Atacama kõrb Moon Valley

Atacama kõrb 3. päev – Tšiili reisikiri X osa.

Atacama kõrb – hispaania keeles Desierto de Atacama on kõrbeplatoo põhja Tšiilis, mis hõlmab 1600 km (990 miili) pikkust maariba Vaikse ookeani rannikul Andide mägedest läänes. Atacama kõrb on maailma kõige kuivem mittepolaarne kõrb ja üldiselt kuivem kõrb, mis jääb McMurdo kuivade orgude väga spetsiifiliste kohtade taga. See on ainus kuum tõeline kõrb, see on ka maailma suurim udukõrb. Mõlemat piirkonda on kasutatud katsekohtadena Maal Marsi ekspeditsiooni simulatsioonidel. Atacama kõrb on umbes 105 000 km2 kui võtta arvesse Andide viljatud alumised nõlvad, siis on selle pindala kokku 128 000 km2. Suurem osa kõrbest koosneb kivisest maastikust, soolajärvedest, liivast ja Andide suunas voolavast felsilisest laavast.

Minu 3. päev Atacama kõrbes – Puritama Hot Springs ja Moon Valley

Minu kolmas päev Atacama kõrbes oli mul kaks väljasõitu. Varahommikul kümblemine ja SPA puhkus ? kuuma mineraalvee allikates. Õhtupoole kuu maastik ja miljoneid aastaid vanade soolast, liivast, kvartsist kujude, ürgse jõesängi ja mägede külastust. Lisaks veel päikeseloojangu vaatamine kõrbes. Kui romantiline!

Puritama Hot Springs: kuuma mineraalvee allikad

Eesti keelde tõlgituna tähendaks need kohad: “Kuuma mineraalvee allikad” ja “Kuu org”. Väga ilusad ja emotsionaalsed kohad ja reisid. Iga reis ja iga koht kus ma käisin olid omanäolised, maastik, loodus ja värvid sealjuures olid igal pool erinevad. Soovitan kindlasti neid kohti külastada.

Need kaunid rohelised allikad, mis on kõrbes peitunud asuvad San Pedro de Atacamast 30 km kaugusel ja ca 3400m kõrgusel. See oli mõnus hommikune kümblus soojas looduslikus mineraalvees ja karges hommikuõhus. Sinna pakutakse edasi-tagasi transfeeri pileteid, giidi ei ole ja ei olegi vaja, sest see on puhas lõõgastav kümblus looduslikes mineraalveallikates.

Kui sinna sõita, siis kõrguvad ümbreringi vasekarva tühjad mäed ja väljad ning järsku on keset tühjust oaas. Tee pealt oaasi ja allikaid ei paista, loodus on selle koha hästi mägede vahele kitsasse orgu paigutanud. Tee pealt täiesti varjatud koht. Sildid on küll väljas kuhu sõita, seega võib sinna ise sõita, kui on oskust 3400m kõrgusel mägiteel sõitmiseks. Arvestatud on poole päevase reisiga. Transfeeriga minnes jääb kohapeal olemiseks ja kümbluseks aega ca 2,5 tundi. Bussijuht ootab seni ja viib pärast tagasi.

Puritama Hot Spring’s kuumaveeallikad.

Kitsas oja voolab mägede vahel ja astanguliselt on sinna tekkinud looduslikud väikesed basseinid, mis on looduslikud mullivannid ja hea survega vesimassaaži saab samuti. Kokku on seal 8 looduslikku basseini erinevatel kõrgustel kus saab mõnuleda lõõgastuda. Kui olla astanguga basseinis langeva vee all, siis saab super mõnusat looduslikku veemassaaži peale, kaelalale, seljale. Samuti tulevad basseinis sees kivide vahelt veejoad, millega saab lasta masseerida reisi, sääri ning jalataldu.

Kõige ülemises basseinis on kõige soojem vesi ja mida alla poole, siis seda jahedam on vesi. Vee temperatuur on 28-31C ˚ vahel. Minu lemmik oli 3 bassein, kust vesi langes alla ja sai mõnusat kaelamassaaži. Lisaks sisaldab vesi olulisi mineraalaineid, mida kümbluse käigus organismi omastab. Puritama Hot Springs. Kui ma praegu vaatasin kodulehelt, siis näiteks veebruaris ei olnudki enam ühelgi päeval sinna võimalik minna, kõik selle reisibüroo reisid olid veebruariks välja müüdud. Seega on soovitav varakult piletid ja transfeer ära osta.

Moon Valley ja Three Marias.

Moon Valley on tõeline vaatamisväärsus, kuumaastik ja org, mis on tekitatud vihma, tuule ja vee poolt soolast, liivast, kruusast, kalliskividest, kvartist. Asub Atacama kõrbes umbes 13 km kaugusel San Pedro de Atacama külast. Kuu oruks kutsutakse seda piirkonda, kuna see maastik on sarnane kuu maastikuga. See on piirkond, kus on soola liiva väljad, orud, mäed ning kus ei kasva mitte midagi.

Moon Valley’l on miljoneid aastaid vana vee ja tuule poolt tekitatud soolast, liivast, kalliskividest ja kvartist moodustunud kolmest kujust koosnev kujund mida kutsutakse “Tres Marias” ehk “Three Marias” eesti keeles “Kolm Mariat”. Sellega on seotud oma müüt, esimene kuju on noor Maria, teine on täiskasvanud naine Maria ja kolmas on vana Maria.

Minu kolmas päev kõrbes

Kui kui pisike on üks inimene tohutul liiva-soolaväljal.

Reis Moon Valley’le on poole päeva pikkune ning soovitav on minna õhtupoole ning vaadata seal päikeseloojangut. Üldiselt on päikeseloojangu vaatamine seal traditsioon ja atraktsioon, mida turistidele pakutakse.

Atacama kõrb ja õhtuse päikeseloojangu nautimine Moon Valley’l

Minu päikeseloojangu fotod kuu orus. Ühe loojangu 4 erinevat varjundit. Eks ole ilus!

Vaata järgmist postitust El Tatio geisrid ja Hidden Lagoons siit.

Loe eelmise päeva reisikirja siit.

Loe elustiili kohta minu blogist siit

Minu reisiraamatu “Üksinda ümber maailma” I osa leiad siit.

About the author