Ameerika reisikiri III – Vabadussammas Rockefelleri keskus

Ameerika teine päev. New York 22 juuni. Äratus 7:00, aga ärkasin varem, vist kella 6 paiku, sest öösel on palav ja keha pole veel selle ajavahega harjunud, hommikuti läheb uni vara ära. Meie päevaplaan on tihe ja ajakava järgmine:

  • Vabadussamba külastamine (Statue of Liberty) ja immigratsioonimuuseumi külastamine, mis asub samas lähedal teisel saarel nimega Ellis.
  • Rockefelleri Centeri külastus (Top of the Rock), jälle torni minek.
  • Mere-, õhu- ja kosmosemuuseumi Intrepid (Sea, Air and Space Museum) külastus. See on suur emalaev kuhu on koondatud palju lennukeid, militaar- ja kosmosetehnikat.

Meie teine päev New York City

Vabadussammas (Statue of Liberty) vaatamas

Vabadussammas – Statue of Liberty asub teatavasti saarel ning sinna viib rahvast ainult teatud arv praame päevas. Kui te kavatsete seda külastada, tuleks kindlasti 1-2 kuud varem sinna sõiduks praamipiletid ära osta, sest kohapeal olles enam te sinna pileteid mõni päev enne ilmselt ei saa. Seda enam, kui tahate minna suvel, kui on turismi tipphooaeg. Lisaks piiratud arvule praamidele on asi veel selles, et Vabadussammas on avatud kella 8:30-16:00 ja viimane turvakontroll on kell 14:00. Kui ostate ära praamipiletid, siis sinna peale saab teile turvakontrolli läbimise aeg ja selleks ajaks peabki turvakontrolli jõudma. Meie kellaaeg oli 11:00 läbida turvakontroll, selle aja saab ise valida kui pileteid ostate. On ainult üks ametlik koduleht, kust saab neid pileteid osta, ja ka seal on hoiatus, et mitte osta tänavalt, sest need ei ole õiged piletid ja ei kehti ning pärast ei pääsegi sisse. Praamid lähevad saarele kahest kohast: New Yorkist ja New Jerseyst.

Meil juhtuski nende piletitega selline asi, et me jäime hiljaks NYC praamipiletite broneerimisega, 3 nädalat enne reisi olid meile sobivateks päevadeks NYC väljumistega piletid otsas. Seega  tuli meil osta piletid New Jersey’st väljuvale praamile, sinna aga tuli meil oma ööbimiskohast Brookylinist minna 1h ja 30 min. Arvestasime minekuks igaks juhuks  väikese ajavaru ja väljusime kodust kell 9:00, et jõuda kella 11:00 turvakontrolli (see on enne praamile minekut). 

Liiklemisskeem oli päris keeruline, õnneks oli meil tubli reisijuht, kes oli kõik selle juba enne ära vaadanud ja meie kõndisime tema järgi nagu lasteajalapsed nööriga :).

Sõitsime kolme erineva transpordivahendiga, aga lõpuks olime kohal ja meil kuluski sinna minekuks ära 1 h ja 50 min, sest lisaks sõtudele oli meil sadamasse vaja veel ligi 2 km jalgsi kõndida. Kuumus oli aga juba hommikul 30C. Veepudel peab ikka kogu aeg kaasas olema ja sunblock kreem peal, soovitavalt müts ka, sest päike paistab lagipähe.

Tagasi tulles saime sõita õnneks otse NYC. Siin siis minek New Jersy’isse https://goo.gl/maps/1cpnp8DpCpr ja Lady Liberty.

Lady Liberty vaadatud ja suundusime praamiga Ellise saarele immigratsioonimuuseumi. Ligi 12 miljonit inimese jaoks, kes saabusid USA-sse  aastatel 1892 kuni 1954, oli see saar esimene maalapp, mida nende jalg puudutas pärast mitmeid nädalaid kestnud merereisi.

Immigratsioonimuuseum oli samuti päris suurel alal ja infot palju iga aastakümne kohta eraldi, kust tullakse USA-sse, millega tullakse ja miks tullakse ning kui palju on tulnud immigrante.

Kui te lähete Vabadadussammast vaatama, siis igal juhul tasub ka immigratsioonimuuseumist läbi käia, see on seal samas kõrvalsaarel ning NY passiga oli see hinna sees. Arvestades seda, et linnas liikudes kulub igale poole minekus vähemalt tund või poolteist, siis käige ühes piirkonnas ära kõigis kohtades, mis on kuidagi seotud ka USA ajalooga.
Ellise saarelt, kus asub immigratsiooni saime praamiga otse NYC Lower Manhattanile. Kuna Intrepid emalaevast meremuuseum oli avatud ainult kella 17:00-ni ja meil oleks seal käimiseks liiga vähe aega jäänud, siis lükkasime selle järgmisele päevale.

Otsustasime minna Rockefelleri Centerisse.
Saartelt äratulek käis lihtsamalt ?
https://goo.gl/maps/KNNyyTynMH52
Rockefelleri Centris sai minna jälle nö torni 67-69 korrustele.
Vaade linnale oli muidugi sama nagu Empire State Bulidingust, ainult madalamalt. Kuna see oli NY passi hinna sees, siis tasus käia, kui NYP pole, siis soovitaks küll ainult ESB-s üleval käia. Kuna vaade on sama, siis neid linnapilte ma ei hakka siia ülesse panema. Rockefelleri Centeris oli samuti giidiga tuur, meil õnnestus jõuda eelviimasele giidiringile. Giid rääkis jälle hoone ajaloost ja näidati slaide ehitusest, kuulsast kuusest jõulude ajal ja liuväljast. Praegu suvel, oli selles kohas välikohvikute plats. Ajalugu oli nagu ikka :), 60-70-ndad kuni tänapäev, mitte nagu meil 400 ja 500 aastat tagasi. Ja muidugi on seal igasuguseid ruume vaatega linnale, mida võid broneerida oma erilisteks üritusteks; sünnipäevad, pulmad või mis iganes. Need ongi erineva suurusega ja erinevatel tasemetel ruumid, mis muidu avatud ei ole. Seal on nõuded, mida seljas kanda, mis on miinimum inimeste arv ja mis miinimum tasu inimese pealt. Kes on huvitatud, võib rohkem uurida nende kodulehelt. Selliste sündmuste tähistamiseks on see muidugi ilus ja põnev koht, vaatega linnale ja öisele linnale. Wikipedia ütleb, et seal on 89 000m2 pinda. Söömas meie seal kohvikutes ei käinud ja kahjuks ei käinud ka hindu vaatamas. Tempo oli muudkui peal, et jõuda järgmise sihtmärgini. Küll sõime seal piirkonnas jäätist mis oli juba odavam, kõigest $7,62, üks jäätis.

Rockefelleri Centeri kõrval oli suur LEGO pood. Vahepeal kuni ootasime, millal giidi tuur seal algab külastasime LEGO poodi. Küll seal olid ikka suuri asju ja ka suurtele poistele. Mõned fotod siin sellest mis seal oli Lego klotsidest kokku ehitatud.

Kuigi vahepeal oli mõte, et pärast Rocefelleri Centeri külastust läheme veel ka Coney Island’ile, kuulsasse Hot Dogi restorani Hot Dogi sööma ?, siis sinna me sellel õhtul ei jõudnud. Sinna minek oleks tähendanud veel üle 1 tunnist sõitu pluss ka kõndmist ikka peatustesse ja tagasisõitu samuti. https://goo.gl/maps/ssGNoiV6MNP2
Kuna meil ühe reisikaaslase jalad ei pidanud sellele suurele kõndmisele vastu, siis lükkasime selle käigu 3. juulile, kui teel kodu poole veel terve päeva NYC oleme. Coney Islandil on rand, suur lõbustuspark ja teemapargid ning pidevalt mingeid üritusi. Kelle huvi võib siit jälgida mis toimub. http://www.coneyisland.com 

Sellega tuleb küll arvestada, et suurtes linnades on palju jalgsi kõndmist. Objektid on suured ja kuigi sõitsime metroodega ja muude transpordivahenditega, siis jalad said ka kõvasti valu ja jalanõud peavad olema korralikud. Soovitan eelnevalt juba kodus trenni teha ja iga päev vähemalt 5km jalgsi käia. Koju tagasi jõudsime ikka hilisõhtul nii, et enamasti kohe magama.
Meie kodupiirkonnas oli öösiti üsna vaikne, kusagil kaugemal oli kuulda küll tümpsu öösiti, aga päris öösel oli ikka vaikne. Huvitav oli veel see, et kuigi seal on õhtul ja öösel soe, nii umbes 25C, siis seal piirkonnas ei olnud eriti mingeid kohvikuid kus näiteks välja istuda ja chillida. Mõned kohvikud olid, aga need olid üsna tühjad ja peamiselt siseruumides ja kohalikud inimesed istusid õhtuti oma majade või ridaelamute treppidel ja jutustasid. Samuti oli seal mitemid autoremondi töökodasid ja seal ka mehed istusid koos seal ees väljas tänaval toolidega ja rääkisid. No umbes nii nagu meil kusagil maal asustatud kohas mehed garaaži ümber :). Mingis osas näed on maailm sarnane.

Nüüd juba hakkas organism tasapisi harjuma ja und oli enam vähem kella 7-ni. Reisiga on niikunii adrenaliin üleval ja väga palju ei olegi vaja magada, rohkem on vaja ikka ringi käia. Nagu meie noorim reisikaaslane reisi alguses ütles, siis see ei ole puhkus, see on reis. Öösiti on kuumus suur, kuigi meil on ühes toas kondistioneer ja teises ventilaator, siiski on meie jaoks öö harjumatult kuum ja õhk eriti ei liigu.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga