Sevilla Andaluusia

Sevilla Andaluusia – 16 soovitust kuhu minna Sevillas

Majesteetlik Sevilla – Andaluusia uhkus on tundud oma vapustava arhitektuuri, kuningapalee ja selle kaunite aedade poolest. Sevilla on flamenko sünnikodu ning flamenkotantsijad ja kuninglikud kaarikud paistavad igal pool vanalinna tänavatel silma. Võin julgelt väita, et Sevilla on üks minu lemmiklinnu Hispaanias, mida ma kindlasti soovitan külastada.

Natuke ajalugu ja infot Sevilla, Andaluusia suurima linna kohta

Sevilla on Hispaania autonoomse maakonna Andaluusia suurim linn ja provintsi pealinn, mis asub Guadalquiviri jõe alamjooksul Pürenee poolsaare edelaosas. Linnas on 2022.a. andmetel umbes 701 000 elanikku, mis teeb selle Hispaania suuruselt neljandaks linnaks. Kuigi Atalndi ookeanini on siit umbes 80 km, ilmestab jõgi ja peamiselt just jõest kesklinna suunatud kanal linna. Vanalinna jagab pooleks 14 km pikkune Alfonso XII kanal, mille kaldaäärseid ilmestavad ajaloolised hooned, jalutuspromenaadid, kohvikud ja restoranid ning mida mööda saab ette võtta paadisõite ja kus tänapäeval korraldatakse rahvusvahelisi sõudevõistlusi.

Allpool oleval fotol Guadalquivi jõest tehtud kanal mis on 14 km pikk ja läbib vanalinna ja seda ületav esimene raudsild mida kutsutakse Triana sillaks.

Paremal kaldal on kena linnaosa Triana linnaosa, mis on endine potseppade ja kalurite linnaosa.

Triana sild on kõige kuulsam ja populaarsem kõigist Guadalquiviri ületatavatest sildadest ja enim armastatud sevillalaste poolt, kuhu armastajad oma armastuse kinnitamiseks lukke käivad külge panemas. Triana sild ühendab kesklinna meremeeste ja pottseppadea kvartali Triana naabruskonnaga ning oli esimene kaasaegne sild linnas, mis asendas 19. sajandil selle asemel eksisteerinud vana paatide silla. See on vanim Hispaanias säilinud raudsild ja selle ehitamine lõpetati 1852. aastal Isabel II valitsemis ajal. Seetõttu teatakse silda veel Isabel II sillana.

Sevilla linn on avar ja seal on palju rohealasid ning parke, suurim ja tuntuim neist on Parque de María Luisa – Maria Luisa park, mille ühes osas asub kuulus Plaza de España – “Hispaania väljak”.

Sevillas on üks Hispaania suurimaid ülikoole, kus õpib rohkem kui 55 000 üliõpilast. Lisaks linnas asuvale ülikoolile on Dos Hermanase vallas asuvas Pablo de Olavide ülikoolis rohkem kui 10 000 üliõpilast erinevatest riikidest Erasmuse programmide kaudu seal õppimas ja lisaks üliõpilased, kes tulevad sinna hispaania keele kursustele keelt õppima.

Millal, kuidas ja kuhu minna Sevillas

Kõige parem aeg on Sevillat külastada kevadel märts-aprill-mai. Suvel on linnas väga palav, juuni-september küündivad kuumakraadid üle 40C ja sageli on siis tänavad keskpäeval tühjad, sest kohalikud elanikud varjuvad kuuma eest siseruumidesse ja peavad siestat. Oktoobris on veel sageli sooja üle 25C, detsember, jaanuar ja veebruar on kõige jahedamad ja kõige sajusemad kuud. Siis on päevane temperatuur umbes 15-16C soojakraadi ja sajuseid päevi on umbes pooled kuust.

Sevillas on rahvusvaheline lennujaam ja hea ühendus paljude Euroopa suurte lennujaamadega. Samuti on hea maismaaühendus rongi või bussiga saab sinna teisest linnadest. Kuna jõgi on madal, siis suured kruiisilaevad sinna linna ei saa tulla. Linnas on hea trammi- ja bussiliiklus ning samuti on linnas metroo, millel on ainult üks liin läbi linna.

Minimaalseks seal olemise ajaks soovitan mina planeerida 3-4 päeva, siis saab enamuse olulisi kohti läbi käia.

Natuke Sevilla ajaloost

Sevilla asutati kui Rooma linn Hispalis. Pärast islamivallutust 711. aastal oli linn tuntud Ishbiliyah nime all. Sevillast sai iseseisva Sevilla Taifa keskus pärast Córdoba kalifaadi kokkuvarisemist 11. sajandi alguses. Tänu oma rollile Hispaania impeeriumi Atlandi-ülese kaubanduse väravana, sai Sevillast 16. sajandil üks Lääne-Euroopa suurimaid linnu. Barokiajastu perioodiga kokku langenud 17. sajandil toimunud linna õitseng iseloomustab vanalinna arhitektuuri ja on üks silmatoravamaid ja parimaid barokiajastu näiteid.

Linn on olnud oluline lennu-, sõja- ja laevatööstuse piirkond Hispaanias.

Uuemast ajaloost nii palju, et 20.sajandil on loodud uuema ajastu kultuurilised mälestusmärgid, nagu 1929. aasta Ibero-American Exposition ja Expo ’92. Sellest ajast pärineb ka uhke Plaza de España – Hispaania Väljak ning sellel ajal muudeti linnaplaneeringut kanali ümbruses muutes selle avaramaks.

Andaluusia on Hispaania autonoomse kogukonnana alates aastast 1980 ning Andaluusia iseseisvuspäev on 28. veebruaril mida piirkonnast tähistatakse ja see on suur rahvuspüha. Pidustused kestavad tavaliselt terve nädala jagu. Olin minagi sellel ajal Sevillas ja Malagas ja nägin seda püha tähistamist.

1. Plaza de España – Hispaania väljak

Plaza de España – see on minu lemmikkoht Sevillas. Käisin seal mõlemal korral, kui ma Sevillas viibisin ja kui ma sinna linna uuesti satun, siis kindlasti lähen uuesti. Tõlkes tähendab see “Hispaania väljak” ja asub kenas suures pargis, mille hispaaniakeelne nimi on – Parque de María Luisa (Maria Luisa park). Plaza de España väljak või plats on ehitatud aastatel 1928 – 1929. Ibero-Ameerika näituse jaoks.

See väljak on tõesti suursugune, mille keskel uhke on Vicente Traveri purskkaev ning kaarjas messihoone on ehitatud väljaku servale. Ümber platsi on vallkiraav, kus on vesi sees, ujuvad pardid ja luiged ning seal on võimalik samuti tänapäeval paadisõite teha. Uhked kaarikud koos kutsaritega kuuluvad tänapäeval samuti ajaloolise linna juurde ning väljakult on võimalik alustada kaarikutega sõitu.

Allpool paar fotot Plaza de España, mille ees on kutsarid hobuste ja kaarikutega ning ühe sillaga, mis läheb üle vallikraavi.

Plaza de España on ka postituse kaanefotol.

Kuna minule see koht jättis sügava mulje, jagan siin pikemalt Plaza de España ajalugu.

Plaza de España peamise hoone, mis on ehitatud pargi servale on kujundanud arhitekt Aníbal Gonzálezi poolt. Hoone ehitati, et tutvustada Hispaania tööstus- ja tehnoloogianäitusi. See on regionalismi arhitektuuri mälestusmärk taaselustamaks barokk-, renessansi- ja mauride (neo-Mudéjari) stiili elemente Hispaania arhitektuurist.

Hoonete kompleks on tohutu poolring ja sinna sisse ehk siis varikatuse alla pääseb üle vallikraavi nelja silla kaudu, mis esindavad Hispaania iidseid kuningriike. Mõlemal korral, kui mina seal käisin hakkas vihma sadama ning seal varikatuse all oli hea sellel ajal ringi jalutada ja vaadata kuidas flamencot tantsiti. Ma arvan, et seal on alati keegi kes flamencot tantsib, seega seda tantsuetendust näete seal kindlasti.

Ülevalt tornist võetud pilt väljakule.

Sevilla Hispaania reisikiri

Väljaku ümber on ehitatud plaaditud alkoovid, millest igaüks esindab erinevat Hispaania provintsi. Neid mosaiikidest loodud piirkondi iseloomustavate piltide imetlemiseks kulus minul vist terve tund. Neid oli nii põnev uurida. See oli väga populaarne koht, kus tehti pilte ning eks siseturistid tahavad kõik teha fotot, kus on taustaks nende koduprovints.

Iga alkoovi kõrval on paar kaetud raamaturiiulit, mida külastajad saavad kasutada tasuta “mini raamatukoguna”. Iga raamaturiiul sisaldab sageli mõnda teost kus leiab infot selle provintsi kohta. Raamatuid toovad sinna samuti külastajad ja need on tasuta lugemiseks. Hispaanias on üldse populaarne raamatute lugemine ning neid loetakse ilusa ilmaga väljas parkides ja promenaadidel pinkidel istudes. Selliseid kohti on palju ja ma usun, et igas Hispaania linnas.

Allpool fotodel on mõned näited neis alkoovidest kus on mosaiikidest pidid maakondade vapid ja servades on väikesed riiulid, kus on raamatud.

Tänaseks on Plaza de España hooned renoveeritud ja kasutusel Hispaania valitsusasutuste kontoritena. Pargi lõpupoole on messi uhkeimad häärberid kohandatud muuseumideks. Kõige kaugemal asuv muuseum sisaldab linna arheoloogiakogusid. Peamised eksponaadid on Rooma mosaiigid ja esemed lähedal asuvast Italicast (ajaloolised keskaegse Rooma linna varemed).

Allpool foto flamencotantsijast ja parempoolsel fotol on näha alkoovie rivi kaarja messihoone ees.

Plaza de Españat on kasutatud erinevate filmide võttepaigana. Näiteks on seal filmitud stseene filmidele nagu: Lawrence of Arabia (1962), Star Wars – Tähesõdade filmisarjas II osa – Attack of the Clones (2002), Diktaator (2012). Netflixi sari Kaos (2023).

Plaza de España külastamine on tasuta.

2. Royal Alcázar – kuninglik palee

Royal Alcázar – kuninglik palee, mis on kaunis keskaegne palee ja kuulub 1987.aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse. See on kindlasto üks ilusamaid ja olulisemaid kohti mida külastada, see on samuti suur kompleks ning asub pargis.

Pilet maksab umbes 26€, kuid piletid on soovitav veebist ette osta, et kindlasti sinna pääseda. Mina läksin ja kohapeal enam ei saanud selleks päevaks ning järgmine päev olid Hispaanias pühad ning siis oli palee suletud. Seetõttu jäi minul see koht ja paljud teised muuseumid, kuhu ma soovisin sisse minna nägemata.

3. Sevilla katedraal

Sevilla katedraal on maailma suurima gooti stiilis katedraal. See majesteetlik ehitis on maailma suurim gooti stiilis ehitatud katedraal ja suuruselt neljas üldiselt kirikute hulgas kogu maailmas.

Selle katedraali suurust näete siit fotolt allpool, ma usun, et selle suurus on hoomatav.

Sevilla katedraal - Kuhu minna Sevillas

Katedraal valmis 16. sajandi alguses, tõrjudes kõrvale ikoonilise Hagia Sophia, kui tollase maailma suurima kiriku. See roomakatoliku katedraal võtab enda alla 11 520 ruutjalga (3.5 km²) ja kiriku ülev Giralda torn on 104,5 m kõrge. Imetlemist väärivad veel katedraali uksed ja fassaadid, mis on suurepärased kunstiteosed. Allpool paar fotot nende näiteks.

Torni on võimalik üles minna ja mis oli kunagi osa Almohadi mošeest ja seda kasutati palvele kutsumiseks, kui maurid valitsesid Sevillat. See on järsk tõus mööda kaldteid ja vanasti kasutati eesleid kandmaks meest, kes oli määratud torni minema, et inimesi palvele kutsuda.

Sevilla katedraal väärib märkimist veel seetõttu, et see on maailmakuulsa maadeavastaja Christopher Columbuse viimane puhkepaik. Pärast tema surma 1506. aastal maeti Columbus esmakordselt Valladolidi. Kuid tema säilmeid on veel kolm korda ringi transporditud ning need on asunud Dominikaani Vabariigis ja Kuubas. Kuid praegu on tema säilmete puhkepaik Sevilla suures katedraalis. Tema haud on omaette vaatamisväärsus, sest tema kirstu kannavad Kastiilia, Leoni, Aragoni ja Navarra kuningad.

Kohti mida Sevillas külastada on muidugi ääretult palju ja toon siin allpool lihtsalt väikese nimekirja veel huvitavamatest ja olulisematest hoonetest ja paikadest mida külastada ja kuhu minna Sevillas.

4. Casa de Pilatos

La Casa de Pilatos on Andaluusia palee Sevillas, Hispaanias, mis on Medinaceli hertsogide alaline elukoht. See on näide Itaalia renessansiaegsest hoonest, millel on Mudéjari elemendid ja kaunistused. Seda silmas Andaluusia palee prototüübiks.

5. Flamenko tantsuetendused, muusem ja Flamenko teater.

Öeldakse, et Sevilla on flamenko sünnikodu. Flamenko on tõesti eriti omane Andaluusiale, ning flameko tants ja muusika on Sevillas vana traditsioon. Paljud flamenkoetendused toimuvad tänapäeval autentsetes tablades, mis on ideaalsed kohad, mida tasub külastada. Triana piirkond on flamenko keskus (lisateave ja flamenkoetenduste broneerimine). Kesklinnas asub Flamenko muuseum – Museo del Baile Flamenco.

Flamenko tantsijaid on tänaval igal pool, samuti kaarikuid ning suveniirina tasub kaasa osta portselanist flamenkotantsija.

Pilet flamenkoteatrisse ja muuseumi maksab umbes 20 eur. Hooajal on soovitav pilet ette osta.

6. Santa Cruzi piirkond ja ajalooline keskus

Santa Cruzi linnaosa on vana juudi kvartal. Selles ajaloolises kesklinna osas asuvadki Alcazari palee ja katedraal. Piirkonda iseloomustavad kitsad tänavad, kohvuikud ja restoranid, majad rõdude ja terrassidega.

7. Iglesia Colegial del Divino Salvador (kirik)

Eestlased maailmas Hispaania Sevilla

Iglesia del Salvador ehk “Päästja kirik” on Sevilla katedraali järel linna tähtsaim kirik. Sellel on ilus peaaltar ning arvukalt seina- ja laemaalinguid. See ajalooline hoone millele tasub kindlasti sisse samuti pilk heita. Selle kiriku külastus sisaldub Sevilla katedraali pileti hinnas. Kirik asub kesklinnas ja näete seda kõrvaloeval fotol.

8. Museo de Bellas Artes – kaunite kunstide muuseum

Museo de Bellas Artes on Sevilla kaunite kunstide muuseum. Pärast Madridi Pradot on see Hispaania kõige olulisem kunstimuuseum, kus on arvukalt meistriteoseid keskajast kuni 20. sajandini, peamiselt Hispaania kunstnike, nagu Francisco de Zurbarán, Velázquez ja Bartolomé Murillo, valmistatud. Museo de Bellas Artes asub kaunis vanas kloostris, kus on mitu siseõue ja mis pakub peale maalide ka palju skulptuure.

9. Basilica de la Macarena – Macarena kirik

Huvitavas, kuid vähem turistide piirkonnas Macarena ‘s asub silmatorkava Basilica de la Macarena. Selles kaunis kirikus asuv Madonna kuju on üks linna kuulsamaid rongkäike. Autentne Macarena piirkond on ka mõnus naabruskond, kus jalutada. Mina seal käisin ja oli tõesti vaikne ja rahulik piirkond võrreldes peamiste turismi vaatamisväärsustega.

10. Plaza de Toros

Plaza de Toros de la Real Maestranza – see on Hispaania suurim härjavõitluse areen. Muljetavaldaval 18. sajandi härjavõitluse areenil Plaza de Toros de Sevilla asub Sevilla härjavõitluse ajaloo muuseum Museo Taurino. Vaata rohkem Plaza de Toros de Sevilla.

11. Setas de Sevilla – ehk Sevilla seen mida kutsutakse ka metropoli päikesevarjuks.

Seal näete kindlasti flamenco tantsu, ning seal asub palju kohvikuid ja poode. Minge ja avastage! Allpool olev foto Setas de Sevilla.

Setas de Sevilla

12. Torre del Oro – torn ja linnamüüri osa

Torre del Oro ehk “kulla torn” on 12. sajandist pärit torn, mis asub Guadalquiviri jõe – kanali ääres kohe kesklinnas. Omal ajal oli see osa mauride linnamüürist ja oli kunagi kulla hoiukoht ja vangla. Need kaks asja sobivad hästi kokku küll, eks ole :). Nüüd asub seal väike meremuuseum, see kulla torn paistab allpool oleval fotol.

Sevilla Torre del Oro

13. Casino de la Exposición – tõlkes oleks see näitusekasiino

On üks linna peamisi kultuurikeskusi, mis ehitati 1929. aasta Ibero-Ameerika ekspositsiooni osaks olnud Sevilla paviljoni majutamiseks. See oli Valencia arhitekti Vicente Traver y Tomase töö 1926. aastal. Aníbal Gonzálezi asendades kasutas ta barokkstiili elemente nii ornamentides kui ka kogu kompleksis, sealhulgas kasiino ringsaalis ja selle sammasportikuses. Seal on erinevad kunstinäitused ja aasta läbi ernevad kultuuriliste tegevustega või kursused. Piilusin minagi sinna sisse kuid tulin siis just Plaza de Espana juurest, see asub kohe seal kõrval ning kuna telefoni aku oli tühi lükkasin järgmisse korda. Järgmisel korral, samuti sinna ei jõudnud, kuid võin öelda, et paistis olevat põnev.

Kuhu minna Sevillas

14. Maria Luisa park

Roheline rahuoaas linnas ja Sevilla kuulsaim avalik park. Park oli algselt osa San Telmo palee territooriumist. See kingiti linnale 1893. aastal ja muudeti avalikuks linnapargiks. Asub kohe Plaza de España kõrval, kui sinna lähete siis sattute mõlemasse kohta.

15. Palacio de las Dueñas – Dueñase palee

Palacio de las Dueñas on palee, mis ehitati 15. sajandi lõpus renessansi stiilis gooti ja mauride mõjutustega ning kuulus kunagi kuulsale Alba hertsoginnale. Kaunite aedadega palee on peidetud vanalinna kesklinna ja hästi säilinud interjöör annab kena ülevaate sellest, kuidas jõukad aristokraadid linnas elasid.

See on ka palee, kuhu ma tahtsin kindlasti minna, kuid kui ma olin veebruaris Sevillas, siis oli juhtumisti just Andaluusia iseseisvuspäev ning kaks päeva olid kõik muuseumid ja paleed ning kohad suletud, kui minul oli planeeritud sinna minna.

16. Trian linnaosa ja Calle Betis ning jõe – kanali äär

Triana ja Calle Betis (endine Guadalquiviri rooma nimi), kus suvekuudel tähistatakse velá de Santa Anat, mis on üks linna populaarsemaid pidustusi. See linnaosa paistab postituse alguses olevatelt fotodelt.

Kanali äärt ja linna struktuuri ja linnakujundust muudeti Expo’92-ga. Kuni selle ajani oli jõgi ehk kanal nähtav ainult Triana ja Betise tänava osas. 1992. aastal laiendati dokki linna põhjaossa, loodi juurde uusi vaba aja veetmise kohti ja toodi kogu linna ajalooline keskuse jõele lähemale. Loodi rohkem sildu üle jõe ja pääsualasid jõe (kanali) kaldaile, kuhu rajati haljasalsid, jalutusradu, parke, mänguväljakuid ja jalgrattateed. Selle tulemusena loodi Guadalquivir linnaosa, mis struktureerib kogu linna ja pakub hingetõmbe- ja rahuolusid ajaloolise keskuse läheduses asuva loodusega ühenduse loomiseks.

Mina käisin Sevillas detsembris ja veebuaris, kuid kindlasti on see linn ja need pargid ning väljakud veel kaunimad kevadel ja suvel ning ka sügisevärvides. Detsembris olid puudel veel lehed küljes.

Loe blogist kuhu minna ja mida teha Hispaanias Malgas siit.

Inspiratsiooni kuidas maailmas reisida leiad minu reisiraamatust siit.

Sisukord

About the author