles mereäärne kaluriküla oli selle piirkonna elanike peamine tegevus kalastamine ning ka põllumajandus. Peamiselt varustati toiduga Lissaboni.

Arvatakse, et linna nimi on tuletatud sõnast cascal, mis tähendab merekapi ja (monte de cascas), mis tähendab “karpide mäge” ehk siis viitab merekapide rohkusele, mis siin piirkonnas on alati olnud. 14. sajandil hakkas elanikkond laienema ning linn laienes väljapoole kindluslinna lossimüüre.

Cascais kui kuurortlinn

Cascais hakkas koguma populaarsust kuurortlinnana 1870. aastatest. Portugali kuningas Luís I ja Portugali kuninglik perekond rajasid oma suveresidentsi linna ja hakkasid elama igal aastal septembris Cascais. Kuningapere meelitas oma kohaloluga linna ka teisi Portugali aadlike. Nii hakkasid sinna kerkima aadlike suveresidentsid ning linn muutus populaarseks kuurortiks.

Kuhu minna Portugalis Cascais?

Rannad muidugi, vanalinn, Estoril ja matkat või päevareisid ümbruskonna küladesse,loodusesse ja samuti kruiisid merel.

Rannad on imelised

Kuid ookeani ääres tuleb arvestada tõusude ja mõõnadega ning vahel on ohtlik seetõttu vette minna. Kui mina seal olin, siis oli maikuus üsna tuuline ja minu jaoks oli ookean jahe, sest olin enne pikemalt Aasias viibinud. Üldiselt ei lähegi seal ookeani vesi soojemaks kui 21C.

Cascais vanalinn Portugalis on tõeliselt romantiline ja armas

Mulle meenutas vanalinn Saaremaad ja Kuressaare linna. Samasugune õhkkond, vanad lossid ja hooned, madalad majad, mõnusad söögikohad tänavatel.

Fortress Nossa Senhora da Luz de – ehk tõlkes valguse kindlus

See on keskaegne kindlus, mis asub ookeani ääres Cascais vanalinnas. Näete seda allpool oleval fotol. Ehitise põhiosa on ookervärvides ja merelt vaadates võib selle segi ajada rannajoonega. Kindlus koosneb 15. sajandist pärit kaljule rajatud tornist ning selle ümber hilem ehitatud katsevallidest.

Kindluse praegune väljangemine sai alguse 1594. aastal, kui 15. sajandil ehitatud torn ümbritseti kolme kaitsevallidega, mis uuesti avati Nossa Senhora da Luzi katusel. Konstruktsioon sai tõsiselt kannatada 1755. aasta maavärina ajal, kui välisseintesse tekkisid praod. Selle tagajärjel varises kokku nii vana torni ülemine osa, kui ka kõik selle põrandad ja laed. Sel ajal läks kaduma ka Portugali armee kaitsepühaku Santo António kabel. 16. sajandi lõpus bastioneeritud torn ehitati ümber ning tehti teine, ristkülikukujuline alumine korrus. Kogu komplekt oli ümbritsetud müüridega. 1755. aasta maavärinale järgnenud remonditööde käigus ehitati ümber põhjakülje aknad ning algsetest võlvidest on alles vaid võlvide alused koos võlvidega.

Sõjavahendite arenedes kaotas vana kindlustus oma kaitsefunktsiooni ja enam ei kasutatud aktiivselt.

Portugal

Foto vanalinnas asuvast keskaegne Nossa Senhora da Luzi kindluses.

Marechal Carmona Park

See on vanalinnas asuv suur park. Park on tõesti suur ning palava ilmaga pakuvad suured puud seal head varju. Pargis elavad vabalt kilpkonnad, pardid, paabulinnud, kanad jne. Selles veesilmas ongi siin väikesed kilpkonnad, näete ka uhket paabulinud kes oli seal pargis. See kividest moodustis, kuhu läks tippu umber selle kivimäe väike rada on vana amfiteater. See kiviringi foto on tehtud seal amfiteatri tipus. See oli päris pisike teater :).

Pargi läheduses asuvad mitmed olulised ehitised mida tasuks samuti külastada. Näiteks: Cascaisi saal, hipodroom, merekultuurikeskuse muuseum, Condes Castro Guimarãesi muuseum (allpool oleval fotol) ja Paula Rego tööde maja. See on Paula Rego tööde kogu 1950. aastatest kuni 1990. aastateni, mis paikneb julgetes värvides püramiidikujulistes tornides. Huvitav hoone juba iseenesest ja tasub minna kindlasti vaatama.

Muuseum Condes de Castro Guimarães

See on väike muuseum, mille eksponaatide hulgas on muljetavaldav kunstikogu, haruldased indo-portugali mööbliesemed, mõned eelajaloolised arheoloogilised säilmed ja raamatukogu, mis on märkimisväärne oma 1505. aasta käsikirja ja mõne 17. sajandi köidete poolest.

Kuhu minna Portugalis

Allpol fotol Chapel São Sebastião – Sao Sebastuao kabel, mis on samuti Marechal Carmona Pargis.

Jahisadam

Fotodel on linna jahisadam, kus korraldadakse üle maailma tuntud regatte ning sadama läheduses ookeani äärne promenaad.

Tamariz rand ehk Praia do Tamariz

See rand on tegelikult Estoril linnas ja kohe raudteejaama juures. Piki rannikut kulgeb jalutusrada mida mööda saab kõndida ühest linnast teise. Vahemaad on lühikesed ca 2km. Võimalik on liikuda ka rongiga.

Rannaäärne on populaarne koht jooksmiseks, kõndimiseks, rattasõiduks. Allpool oleval fotol on ranna äärne jalutuspromenaad. Ainuke puudus minu jaoks oli see, et ei olnud palme, mis palava ilmaga päikest varjaks :). Lained olid küllaltki suured ning lõid sageli välja kuni jalutusalani.

Portugal Cascais

Cascais ümbruskond

Carcavelose rand

Carcavelose rand asbu Lissaboni ja Estorli vahel ning sinna saab samuti rongiga. Kui ma rongiga Lissabonist Cascais suunas sõitsin, siis paljud turistid läksidki selles peatuses maha. Kuna see ei ole väga kaugel Lissabonist, siis on lihtne teha Lissabonis olles päevane väljasõit Carcavelose randa. Rand on populaarne ning ilus kuldse liivaga nagu kõik sealsed rannad.

Boca do Inferno kuristik

Boca do Inferno on kuristik, mis asub mereäärsetes kaljudes, Portugali Cascaisi linna lähedal, Lissaboni rajoonis. Merevesi pääseb sügavale kuristiku põhja ja lööb jõuliselt vastu selle kiviseid seinu, muutes selle populaarseks turismiatraktsiooniks.

Sintra-Cascaisi looduspark ja ümbruskonna lossid

Kindlasti soovitan minna Sintra suunas. Sinna saab Cascaist minna kas autoga, turismibusiisga või liini bussiga. Buss sõidab sinna umbes 30min ja pilet maksab 2-4€. Üldiselt on ühistransport Portugalis päris hea ning seda kasutavad paljud turistid. Bussi ja rongiühendus erinevate linnade vahel on hea.

Kohad mida mulle veel soovitati piirkonnas külastada on: Colares, Cabo da Roca ja Praia das Maçãs. Kaks viimast kohta on ranniku ääres. Hea oleks teha väike ring kas alustades Sintrast, siis Colares, siis Praia das Maçãs ja Cabo da Roca. Oleks selline 2-3 päevane ring sealkandis ja tasuks ka neis kohtades ööbida.

Ajalise piirangu tõttu kahjuks neisse kohtadesse seekord ei jõudnud. Sintrasse jäi minul samuti kahjuks seekord minemata, kuid siis on põhjust minna uuesti. 🙂

Glof, matkamine ja loomulikult surfamine on seal populaarsed tegevused ning kohti ja võimalusi on nende õppimiseks ja harrastamiseks palju.

Estoril linn kus asuvad Casino Estoril ja luksuslik Hotell Palacio Estoril

Estorili kasiino on see üks suurimaid töötavaid kasiinosid Euroopas. Estoril on kuulus ka oma uhke hotelli – Hotell Palacio Estoril tõttut. Seal hotellis on filmitud mitmed 6. James Bondi filmi, “Tema Majesteedi salateenistusest” kaadrid. Filmi kaks staari, George Lazenby ja Diana Rigg, ööbisid hotellis, samas kui filmis osalesid. Filmivõtetel kasutati ka lähedal asuvat Estoril kasiinot.

1940. aastatel oli hotell paljude spioonide varjupaigaks nagu näiteks Ian Fleming. Just siin tuli ta välja oma kuulsa martiniga, mis sisaldas Tanqueray Gin, Stolichnaya viina ja Lillet’i ning seda kokteili serveeritakse hotellis tänaseni.

Cascais ja Estoril – need on tuntud kiirete ja kallite sportautode, suursuguse arhitektuuri ja art deco hõngu poolest. Raha, kuulsused, uhke elustiil (high lifestyle): on need, millega võib iseloomustada Estoril ja Cascais linnu ka tänapäeval. Väidetavalt on seal mitmete kuulsuste suvemajad ning seal käivad kuulsused puhkamas (näiteks Ronaldo).

Minul ei kahjuks ei õnnestunud sellel ajal kui ma seal oli (umbes 5 päeva) näha mitte ühtegi kallist sportautot ega ka kuulsust. Ilmselt ei olnud siis nende hooaeg. Arvata ongi, sest olin seal maikuu teisel nädalal. Ma arvan, et kuulusesed on pigem septmbris seal, nii nagu vanastigi kuninglik perekond ja teised aadlikud.

Millal on parim aeg külastada Cascais linna Portugalis?

Kõrghooeag on juuni-august. Soojad ilmad, mil saab ka ujumas ja rannas käia on mai kespaigast kuni septembri lõpuni. Päeval on siis sooja keskmiselt 25-28C ja öösel 15-18C. Ookeani vesi on üldiselt 21C ringis ja soojemaks ei lähe. November, detsember, jaanuar, veebruar on päevane temperatuur 15C ringis ja öösel 10C ringis. Märts on veel suhteliselt jahe, aprill juba soojem. Seal peab arvestama, et sagel on päris tugev tuul ning seetõttu ei olegi seal väga palav.

Mida suveniiriks osta?

Kindlasti sardiine ja korgipuust tooteid: käekotte, rahakotte jne. Keraamilis plaate piltidega. Sardiin on Portugali kohalik kala ja väga hea hinnaga. Need allpool olevad fotod on ühest sardiinipoest. Kõik need karbid siin on sardiinide karbid.

Majutus

Rannapuhkuste perioodil mai keskpaigast kuni septembri lõpuni on majutuste hinnad keskmiselt hotellis alates 160 eur öö. Odavamad kohad on hostelid, neis on kõrghooajal öö 45-60 eur. Kuid varakevadel aprill-mai algus saab soodsamaid majutuskohti ka 20 eur/öö (hostelid ja Aibnb).

Mida veel teha saad lugeda linna ametlikult kodulehelt siit.

Loe Portgali pealinna Lissaboni kohta siit.

Cascais olin ma neli päeva ning liikusin edasi Portosse. Loe Porto kohta siit.

Igatahes on Cascais ja selle ümbrus piirkond kuhu ma väga soovitan minna, see on palju erinevam kui lõuna pool asuvad Faro ja Albufeira!

Loe minu reisiseiklustest 15 kuud mööda maailma minu värskest reisikirjast siit:

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: