Bali kohvi Luwak kohvi

Bali kohvi – Luwak kohvi. Bali reisikiri 3. osa – kohviistandus.

Bali kohvi – kopi Luwak ehk Luwak kohvi (Luwak coffee Bali) – on see millest Balil olles ei saa sa üle ega ümber. Bali on Indoneesia üks olulisemaid kohvikasvatuse piirkondi. Võib öelda isegi, et siin kultiveeritakse maailma parimat kohvi. Tunnistan ausalt, et mida seda ei teadnud, kuna Eestis ei ole mina Bali kohvi joonud ega müügil näinud. Siiski ei ole kohvipuu olnud Indoneesia saarestiku pärismaine taim. Kohvi on Indoneesiasse sisse toodud 17. sajandil ja kohvikasvatamise tegevusharu hakkas kiiresti arenema 18. sjandil.

Kolm nädalat ja kaks päeva on möödunud sellest ajast kui ma Balile saabusin. Iga päev siin on imeline. Mida ma võin öelda Bali on “Soul & Spirit” koht. Positiivseid emotsioone tuleb kuhjaga :). Olen selle ajaga jõudnud päris paljudes kohtades juba käia ja samas ka puhata ja pea iga päev saanud ujuda.

Selles postituses kirjutan ja jagan fotosid Bali kohvist ja kohviistanduses käigust. Üldiselt on siin nii, et kuna saar on väike, siis igast kohast tehakse päevatuure kõigisse olulisematesse kohtadesse. Kuna mina liigun Balil ühest kohast teise, siis ma olen teinud nii, et kui ma lähen ühest kohast teise, siis ma teepeal külastan ka kohti mis mind huvitavad. Mulle isiklikult ei sobi see, et ma teen ühe päevaga maratoni ja külastan kuut – seitset kohta. Võtan aega ja teen ja vaatan asju rahulikus tempos.

Nüüd siis Bali kohvi – Luwak coffee Bali.

Balile rajasid esimesed kohviistandused Hollandlased 18. sajandil. Bali peamised kohvikasvatuse piirkonnad asuvad Batukaru ja Agungi vulkaanide vahel Kintamani mägismaal. Sain teada, et vulkaaniline tuhk on just kohvi kasvatamiseks hea, sest see tuhk aitab hoida pinnase värskena kvaliteetsete kohvitaimede kasvatamiseks. Saarel on 8 peamist suuremat kohvikasvatust kuhu tehakse turistidele eksursioone. Mina külastasin ühte väikest armast kohvikasvatust Subak Bali Agro, kus toodetakse ka Luwak Coffee. Käisin selles kohvikasvatuses kui liikusin lõunast Leigan piirkonnast saare põhjaossa Lovina külasse. See asub kohe peamise maantee ääres, mis ühendab saare põhja ja lõunaosa.

Mis on Luwak kohvi ehk bali keeles Kopi Luwak?

Ma ei tea kas teie olete varem kuulnud kohvist, mis on valmistatud kohviubadest mida on loomad enne söönud, seedinud, siis kogutakse oad kokku, puhastatakse, röstitakse ja sellest saabki eksklusiivne kohvi. Mina olin sellest enne kuulnud, kust seda ma ei tea. Need on kindlad loomad, kes neid umbe söövad, Luwak ehk siis eesti keeles peaks olema mangust. Selle kohvi saamise ja valmistamise põhimõte on laias joones selline nagu ma eespool kirjeldasin.

Bali Luwak kohvi ajalugu

Algusaastatel keelasid Hollandi kohviistanduse omanikud kohalikel põliselanikel oma tarbeks kohviube koristada ja kohvi valmistada. Põlisrahvas, kes oli leidlik, avastas peagi, et tsiivet armastab süüa kohviubasid. Põliselanikud hakkasid Luwaki seeditud kohviube kokku korjama, pesid need puhtaks, kuivatasid päikese käes ja seejärel röstisid. Nii väidetavalt on tekkinud Luwak kohvi.

Seega “Kopi Luwak” on kohvi, mis koosneb osaliselt seeditud kohvikirssidest, mille on söönud ja roojanud Aasia palmitiivet. Seda nimetatakse ka tsibeti kohviks. Kohvipuu kirsid kääritatakse, kui need läbivad tsibeti soolestikku, ja pärast roojamist muude väljaheidetega kogutakse need kokku. Aasia palmitiiveti püütakse üha enam loodusest ja nendega kaubeldakse sel eesmärgil, et müüa neid kohviistandusse. See kohvi on eriti kallis ja jahvatatult maksab maailmas $100 – $600kg. Selles kohvis muideks ei ole kofeiini, käärimise protsess eemaldab kofeiini. Kopi Luwak muutus maailmas populaarseks alles aastatel 2011 – 2012.

Fotodel. Esimesel Luwak kohvioad puhastamata ja puhastatud. Arabica kohvi tumedam ja Luwak kohvi heledam.

Selle meetodiga saadud kohvi on mahedam ja tegelikult puhtama ja rikkalikuma maitsega kohvi. Luwak kohvi ei ole happeline, kuna oa läbimine tsiibeti seedetrakti muudab kohvi keemilist koostist.

Bali reisikiri III osa – kohvikasvatuses

See mõnus kohviistanduse külastamise peatus teel lõunast põhja kulus marjaks ära. Sai proovida erinevate maitsetega kohvisid ja teesid. Võttis pildi kohe selgeks, sest vihma sadas ja uni kippus hirmasti peale. Vihma tõttu ei saanud kahjuks pikalt sealt istanduses ringi liikuda, kuid nägin kohvipuid ja teisi taimi. Robusta kohvipuu on suurem ja marjad on väiksemad. Arabica kohvipuu on väike ja marjad on suuremad. on. Nägin veel ananassi, nelgi puud, vaniljet, kakao puud ja vilju, jackfruit puud.

Fotod kohviistanduses nähtud puudest

Nägin seda looma Luwak’i – mangusti, kes kohviube sööb ja inimeste jaoks seedib ehk kääritab :). Inimestele näidatakse ühte looma, kes on eraldi puuris. Teised loomad elavad mujal ja neile ei tekitata stressi sellega, et külastajad käivad ja vahivad.

Fotod loom Luwak

Kohapeal saab osta kõiki erinevate maitsetega kohvi ja teed, mida nad samuti kasvatavad. Kakaod ja šokolaadi. Veel kasvatatakse erinevaid maitsetaimi ning nende maitsetaimete teed saab samuti kohapeal osta.

Kuidas Bali kohvi juuakse?

Bali kohvi juures on see huvitav asi, et kohvi jahvatatakse imepeenikeseks nagu tolm. Kohvi valmistataksegi nii, et tassi või kannu pannakse see imepeeneks jahvatatud kohvipuru ja valatakse kuum vesi peale. Kuna kohvipuru on hästi peen, siis jood sellest purust poole endale sisse. Ilmselt nii ongi kõige õigem, ei mingeid filtreid. Kohvi on ju kõik puhas kraam ning raista ei ole siin midagi.

Luwak kohvi paki olen juba ka lahti teinud ja proovinud. Selle kohta öeldi mulle ka istanduses, et see on mahedama maistega ja nii see on, sest see kohvi ei ole happeline. Mulle pole liiga hapu kohvi kunagi meeldinud ja ma võin öelda, et ka tavaline Bali kohvi ei ole hapu maitsega. Mulle see meeldib.

Bali kohvi saab osta Balil igalt poolt poodidest ning eks ma olen endale juba uue kohvipaki ostnud. Reisimisega olen uuesi hakanud kohvi jooma, sest head teed on raskem saada kui head kohvi.

Kui sul tekkis soov proovida Kopi Luwak Bali kohvi, siis saad endale selle tellida Amazonist siit.
Soovitav kohvi: Kopi Luwak.

Järgmises postituses kirjutan Aling-Aling kosest ning Ulun Danu Templist.

Telli endale uued postitused mailile ja oled kohe kursis uuema infoga. Kui soovid reisida Balile ja soovid infot, siis Bali kohta küsimusi saad saata mulle foorumis siin.

Loe minu reisiseiklustest 14 kuud mööda maailma värskest reisikirjast siit:

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga