4 päev San Pedro de Atacamas Flamingod Tšiilis. Tšiili reisikiri EEstlased maailmas.

Tšiili reisikiri IX osa 4 päeva San Pedro de Atacama kõrbes

Tšiili San Pedro de Atacama. Neli päeva on juba läinud linnulennul. San Pedro de Atacama on fantastiline väike linn Tšiili põhjaosas El Loa provintsis ja tema asutamise ajaks loetaks 1450.a. Linnake asub Atacama kõrbes (Atacama Desert), mis laiub ca 105 000 m² alal. Varem kuulus see osa Boliiviale, kuni Vaikse ookeani sõjani Boliivia, Tšiili ja Peruu vahel. (War of the Pacific 1879 to 1884). Sõja tulemusena sai see osa Tšiilile. Linnas on säilitatud rustikaalne ilme ja see on omaette vaatamisväärsus.

Fantastiline Tšiili väike linn San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama, linnake kõrbes on kogu piirkonna tsenter, väike oaas ning praegusel ajal peamine peatuspaik turistidele. Kõik piirkonda tutvustavad reisid algavad San Pedro de Atacamas ja on ca 100 km raadiuses linnakese ümbruses. Reise on erinevaid, on poole päevaseid väljasõite, päevaseid, aga ka 2-5 päeva kestvaid ringreise. Mitmepäevased reisid algavad ja lõpevad siiski alati San Pedro de Atacamast. 3 – 4 päeva on minimaalne aeg, mis võiks seal viibimiseks planeerida, sest esmalt kulub kõrgusega harjumiseks vähemalt üks päev. Kliima on siin soojem kui La Serenas, üldiselt on kuiv, sajab ainult mõnel päeval aastas ja jaanuaris. Kui sajab, siis on tavaliselt äike.

Vaatamisväärsused San Pedro de Atacamas

Minul oli planeeritud reise neljaks päevaks. Ostsin reisid ära eelnevalt internetist ning ostsin kohaliku reiside veebilehe vahendusel. Reise saab osta kas privaatselt ainult endale või väikesele grupile. Näiteks 4 inimesele või koha suuremas grupis, mis on tavaliselt 10-12 inimesest koosnev grupp. Giidid räägivad nii inglise kui hispaania keeles ja on väga professionaalsed. Samuti on nad väga tähelepanelikud ning jälgivad ja küsivad mägedes olles kas kõik on korras. Vähemalt minu reisidel nii oli.

Reise on võimalik osta enne ära internetist kas Tripadvisori kaudu või ka kohalike turismifirmade kaudu. Samuti saab kõiki reise osta kohapeal, sest linna peatänaval on vaheldumist turismibürood, restoranid ja poekesed. Kui teil ei ole eelnevalt aimdust ja ideesid kuhu tahate minna, siis võib vabalt osta reise kohapealt.

Reiside ajal räägib giid nii ajaloost, geoloogiast, keemiast kuidas soola-liiva mäed ja kivimid on tekkinud ja tutvustab kohalikku elu. Tema käest on samuti hea võimalus küsida elu olu kohta, mis huvitab. Enamasti sisaldavad reisid väikest hommikusöögi piknikku ja kui on terve päeva reisid siis ka lõunaks väike pala. Õhtupoole toimuvad reisid sisaldavad tavaliselt piknikku õhtul ja päikeseloojangu vaatamist ilusas kohas. Kindlasti soovitan osta valmis reisid ja mitte minna ise seiklema. Selle kõrgusel on füüsiliselt raske olla ning ise autoga sõita kindlasti keeruline. Samuti muutuvad ilmastikuolud mägedes kiiresti ning kui sajab, siis on osad teed suletud ning mägedesse minna ei või. Seega, usaldage kohalikke, neil on hästi hoolikalt ja turvaliselt reisid korraldatud.

4 päeva San Pedro de Atacamas

Kõik reisid on loodusesse ja vaatamisväärsused on loodus ning looduse poolt loodu. Ma ei hakka nende kohtade kohta, mida ma külastasin siia ümber kirjutama nende tekke ja ajalugu. Seda saab soovi korral igaüks ise lugeda.

Esimene päev, reis laguunide juurde. Cejar Lagoons

Poolepäevane väljasõit mineraalvee laguune vaatama. Sisaldab ühes kindlas laguunis ujumist. Ujumiseks on neil kindlad laguunid ning igale poole ei tohi sisse minna, paljud laguunid on looduskaitse all ja konserveeritud. Kuna õhtupoole kiskus äikesepilved ülesse ja tuul läks tugevaks, siis sai laguunis üsna kiiresti vees ära käidud. Aega antakse umbes tund aega ja see on piisav, sest vees olemisek maksimaalseks soobitavakas ajaks on 20 min.

Ilm ja vesi olid soojad ja mõnusad, laguuni vesi hoiab sind pinnal kuna vee soolasisaldus on väga suur. Riietusruumid, WC-d ja duššid on igal pool olemas, kõik on organiseeritud. Ümberringi on soolajärved, mida sama reisi raames käisime vaatamas. Veel sisaldas reis kahe väiksema laguuni külastust, mida nimetatatakse Ojos del salar (soola silmad). Seal on ühes laguuni silmas lubatud ujuda ja ca 3 m kõrguselt sinna sisse hüpata. Need on väga sügavad laguunid, kui ma õigesti mäletan, siis oli see laguun üle 10 m sügav. Kuna ilm oli aga juba jahedamaks kiskunud ning enne just ujumas ühes laguunis käidud, siis jätsin hüppamise järgmiseks korraks :). Fotol on ühed hüppajad just laguunis.

Teine päev Altiplanic Lagoons & Red Rocks Viewpoint

Reis kestab terve päeva ja sisaldab Atacama soolajärve (Salt Lake) vaatamist, mis on Tšiili suurim ja maailmas suuruselt kolmas soolajärv. Atacama kõrbes on tõesti palju soola, suured laguunid, soolajärved ja soolaliivakõrbed. Esmalt läksime aga varahommikul Chaxa Laguuni äärde flamingosid vaatama. Flamingod on ainult talvel seal madalamal 2300 m kõrgusel, sest talvel pole neil kõrgemal toitu saada. Kevadel ja suvel lähevad flamingod tagasi kõrgemale mägedesse. Giid palub kõigil vaikselt jalutada ning see järv koos flamingodega oligi lummavalt vaikne ja ilus. Nagu fotodelt näha, siis on seal roosakas hommikupäikese valgus.

Flamingode järve läheduses on ka pikniku kohad ning seal valmistas autojuht seni meile hommikusöögi kuni meie jalutasime ja flamingosid vaatasime. Pikniku koha juures oli väljas väike akvaarium kus olid sees krevetid keda flamingod söövad. Teatavasti lähevad flamingod sama värvi toiduga, mida nad söövad. Kuna praegu ei ole krevetimaimud väga roosad, siis seetõttu ei ole ka flamingod praegu nii roosad.

Flamingod 2300 m kõrgusel toitu otsimas

Seal igal pool on teed, kus sa käia võid ilusasti tähistatud. Ümbrus on hästi puhas ja nad hoiavad oma väärtusi ning nende ümbruse korras.

Red Rocks Viewpoint

Asub ca 4300 m kõrgusel ning on unikaalne platvorm soolajärve ääres punasest kivimist. Päikesevalgus muudab selle piirkonna imeliselt roosakaks ja kollakas. Platvormilt avaneb imeline vaade ümbrusele ja mägedele, sooljaväljadele, mis igas suunas ja eineval kellaajal on erinevat värvi. Siiski annavad tooni Tšiilis roosa ja helesinine.

Järgmise kahe päeva reisidest kirjutan järgmises postituses. Üldiselt on reiside päevad pikad, väljasõidud algavad kas kell 7 – 8 hommikul. Hommikuselt reisilt jõuab lõunaks tagasi ning pärastlõunaks saab endale palneerida teise reisi. Nii mul oligi tehtud, seega olid täistööpäevad kella 7-st kuni õhtul kella 21-ni. Kõige varasem väljasõit on El Tatio mäele geisreid vaatama, see algab kell 4- 4:30.

Vaata eelmise päeva postitusi siit.

Inspiratsiooni reisimiseks saad minu reisikirjast siit.

About the author

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga